Лідерство по-японськи: навіщо читати книгу «Самурай без меча»

Лідерство по-японськи: навіщо читати книгу «Самурай без меча»

Як XVI століття навчає XXІ

Цей матеріал також доступний російською
Лідерство по-японськи: навіщо читати книгу «Самурай без меча»

Бекґраунд. Один із найтрагічніших періодів для Японії – це епоха війн, яка також відома під назвою «період Сенґоку». У цей час країна була поділена на провінції, що воювали між собою і більше не підкорялися імператору. Кожна провінція мала свого воєначальника, але провінції Оварі пощастило більше: лорд Ода Нобунаґа майже не відрізнявся від інших представників супротивних сторін, але мета його була – знову об’єднати Японію.

Саме такого наставника обрав наш герой Хідейосі, який на початку свого шляху навіть не мав прізвища, бо походив з бідної селянської родини. Його батько помер, тож матір змушена була вийти заміж вдруге, щоб вижити. Жінка віддавала Хідейосі до різних родин, задля здобуття хоч якоїсь професії, але ніде він не затримувався надовго.

Згодом п’ятнадцятирічний хлопчина вирішив, що йде з дому та не повернеться, поки не здобуде собі ім’я. Непримітний, маленький, з невиразними рисами обличчя, не маючи жодної воєнної підготовки, він бажав лише одного – стати самураєм в клані лорда Нобунаґа. Але цьому передували місяці роботи: знайти кошти, щоб дістатись провінції, вигадати план, щоб лорд помітив Хідейосі, та власне здійснення цього плану. Користуючись нагодою – перша порада від згодом найвпливовішої людини Японії: у вирішальні моменти життя дійте сміливо.

Оригінальна назва: «The swordless samurai. Leadership wisdom of Japan’s sixteen-century legend – Toyotomi Hideyoshi»

Видавництво: Book Chef

Наклад: 1600 примірників

Сюжет. Почувши слово «самурай», кожен уявляє натренованого воїна з мечем, слава якого випереджає його на декілька кроків. Нашого самурая також шанувала вся Японія, але арсенал його зброї був набагато ширший: милосердя, чесність і повага, а найвагоміша зброя – спроби та вміння вирішувати будь-який конфлікт дипломатичним шляхом. Тойотомі Хідейосі починав свій шлях з носія сандалів, а опинився на верхівці влади, лишаючись до самої смерті могутнішим, ніж імператор. Самурай без меча візьме вас за руку та проведе своїми кар’єрними сходами, де кожен щабель – це конкретна порада або правило успішного лідера.

За розділами книги її умовно можна поділити на десять кроків мудрості. Слідуючи кожній пораді, ви зможете створити власний шлях лідера, а останній десятий крок допоможе уникнути надмірної самовпевненості у вашій сфері діяльності.

З чого почати? Те, що лідери працюють більше за усіх або ж те, що вони мають діяти рішуче – про це ви вже читали в інших книжках. Але для декого може стати несподіванкою, що треба присвятити себе та весь свій час наставнику, якого ви обрали. Старе правило «стався до людей так, як хочеш, щоб ставились до тебе», працює, як бачите, не лише в дружбі. Викладайтеся на сто відсотків у найдрібнішій справі, підпорядкуйте свої інтереси інтересам керівника та підходьте до вирішення завдань, розкриваючи власну індивідуальність. Ставши лідером – лишайтесь ним та не перетворюйтесь на керівника. Не забувайте про те, що вам потрібно напрацьовувати зв’язки, адже розширення кола знайомих – це розширення сфери впливу, а також ваш допоміжний жилет у критичних ситуаціях. Ніколи не дійте безумно, керуючись девізом «я так сказав(-ла)!», обґрунтовуйте власні вчинки.

Одне з найголовніших правил – шануйте свої зобов’язання. Як і кожній іншій настанові Хідейосі, цій також передує історія з його життя. Ця історія про те, як вірний помічник лорда Нобунаґа допоміг своєму панові переманити на їхній бік сильного союзника та отримав згоду, але лорд побачив у цій дії слабкість, після чого наказав вбити новоспеченого союзника, тоді як Хідейосі обіцяв йому абсолютну безпеку. Ризикуючи власним життям, Тойотомі допоміг втекти «союзнику», вигадав складну брехню для свого пана, чим створив собі неперевершений авторитет серед усіх інших воєначальників, а перемовини (як ми пам’ятаємо, лорд Нобунаґа намагався об’єднати власну країну) відбувались набагато легше.

Смерть лорда Нобунаґа змусила Хідейосі винести для себе ще один урок: щоб фінішувати першим – і до справи беріться першим. Якщо б вірний васал свого пана не схопився одразу, то справа життя Ода Нобунаґа зійшла б нанівець – вороги не дали б об’єднати Японську державу.

І наостанок – ставайте до бою лише тоді, коли створили передумови для перемоги. Хідейосі ніколи не покладався лише на військову силу, а завжди аналізував ситуацію задовго до розгортання воєнних дій. Перемогти противника до початку битви найчастіше ставало можливим через вже виконане правило – наявність мережі зв’язків. Створити непереможний альянс до настання вирішального моменту – означає визначити переможця завчасно.

Вам сподобається, якщо: ви хочете читати не скупу на слова інструкцію лідерства, а бажаєте бачити перед очима живий приклад і звикли вчитись на чужих помилках. Також вам сподобається ця історія, якщо ви хочете побачити конкретну історію успіху.

Вам не сподобається, якщо: вам не цікаві персональні історії життя людей та ви хочете бачити узагальнені «формули» для успішного лідера.

Головна причина прочитати: якщо ваша головна відмовка – це відсутність коштів, зв’язків та освіти. Ви не просто будете змушені повірити у те, що все реально, ви матимете готовий зразок того, як людина, яка має мету та бажання, здатна реалізувати власні цілі. У випадку якщо ви вже успішний лідер та боїтесь поразок, для вас також підготовлені поради – вже на негативному досвіді Хідейосі.


У тому ж дусі:

«Думай і багатій. Книжка, що змінила свідомість мільйонів людей», Наполеон Гілл

Лідерство по-японськи: навіщо читати книгу «Самурай без меча»

Формула успіху – це реальність нашого сьогодення. Все, що вам потрібно, – це лише знати, чого ви бажаєте, та відшукати секрет успішності на сторінках цієї книги. На вас чекають приклади застосування цієї формули від людей, які мали різний стартовий капітал або зовсім його не мали, які збанкрутіли та намагаються заново стати на ноги, та від тих, хто абсолютний новачок у сфері бізнесу.

Книга допоможе стати лідером не тільки в економічній сфері, а й в будь-яких інших, якщо ви справді зацікавлені.


«Різнобарвний менеджмент. Еволюція мислення, лідерства та керування», Валерій Пекар

Лідерство по-японськи: навіщо читати книгу «Самурай без меча»

Те, що викладено в книзі Валерія Пекара, в професійній літературі називають «інтегральною динамікою». «Різнобарвний менеджмент» – це чудова можливість прочитати інформацію з курсів Києво-Могилянської та Львівської бізнес-шкіл не надто перевантаженою термінами мовою, осягнувши при цьому велику кількість матеріалу, необхідного лідеру.

Книга роз’яснить поняття лідерства та керування як його складової, а також допоможе дійти до вершини знань у цій сфері.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті