Коронавірус COVID-19
Захворіло у світі
723,740 осіб
Померло у світі
34,018 осіб
Вилікувалось у світі
152,042 особи
Захворіло в Україні
480 осіб
Померло в Україні
11 осіб
Вилікувалось в Україні
6 осіб
Передвиборчий фонд Володимира Зеленського: ким були основні донори

Передвиборчий фонд Володимира Зеленського: ким були основні донори

Mind обрав найбільш одіозних та відомих спонсорів перемоги на президентських виборах

Цей матеріал також доступний російською
Передвиборчий фонд Володимира Зеленського
Кандидат у президенти України Володимир Зеленський під час голосування у другому турі президентських виборів 21 квітня 2019 року
Фото: УНІАН

У другому турі виборів президента України кандидат Володимир Зеленський набрав рекордну для країни кількість голосів – 73,22%. Але чи означає це, що виборці підтримували його лише «галочками» в бюлетенях, «лайками» і «передруками» в соціальних мережах? І чи передували цьому реальні фінансові внески? Mind з'ясував, які персони і бізнес-структури найактивніше вклалися в передвиборчу активність переможця електоральних перегонів.

Що і як рахується?

Нагадаємо, що з 2015 року партії зобов'язані подавати щоквартальну фінансову звітність, в якій відображається повна інформація про кожен внесок на користь політсили або її місцевої організації, включно з даними про особу донора коштів і розмір «пожертвування». А кандидати в президенти повинні відкривати спеціальний передвиборчий фонд для фінансування своєї кампанії і також подавати фінансову звітність.

Скільки грошей надійшло лідеру перегонів?

Відповідно до такого звіту, в передвиборчий фонд Володимира Зеленського за період з 8 лютого по 18 березня 2019 року приватні особи перерахували 68,36 млн грн. А з 20 березня по 17 квітня виборці «інвестували» в перемогу кандидата ще 3,4 млн грн. Разом: 71,76 млн грн. (Остаточна сума може несуттєво відрізнятися від зазначеної – Mind.)

До цієї суми також входять два транші від дружини кандидата – Олени Зеленської, перераховані в лютому і березні. Розміри внесків кардинально відрізнялися. Якщо перший склав 1,5 млн грн, то наступний – лише 250 грн. За даними джерел Mind, у команди кандидата був задум відзняти відеоролик про те, як «прості люди» можуть профінансувати кампанію Володимира Зеленського. З невідомих причин його так і не було оприлюднено.

Як «народ» спонсорував «слугу»?

При найближчому розгляді фінансової звітності стає очевидним, що назвати надходження «народними» можна досить умовно. Виборчий фонд разом профінансували більше 230 «донорів», 58 з яких перерахували від 5 до 5200 грн. Внески інших коливалися, в основному, від 149 000 до 3,2 млн грн. Причому найчастіше суми були не круглі, а з одиницями гривень і навіть з копійками.

«Це легко пояснити. Якщо сума велика і кругла, це означає, що «донор» перераховував гроші зі свого рахунку в банку. Якщо сума не кругла, а з копійками, то можливі два варіанти. Перший: гроші в касу банку вносилися готівкою – це «мінус» комісія.

Другий: «донору» передавалися готівкові долари, які він обмінював за поточним курсом і лише потім йшов у касу. Оскільки всі платежі до виборчого фонду були офіційними і безготівковими, то відстежити і перевірити їх було легко», – так механізм надходжень пояснив у розмові з Mind співробітник Держслужби фінансового моніторингу, що побажав зберегти анонімність.

Підтверджують ймовірність такого сценарію і в Генеральній прокуратурі. «Так, про такі випадки нам відомо. Виступаючи нещодавно на нараді прокурорів областей, [генпрокурор] Юрій Луценко недарма згадав про «формування виборчих фондів через підставних осіб». І прокуратура обов'язково відреагує на ці порушення закону», – прокоментувало джерело видання в ГПУ.

Mind склав список «інвестицій» з боку фізичних осіб, участь яких у перемозі Володимира Зеленського може викликати інтерес у громадськості.

Радники і спонсори «Слуги народу»

Скільки 

Хто

Організація

Коментар Mind

38 700

Ірина  Спринська

екс-помічник депутата Володимира Пилипенка з так званої «Групи Андрія Портнова» у Верховній Раді VI скликання

50 000

Костянтин Гранич

екс-помічник депутата Володимира Пилипенка

106 000

Каріна Микитян

екс-помічниця депутатів Андрія Портнова і Володимира Пилипенка

130 000

Галина Кухар 

ТОВ «Український корпоративний імідж», афіліат лотерейної компанії «МСЛ». Міноритарним акціонером і директором юридичного департаменту «МСЛ» нещодавно вважався і працював Данило Гетманцев

експерт «команди Зе» з питань економіки, фінансів та оподаткування

135 000

Віктор Попов

повний тезка екс-керівника корпорації «Содружество» та Херсонського НПЗ

148 000

Володимир Макар

«Українська аграрна асоціація»

ще один близький знайомий Андрія Портнова

149 000

Юлія Загоруйко

тезка помічниці екс-члена ЦВК Юлії Швець

149 000

Вікторія Страхова

екс-корпоративний секретар ПриватБанку

 експерт «команди Зе» з банківських питань

217 000

Оксана  Мангул

екс-колега Андрія Портнова з бізнесу (ТОВ «Корпоративні технології»)

220 000

Ганна Косінова

екс-колега Андрія Портнова з бізнесу («Колегія правозахисників»)

100 000 грн – внесок самої Ганни і ще 120 000 грн – її родича Андрія Косінова

323 300

Євген  Венічук,  Ігор  Мендограло, Валерій Павсюк (100 000, 125 000 и 97 000 грн відповідно)

колишні та теперішні члени керівництва компанії «Укррослізинг», відомої за оборудкою з боргами КП «Київський метрополітен»

Пізніше «Укррослізинг» було перейменовано на «Австро-Угорську лізингову компанію», яка мала безпосереднє відношення до Павла Фукса, офшорів Impofirm Consulting і Ukrrosleasing Cyprus, угорської Odelus Construkt, а також до австрійського бізнесмена Уве Ешнеру (Uwe Eschner) – відомого «податкового консультанта» (FIS Capital) авторитетних російських бізнесменів. Крім того, Євген Венічук відомий у Києві як діловий партнер Івана Гранцева («Портнов і партнери», «Колегія правозахисників»)

280 000

Павло Вайсеро

директор з маркетингу лотерейної компанії «МСЛ»

400 000

Дмитро Барабін

екс-співробітник компанії «Бона Фідес»

Молодший партнер Ігоря Пукшина («Юридичні офіси»)

1 200 000

Зоя Касперчик

бізнес-партнер Ігоря Пукшина та Романа Бабія («Гельд-енергія»), донедавна – активного члена і спонсора партії «Громадянська позиція»

1 200 000

Валентина Стародубцева

бухгалтер адвокатського об'єднання «Пукшин і партнери» (старший партнер – Андрій Богдан)

 (три платежі по 400 000)

1 500 000

Олексій Козаченко

тезка підприємця з Одеси, співзасновника і директора сумнозвісної компанії «Панком-Південь»

1 500 000

Віктор Куртєв

ТОВ «Метрополія»

фігурант кримінальної справи №42016100000001169 від 29.11.2016 про розкрадання 18,5 млн грн у «Хмельницький-», «Черкаси-» та «Миколаївобленерго»

1 667 000

Костянтин Зубков 

екс-директор компанії «Промислова комплектація», афіліат ПриватБанку

3 000 000

Віталій Волинець

тезка екс-директора «Нафтогаз Трейдінг»


Зазначимо, що цей список – неповний. Крім того, деяким з перерахованих вище «донорів» гроші було повернуто частково або повністю – їхні внески перевищували прописані в законі гранично допустимі суми (400 мінімальних зарплат від фізосіб і 800 – від юридичних осіб).

Однак якщо відштовхуватися від тези, що вищого державного чиновника – президента України – наймає на роботу народ, то вже очевидно: до «найму», а точніше – виборчої кампанії «Слуги народу» Володимира Зеленського пересічний виборець має дуже опосередковане відношення.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті