Ігри для дорослих: головний конкурент Disneyland'а переходить у приватні руки

Ігри для дорослих: головний конкурент Disneyland'а переходить у приватні руки

Власника музею мадам Тюссо і парків Legoland викуповують з біржі за $7,5 млрд

Цей матеріал також доступний російською
Ігри для дорослих: головний конкурент Disneyland'а переходить у приватні руки
Фото: Legoland.com

Компанію Merlin – власника десятків розважальних парків, серед яких – відомий на весь світ музей мадам Тюссо і дитячі Legoland – викуповують з біржі. Як повідомляє Reuters, вартість угоди складе $7,5 млрд. Покупці – Kirkbi (компанія, що управляє активами сім'ї засновників Lego), велика інвесткомпанія Blackstone, а також CPPIB – канадська держкомпанія, що керує пенсійними заощадженнями. Mind дізнався деякі подробиці угоди.

Що таке Merlin Entertainments?

Merlin Entertainments – оператор парків розваг по всьому світу. Компанія майже не відома українському широкому загалу, але при цьому багато хто знає її об'єкти: парки Legoland, колесо огляду London Eye у Лондоні, музей мадам Тюссо та його філіали. Загалом їй належить близько 120 об'єктів у 27 країнах, а також 19 готелів та ще сім містечок відпочинку.

Штат компанії налічує близько 27 000 співробітників, її виручка за 2018 рік склала 1,7 млрд фунтів стерлінгів, а чистий прибуток – 285 млн фунтів.

Основний конкурент Merlin Entertainments – Disney, яка управляє всесвітньовідомими парками Disneyland. Підрозділ Disney Parks, Experiences and Products – дещо масштабніший, хоча в його «віданні» менше парків, ніж у Merlin. У компанії зайнято близько 150 000 людей по всьому світу, а її виручка становить мільярди доларів. Загальна кількість відвідувачів мережі Disneyland перевищує 140 млн.

Що кому і скільки коштуватиме?

Придбання Merlin Entertainments – одна з найбільших угод викупу з біржі на європейському ринку. Відповідно до її умов, покупці заплатять премію майже в 37% від ціни станом на 22 травня 2019 року (тоді вона становила 333 фунта за акцію) – близько 455 фунтів за акцію, а загальна вартість компанії складе 4,77 млрд фунтів. Усього ж, з урахуванням боргів компанії, покупці вкладуть понад 6 млрд фунтів, або 7,5 млрд у доларовому еквіваленті.

Угода проходить за оцінкою «x12» до останньої EBITDA, яка становить 492 млн фунтів.

50% Merlin після викупу контролюватиметься компанією Kirkbi. Це приватна інвестиційна компанія, основні активи якої – 75% LEGO Group (саме вона виробляє відомі на весь світ конструктори). Компанія названа на честь засновника Lego і зараз управляється його сім'єю.

Для Kirkibi угода змінить лише обсяг акцій, якими володіє компанія. Ще у 2005 році LEGO Group продала Merlin Entertainments свої тематичні парки Legoland, після чого отримала частку в новій структурі (до оголошення угоди інвесткомпанії належало 29,6% у Merlin).

Решта 50% перейдуть під управління інвестфонду Blackstone і CPPIB. Остання – інвестиційна компанія з Канади, яка управляє місцевими пенсійними фондами (повна назва – Canada Pension Plan Investment Board). Під її управлінням – близько $300 млрд. Під управлінням Blackstone перебуває близько $512 млрд.

Чому саме зараз?

У світовій пресі озвучується кілька основних причин переходу Merlin Entertainments з публічної форми власності в приватну.

По-перше, штаб-квартира компанії і велика частина бізнесу розташовані у Великобританії. А Brexit негативно впливає на операційну діяльність, особливо з урахуванням того, що акції Merlin торгуються на Лондонській біржі. Як результат, фінансові очікування нижчі, що дратує акціонерів.

По-друге, статус публічної компанії заважає розвитку бізнесу. Merlin вийшла на IPO у 2013-му, і відтоді лише одного разу ціна на акції підскочила вище 500 фунтів за штуку. Весь інший час їй не вдавалося показувати вражаючих результатів.

Покупці компанії вважають, що саме з цієї причини керівництво Merlin мало інвестувало в розвиток і покупку нових парків/об'єктів, через що виручка росла не так активно, як могла б. Тепер же, маючи в партнерах великі інвестиційні фонди і відсутність необхідності щокварталу звітувати перед інвесторами, керівництво зможе предметніше сфокусуватися на розширенні. У Blackstone відзначили, що в них у пріоритеті – розвиток парків атракціонів і супутніх напрямків.

По-третє, інцидент, який стався у 2015-му на одному з атракціонів у парку Alton Towers, через який постраждали люди, відчутно вдарив по репутації і підкосив локальний бізнес: кількість відвідувачів знизилася, а як наслідок – і виручка.

Отримавши собі в партнери три великі інвесткомпанії, Merlin Entertainments отримає доступ до капіталу, отже – зможе активніше нарощувати свою присутність на ринку. А відсутність публічності та нагляду акціонерів дозволить уникнути тиску на керівництво. Принаймні на це сподіваються експерти.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті