Олег Майборода: «Бажання НАБУ показати активну роботу пов'язую зі зміною влади»

Олег Майборода: «Бажання НАБУ показати активну роботу пов'язую зі зміною влади»

Гендиректор «Укрбуд Девелопмент» – про причини свого затримання, скандали з виділенням квартир для Міноборони та їхній вплив на роботу компанії

Этот материал также доступен на русском языке
Олег Майборода: «Бажання НАБУ показати активну роботу пов'язую зі зміною влади»
Олег Майборода
Фото: Тетяна Довгань для Mind

Сьогодні, 16 травня, Шевченківський райсуд Києва офіційно звільнив з-під варти генерального директора «Укрбуд Девелопмент» Олега Майбороду. Двома днями раніше його затримало Національне антикорупційне бюро (НАБУ) разом з екс-главою Нацгвардії Юрієм Аллеровим і оцінювачем нерухомості Алісою Гринчук. Нагадаємо, державна корпорація «Укрбуд», до якої входить ТОВ «Укрбуд Девелопмент», зводила ЖК «Аристократ» у центрі столиці на землі, що належить Нацгвардії. За право будувати на ділянці будкомпанія повинна була передати для гвардійців квартири в ЖК «Аристократ». Гвардійці житло отримали, причому навіть більше, ніж спочатку передбачалося, але в іншому проекті, який розташований на околиці міста – у ЖК «Оберіг». У НАБУ цей обмін вважають нерівноцінним і звинувачують Аллерова в розтраті 81,6 млн грн.

Після оголошення рішення суду Олег Майборода зустрівся з Mind і розповів свою версію того, що відбувається.

 Олеже, які звинувачення вам висунуло НАБУ?

– Повідомлення про підозру займає 33 сторінки. Це дуже веселий твір, з якого випливає, що я мало не командувача Нацгвардією особисто призначаю і завдання йому даю. Але якщо без іронії, то юридично абсолютно безпідставні звинувачення в заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовим становищем. Мабуть, слідчі геть забули, що спочатку майна не було, і «Укрбуд Девелопмент» будував за власні та залучені кошти приватних інвесторів. Жодної копійки державних коштів там не було і не могло бути витрачено.

 Чому так сталося з ЖК «Аристократ»?

– Договір з Нацгвардією укладала компанія «Пагода» ще у 2006 році. Але за сім років так і не змогла розпочати будівництво. У 2013 році вона звернулася до нас із пропозицією про партнерство. Через три роки, у 2016-му, Нацгвардія звернулася з клопотанням передати їм вже готові квартири в інших проектах, оскільки ЖК «Аристократ» ще не був добудований. Це було передбачено ще договором від 2006 року, і в листопаді 2016-го було укладено додаткову угоду, яка вже визначила конкретні умови обміну. НГУ замовила оцінку, щоб майно було рівноцінне, і в підсумку замість 50 квартир і паркінгів у недобудові отримала 70 квартир з ремонтом у готових будинках.

 Але в іншому районі...

– Так, не на Печерську, а в Дарницькому районі. Але на два роки раніше і на 40% більше. Та й що б вони робили з квартирами по 150–200 квадратних метрів у «Аристократі»? Генералам роздавали б? А так сержанти, лейтенанти отримали своє житло, в яке відразу можна було заїхати, а не чекати ще два роки до закінчення будівництва, і потім ще енну кількість років, поки НГУ вирішила б, що робити з квартирами великих площ.

Найголовніше, що експертиза, проведена Експертно-криміналістичним центром МВС у ході розслідування, зробила висновок про рівноцінність обміну і відсутність збитків. Але НАБУ ця експертиза не влаштувала, вони замовили ще одну в КНДІСЕ (Київський науково-дослідний інститут судових експертиз. – Mind), але вже не ставили питання про збитки, а просто вирішили порівняти поточні ціни на житло, які, звичайно ж, відрізняються. Всі інші фактори проігнорували. Експерт різницю в ціні вказав, але шкоди так само немає!

Олег Майборода: «Бажання НАБУ показати активну роботу пов'язую зі зміною влади»
Фото: Тетяна Довгань для Mind

 Якщо експертизи доводять правоту компанії, то звідки взявся збиток у 80 млн грн?

– Це жонглювання фактами. Експертиза, проведена експертним центром МВС у ході розслідування, враховувала всі чинники в комплексі: і те, що об'єкт «Аристократ» ще не був добудований, і те, що кількість квадратних метрів на 40% збільшилася, і квартири були передані з ремонтом тощо. Але цю експертизу НАБУ помічати не хоче і робить нову, де порівнює лише поточні ціни! Це абсурд.

Саме затримання було повною несподіванкою. Ми його розглядаємо як певний тиск на, мабуть, надто успішний і помітний, на чиюсь думку, бізнес. Юристи оскаржать незаконне затримання. До нього я проходив як свідок, давав показання, нікуди не ховався, усі документи НАБУ надавав. Ми писали кілька листів. У квітні – останній з них, де ще раз запевнили у всілякій допомозі та сприянні. Це більше схоже на показовий виступ.

 І з чим ви його пов'язуєте?

– Бажання НАБУ показати раптом «активну» роботу? Зі зміною влади. Не можна, звичайно, виключати і роботу конкурентів, які могли посприяти «розслідуванню». НАБУ ж уже потрапляло в гучні скандали, наприклад, у сфері «оборонки», сприяючи приватним структурам.

Шкода, що бізнес втягують в чиїсь політичні ігри. Але ми – компанія досвідчена, і звикли відстоювати свої позиції в судах.

 Якими ще проектами компанії НАБУ цікавиться?

– Я не знаю про такі. Мене більше хвилює розвиток компанії.

 Ці скандали вдарили по продажах?

– Вдарити по продажах може реальна проблема, а не вигадана. Як, наприклад, було з ЖК «Чарівне місто», коли наклали арешт на землю. Відповідно, виникли складнощі з банківським кредитуванням. Потім у цій справі ми виграли суд. Пройдений етап не може вплинути на продажі. Тим більше що всі квартири в ЖК «Аристократ» продані.

Олег Майборода: «Бажання НАБУ показати активну роботу пов'язую зі зміною влади»
Фото: Тетяна Довгань для Mind

 У вас багато проектів з МВС і військовими?

– Вісім.

 Багато з цих проектів виявилися в епіцентрі скандалу?

– Лише два.

 Чому два? Давайте підрахуємо: ЖК «Верховина», ЖК «Аристократ», ЖК Urban Park, ЖК «Чарівне місто».

– ЖК «Аристократ» не є сам по собі скандальним, питання ж в іншому, я вже пояснив.

 Скандал пов'язаний з переселенням гвардійців з одного об'єкта в інший. Це і є скандал. Він не пов'язаний із землею, завищенням або заниженням поверховості, але він все одно є. Вас не обтяжує таке партнерство?

– Зрозумійте, питання виникають завжди. Це залежить не від замовника будівництва, а від того, наскільки наш проект заважає тим чи іншим інтересам. Всі забудовники з таким стикаються. Ось останній приклад: ЖК «Гармонія», на Стуса. Зібралися проводити благоустрій поблизу ЖК, а люди подумали, що у них у дворі щось побудувати збираються, вийшли на протест. Довелося довго пояснювати, що йдеться лише про дитячий майданчик.

 У чому суть конфлікту з РК Urban Park? (Згідно з розслідуванням програми «Наші Гроші», 195-та Центральна база Державної спеціальної служби транспорту віддала забудовнику більше половини землі військової частини в Києві в обмін за 3% квартир. При цьому на ринку при таких угодах віддається 8–12%. – Mind).

– Ніякого особливого конфлікту немає. Не маючи достовірної інформації про проект, деякі «експерти» заявили, що ми передаємо лише 3% від загальної кількості квартир. Це брехня. Ця цифра більша в рази.

 Чи пов'язуєте ви активізацію НАБУ і штраф АМКУ? (7 травня 2019 року АМКУ оштрафував два підприємства, що входять до корпорації «Укрбуд», сумарно на 150 млн грн за можливу змову в тендерах на реконструкцію Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. М. Амосова та гімназії ім. Бойченка. АМКУ також розглядає законність проведення тендеру на реконструкцію Шулявського шляхопроводу, де переможцем стала також одна з компаній, що входять до корпорації). 

– Це не стосується компанії «Укрбуд Девелопмент».

Другу частину інтерв'ю буде опубліковано пізніше.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло