Космічний зв'язок: як супутник допомагає громадам робити реальні реформи
 
Матеріал у партнерстві з «Датагруп»
Партнерський матеріал

Космічний зв'язок: як супутник допомагає громадам робити реальні реформи

У рамках спільного із компанією «Датагруп» спецпроекту Mind знайшов тих, хто вже почав цифрові реформи, і попросив їх поділитися досвідом

Этот материал также доступен на русском языке
Космічний зв'язок: як супутник допомагає громадам робити реальні реформи

Жити в безпечному місті, користуватися електронною медициною, мати безперешкодний доступ до інформації вдома та у закладах освіти – це цілком реальні цілі, доступні жителям навіть найвіддаленіших регіонів. Кожна об'єднана територіальна громада (ОТГ) може самостійно, не чекаючи вказівок «згори», прискорити реформи у своєму місті чи селі.

З чого почати та яких результатів очікувати? Скільки коштує цифровізація та як подолати перешкоди на її шляху? У рамках спільного із компанією «Датагруп» спецпроекту Mind знайшов тих, хто вже почав цифрові реформи, і попросив їх поділитися досвідом.

«Електронний пацієнт»: як Гадяч подолав паперову бюрократію та черги в лікарнях

«Добре пам'ятаю, як у 2014 році, коли я взяв відповідальність керувати районом, вжахнувся від реалій нашої медицини – із усього необхідного набору інструментів виявилося аж… шість кардіографів на всі лікувальні заклади. І все», – згадує голова Гадяцької районної адміністрації Полтавської області Олексій Матюшенко. Тож, за його словами, найпершим завданням стала комп’ютеризація та інтернетизація всіх лікувальних закладів.

Для підключення обрали супутниковий інтернет від компанії «Датагруп», який об'єднав дві міські та 15 сільських амбулаторій, 20 фельдшерсько-акушерських пунктів (ФАП) та Центральну районну лікарню. Також для потреб проекту «Електронний пацієнт» придбали комп’ютери, які поставили в кожному закладі, та створили єдину базу даних, що налічує 52 000 пацієнтів.

Космічний зв'язок: Як супутник допомагає громадам робити реальні реформи

Далі ознайомили медичних працівників із комп’ютером та особливостями роботи на ньому, а вже потім – вчили працювати в програмі. У медичних закладах району використовується медична інформаційна система «Каштан», підключена до системи eHealth Міністерства охорони здоров'я України.

Кожен житель району має пластикову карту, за номером якої лікар може «підтягнути» з бази його історію хвороби, всі виписки та результати попередніх досліджень. Тобто пацієнтам не треба носити з собою до лікарні стоси паперу. Інформація про пацієнтів доступна лікарям у всіх лікарнях. Також кожен пацієнт може отримати дистанційно консультацію від лікаря-фахівця без черг.

Космічний зв'язок: як супутник допомагає громадам робити реальні реформи

«Наступним кроком стала модернізація всіх медичних закладів, забезпечення необхідним обладнанням амбулаторії та ФАПи. А вже сьогодні працюємо з електронним рецептом», – розказує голова Гадяцької районної адміністрації Олексій Матюшенко.

Ще один спільний із «Датагруп» проект реалізовано в Харківській області. Протягом двох місяців технічні спеціалісти компанії підключили до супутникового інтернету під ключ 275 медичних установ, переважно у сільській місцевості. А ще півтора роки тому 230 із 332 амбулаторій в області не мали підключення до інтернету взагалі. Проект охопив усі райони Харківської області, при цьому акцент в забезпеченні якісним інтернетом був зроблений на амбулаторіях в сільській місцевості.

«Безпечне місто»: знайшли зниклу дитину і зменшили кількість аварій

Проект «Безпечне місто» охоплює все місто Гадяч і в 2018 році успішно масштабований на Гадяцький район. У ключових точках транспортних напрямків міста та району встановлено 120 камер, що фіксують події на вулицях і автошляхах. Вони об'єднані в єдину мережу та інформаційне середовище, в якому реалізовані функції обробки та інтелектуального аналізу інформації. Завдяки тому, що всі камери об'єднані в єдину мережу, маючи лише кілька символів автомобільного номера правопорушника, можна знайти всі записи про нього і відстежити маршрут пересування.

Система «Безпечний район» працює на програмному забезпеченні нового покоління. Цьогоріч планується додати ще понад 60 камер.

Космічний зв'язок: як супутник допомагає громадам робити реальні реформи

За словами Олексія Матюшенка, мешканці спокійніше почуваються під наглядом відеокамер. Зокрема ті, хто повертається після роботи у вечірній та нічний час. А водії, знаючи, що рух транспорту контролює система відеоспостереження, стають більш дисциплінованими та притримуються правил дорожнього руху. Голова адміністрації говорить, що це дозволило зменшити кількість аварій та правопорушень на автошляхах.

«По-перше, це потрібно для організації ефективної роботи правоохоронців та безпеки наших громадян на території усього району. А по-друге, камери допомагають вчасно виявити правопорушення та оперативно зреагувати на них. Таким чином, по «гарячих слідах» знайшли викрадачів металобрухту та велосипеда, і, звичайно, камери допомагають нам у розкритті ДТП та пошуку людей. Останній такий випадок – знайшли 12-річну дитину, яка посварилася з мамою і пішла з дому», – розказує Матюшенко.

Проблема цифрового розриву: коли супутник має сенс

Компанія «Датагруп» почала активну роботу з громадами близько трьох років тому з консультацій та освітніх лекцій. На той час вона вже мала досвід реалізації проектів із забезпечення інтернетом сільських шкіл, і була найбільшим постачальником супутникового зв'язку для українського бізнесу. «Ми поставили собі завдання: робити реальні кроки для подолання цифрового розриву між містом і селом», – розказує директор департаменту роздрібних продажів та СМБ компанії «Датагруп» Алла Марамон.

Те, що зробили в Гадячі чи селах Харківської області – взірець для інших регіонів і для України, й радше, виняток. Адже загалом цифровий розрив між містом і селом колосальний. За оцінками Мінекономіки, 35% сільського населення України не має швидкісного інтернету. Тоді як у великих містах на один багатоквартирний будинок може припадати до десятка провайдерів. Не підключені до інтернету більше половини шкіл у регіонах і майже всі державні медичні установи. Це означає, що на периферії жителі мають менше можливостей для освіти/самоосвіти, пошуку хорошої роботи, налагодження власного бізнесу чи отримання медичних послуг.

Космічний зв'язок: як супутник допомагає громадам робити реальні реформи

На рівні держави розглядалися варіанти комплексного вирішення проблеми. На початку 2018 року Кабмін ухвалив концепцію розвитку цифрової економіки на 2018–2020 роки, яка визначала розвиток цифрової інфраструктури одним із основних пріоритетів. Але всі плани лишилися на папері.

У реальності принести нові технології у непідключені регіони сьогодні можна лише силами самих територіальних громад та їхніх партнерів – операторів зв'язку. Сьогодні в роботі у «Датагруп» знаходиться з десяток проектів.

«Дуже важливо вкладати гроші в будівництво ІТ-інфраструктури – не в розвиток, а саме в будівництво. Бо там, де ми підключали супутник, ніколи не було інтернету взагалі», – розказує Алла Марамон із «Датагруп». Саме в таких населених пунктах, де немає альтернативи від місцевих широкосмугових мереж, найдоцільніше підключати супутник. На базі наявних каналів зв'язку можна в подальшому впроваджувати сучасні технології для населення та органів місцевої влади.

Технології проти страхів та упереджень

Закостенілість, консервативність та небажання змінюватися – основні упередження, з якими зіштовхуються проекти з цифровізації в регіонах. Фахівці «Датагруп» пояснюють це тим, що молоді там мало, а персонал старшого віку часто не володіє навіть базовими навичками роботи з компю'тером.

Голова Гадяцької районної адміністрації підтверджує ці спостереження: коли розпочинали проект «Електронний пацієнт», також зіштовхнулися із опором та непорозумінням із боку медпрацівників. Адже всі ці нововведення вони сприймали як додаткове навантаження, як ускладнення, а не спрощення системи.

«Реформи подібні до хірургічного втручання – це процес болісний, але необхідний для оздоровлення системи. Проте на сьогодні кожен з наших лікарів та медичних сестер з легкістю може навчити працювати у такій програмі будь-кого», – розказує Олексій Матюшенко.

Космічний зв'язок: як супутник допомагає громадам робити реальні реформи

Що ж стосується «Безпечного району», то таке нововведення пройшло досить безболісно для мешканців району. «Супротиву взагалі ніякого не виникало. Адже будь-який житель Гадяччини розумів, що кожна камера відеонагляду – це додаткове «всевидюще око», яке помітить кожне правопорушення, кожен злочин», – розказує він.

За даними голови Гадяцької районної адміністрації Олексія Матюшенка, загалом на впровадження проекту «Електронний пацієнт» витрачено близько 6 млн грн. А на «Безпечний район» – близько 3,5 млн грн. Це включно із закупівлею всього обладнання. Також у бібліотеках міста, дитячих будинках і школах району з’явилися вільні Wi-Fi-зони.

Вартість підключення супутникового інтернету «Датагруп» формується індивідуально та залежить від термінів впровадження, кількості об’єктів, їхнього місцезнаходження.

 
Матеріал у партнерстві з «Датагруп»
Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло