7 днів нафти і газу: «превентивні» кібератаки, згорілий танкер, дружба проти «Газпрому» і нафтопровід як тягар для аборигенів

7 днів нафти і газу: «превентивні» кібератаки, згорілий танкер, дружба проти «Газпрому» і нафтопровід як тягар для аборигенів

Дайджест найважливіших і захоплюючих сюжетів у світовому нафтогазовому бізнесі й енергетиці за тиждень

Этот текст также доступен на русском
7 днів нафти і газу: «превентивні» кібератаки, згорілий танкер, дружба проти «Газпрому» і нафтопровід як тягар для аборигенів
колаж Mind

Mind започатковує нову постійну рубрику, в якій має намір знайомити своїх читачів з історіями, найактивніше обговорюваними глобальним нафтогазовим бізнесом. Головний акцент – на все те, що найбільш надихає і непокоїть із того, що відбувається в галузі за межами України. Також ми не залишимо поза увагою і сюжети, які не завжди безпосередньо пов'язані з нафтогазовою індустрією, але впливають на її перспективи, а отже – і зачіпають інтереси всього енергобізнесу.

Сьогодні у випуску:

Виклик – кібератаки

Конфлікт – напад на танкери

Партнерство – США та Польща проти «Газпрому»

Інтрига – нафтопровід Trans Mountain і «корінні народи» Канади


Виклик тижня: кібератаки на енергосистеми як знаряддя війни

США активізували впровадження шкідливого софту в російські енергосистеми, написала в суботу, 15 червня, газета The New York Times. Мета цієї роботи – послати Москві сигнал і забезпечити готовність Вашингтона при необхідності завдати кібератаку, стверджують джерела видання. Президента Дональда Трампа, за їхніми даними, про деталі не інформують.

За словами співрозмовників NYT – діючих і колишніх американських чиновників – йдеться про впровадження так званих «імплантів» – програмного коду, який можна використовувати для розвідки або нападу. З метою розвідки США почали встановлювати такі «імпланти» в системи управління російськими електромережами ще 2012 року, розповіли джерела газети. В останній рік, за їхніми словами, стратегія змінилася: зараз мова йде про розміщення потенційно небезпечного шкідливого софту в російських системах «на глибині і з агресивністю, яка ніколи раніше не застосовувалася».

Як пише NYT, почасти мета цієї роботи – надіслати Москві попередження. Деякі джерела видання розповіли, що кіберкомандування розглядало можливість того, що на президентських виборах у США в 2020 році Росія може застосувати вибіркові відключення електроенергії в ключових штатах, і американським спецслужбам знадобиться «стримуючий фактор». Але почасти впровадження «імплантів» має також надати Вашингтону можливість в будь-який момент завдати удар у відповідь у разі виникнення серйозного конфлікту з Москвою.

Дональд Трамп у своєму твіттері категорично спростував публікацію газети. Він назвав її одночасно і «зрадою», і «брехнею», чим ще більше розпалив опонентів, які почали звертати увагу на можливість неоднозначного трактування слів президента, які допускають описаний в NYT сценарій.

Конспірологи також без роботи не залишилися. Наступного дня своєрідним продовженням сюжету з резонансної статті NYT став масштабний збій в системі енергопостачання Аргентини, Уругваю і Парагваю. Країни занурилися в блекаут: загалом позбавленими електрики опинилися 44 млн осіб.

У деяких провінціях Аргентини через аварію довелося перенести місцеві вибори, а крім того повністю припинив роботу найбільший у регіоні нафтопереробний завод La Plata компанії YPF SA. Згідно з офіційною інформацією – відбулося падіння аргентинської системи міжмережевої взаємодії (SADI), яка привела до масового відключення електроенергії по всій країні, що також зачепило сусідні держави. Причини такого «безпрецедентного» відключення влада має намір визначити протягом двох тижнів.

Аргентинська енергокомпанія Edesur (контролюється Enel SpA) створила спеціальний блог, присвячений відновленню нормальної роботи енергосистеми.


Конфлікт тижня: напад на японські нафтотанкери

Спочатку США, потім Великобританія, і нарешті – наслідний принц Саудівської Аравії Мухаммед бін Султан заявили, що до нападу на танкери Front Altair і Kokuka Courageous 13 червня причетні іранські державні структури. Атака на ці судна, ймовірно за допомогою спеціальних мін, що прикріплюються до корпусу на магнітах, привела до того, що Front Altair з вантажем лігроїну (фракція нафти, яка використовується як напівфабрикат) загорівся. Kokuka Courageous з вантажем метилового спирту уникнув пожежі. Команди обох суден було евакуйовано.

Обидва танкери перевозили вантаж, пов'язаний з Японією, а атака сталася під час першого за кілька десятиліть візиту прем'єр-міністра Японії до Ірану, де Сіндзо Абе хотів стати посередником між іранцями і американцями на тлі жорсткого американського тиску на Ісламську Республіку за усіма напрямками.

Слідом за цим ВМС США розповсюдили відео з безпілотника, на якому, за твердженням публікаторів, показано, як іранці намагаються зняти прикріплений до борту Kokuka Courageous предмет – імовірно, магнітну міну, що не спрацювала. Щоправда, президент компанії Kokuka Sangyo (судновласник Kokuka Courageous) Ютака Катада 14 червня повідомив: за доповідями команди танкера, він був атакований якимись «літаючими об'єктами». І  висловив сумніви, що вибух був викликаний міною з таймером.

Обставини цього інциденту, через який ціни на нафту підскочили відразу на 8%, досі не прояснилися. Тому спекуляції навколо можливого збройного зіткнення між Іраном і США не вщухають.

Іран ще в минулому році, на тлі загострення стосунків із США, погрожував перекрити Ормузьку протоку. Це єдиний вихід з Перської затоки, через який відбувається транспортування 20% нафти, яку споживає світ. Президент Ірану Хасан Роухані вже заявив, що безпека в Перській затоці дуже важлива для його країни. Більшість коментаторів вважають, що президенту США Дональду Трампу велика і витратна війна не потрібна, та й в умовах гострого протистояння з політичними опонентами всередині США «продати» війну буде непросто.

Через те, що перевантажений Ормузьку протоку перетворився в «гарячу точку», компанії приймають рішення, покликані переорієнтувати маршрути поставок нафти на більш безпечні райони. Так, міжнародні оператори танкерних перевезень DHT Holdings і Heidmar оголосили про припинення прийому нових замовлень на перевезення нафти з Перської затоки.

За даними Platts, компанія Saudi Aramco розглядає можливість придбання або будівництва нафтобаз у Фуджейрі після відкриття трейдингового представництва в цьому стратегічно важливому еміратському порту на узбережжі Оманської затоки. Тут вже працюють такі великі оператори нафтосховищ, як Vopak Horizon Fujairah і Vitol.

Крім Фуджейри, яка є другим найбільшим у світі бункеровочним портом, Aramco також зберігає нафту і нафтопродукти в портах Янбу й Айн-Сухно на Червоному морі, а також в Сіді-Карірі. Відкриття трейдингового представництва у Фуджейрі є частиною амбітного плану Aramco зі збільшення обсягів торгівлі до 6 млн барелів на день до початку 2020 року (це на 50% більше, ніж у 2018 році) і входження компанії до числа провідних світових паливних трейдерів.


Партнерство тижня: США і Польща проти «імперських амбіцій» РФ

Через Перську затоку проходять не лише маршрути транспортування нафти, а й зрідженого природного газу, який надходить до Європи. Один з пунктів його прийому розташований на узбережжі Балтійського моря в Польщі. «Ми уважно стежимо за ситуацією, і немає жодних ознак, що поставки СПГ з Катару під загрозою через зростання напруженості в регіоні», – заявив генеральний директор польського держхолдингу PGNiG Петро Возняк. За умовами контракту, відповідальність і ризики за своєчасну доставку палива на СПГ-термінал у Свіноуйсьце несе катарська сторона.

Дедалі менше аргументів залишається у скептиків, що польський СПГ-термінал стане знаковою точкою в розширенні географії експорту американського газу. Минулого тижня відбувся візит президента Польщі Анджея Дуди в США, де він знову підтвердив прихильність політиці розширення співпраці з Вашингтоном у питаннях енергобезпеки та диверсифікації поставок енергоресурсів. Він солідарний з Дональдом Трампом, що газопровід «Північний потік – 2», який будує «Газпром» для поставок газу в обхід України, загрожує європейській енергобезпеці.

Анджей Дуда не обмежився відвідинами американської столиці. Він також побував у штаті Техас, де разом з міністром енергетики Ріком Перрі відвідав інфраструктурні об'єкти компанії Cheniere Energy – СПГ-термінали Sabine Pass і Corpus Christi.

Анджей Дуда зізнався, що стимулом для розвитку диверсифікації поставок енергоресурсів до Польщі став негативний досвід «Нафтогазу України» у співпраці з «Газпромом», коли російська компанія порушувала свої контрактні зобов'язання і використовувала поставки газу в якості інструменту політичного тиску. За його словами, якби не імперські амбіції Москви, то Польща і Росія могли б бути навіть друзями.

Але історія склалася інакше. Тепер Польща і США постійно нарощують партнерство в галузі енергетики, яке, як зазначив Рік Перрі, вже виходить за рамки природного газу – країни також активно розвивають спільні проекти в галузі ядерної енергетики, кібербезпеки, інфраструктури.

Основну роль у цьому зіграв бурхливий розвиток видобутку сланцевих нафти і газу в США, що перетворило країну з імпортера на найбільшого постачальника енергоресурсів на світовому ринку. Це сталося завдяки ефективній державній політиці, орієнтованій на активну підтримку галузевого бізнесу.

Але варто лише перетнути кордон, і ставлення до нафтогазової індустрії на американському континенті змінюється...


Інтрига тижня: доля трубопроводу Trans Mountain (Канада)

У Канаді минулого тижня загострився конфлікт жителів провінції Альберта, де зосереджено нафтогазову галузь, з урядом Джастіна Трюдо. Сьогодні, 18 червня, він має прийняти рішення про майбутнє трубопроводу Trans Mountain для транспортування нафти на морський термінал у Ванкувері (Британська Колумбія). Хоча в уряді Трюдо пріоритетом бачать не розширення інфраструктури, яка дозволить збільшити торгівлю канадськими вуглеводнями на зовнішньому ринку, а вирішення екологічних проблем, єдиної думки щодо перспектив проекту Trans Mountain там немає.

Опоненти нафтопроводу, серед яких найголосніше лунають голоси представників корінних народів Канади, побоюються «катастрофічних наслідків» для навколишнього середовища і значного збільшення викидів парникових газів, які призводять до танення льодовиків. Вони називають Trans Mountain «тягарем для корінних народів».

Лобістами з іншого боку виступають організації, що представляють інтереси нафтогазової галузі. Канадська національна рада з енергетики схвалила трубопровід, тому що він «відповідає суспільним інтересам», і рекомендує уряду підтримати аналогічне рішення.

Більш агресивно атакувати Трюдо вирішила Канадська асоціація виробників нафти, яка виступила з жорсткою критикою його уряду. У своїй заяві вона звернула увагу на погіршення бізнес-клімату та зниження інвестицій в галузь – це станеться, якщо в країні будуть заморожені нові інфраструктурні проекти.

Через «безрозсудну зелену політику», як зазначає автор публікації в Toronto Sun, Канада втрачає «в середньому близько $50 млрд на рік, тому що в уряді Трюдо вважають нафтогазову галузь «загрозою для жителів країни».

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло