Хрущовки у немилості: як розвивається ринок оренди в столиці

Хрущовки у немилості: як розвивається ринок оренди в столиці

І чому активізація попиту на новобудови не допомагає прибутковим будинкам

Цей матеріал також доступний російською
Хрущовки у немилості: як розвивається ринок оренди в столиці
Фото: pixabay

Ринок оренди столичних квартир у новобудовах активізується. Вартість її зростає, але переважно за рахунок подорожчання комунальних послуг. Збільшення попиту підтримує формат «дохідних будинків», але не дає необхідного поштовху для зростання. Mind проаналізував, як ринок оренди столичного житла розвиватиметься цьогоріч.

Попит. Протягом останніх трьох років попит на оренду квартир у новобудовах переживає стійке зростання – близько 60% наймачів шукають житло в будинках, введених в експлуатацію після 2010 року. «Не обов'язково це буде квартира в будинку, зданому в 2017 і пізніше році, якщо не дозволяє бюджет. Це може бути квартира в ЖК, який ввели в експлуатацію у 2014–2016 роках і раніше», – зазначає головний експерт порталу 3m2 Вікторія Берещак.

Комуналка. У старих будинках витрати на комунальні послуги вищі на 30–40% через відсутність сучасних енергозберігаючих технологій. Також, за словами Берещак, орендарів у нових житлових комплексах приваблює вища якість послуг, що надаються сервісною експлуатуючою компанією: чисті під'їзди, збір сміття за графіком, підтримання чистоти у дворі, обслуговування інженерних комунікацій тощо.

«Орендарі готові платити на 1000–3000 грн більше, щоб жити в квартирі без радянських меблів, у якій не відпадає плитка», – додає експерт зі вторинної нерухомості City 1 Development Олена Марущак.

Вартість оренди. Зростання попиту стримує підвищення орендної плати. За минулий рік вона збільшилася на 40% – в основному за рахунок подорожчання комунальних послуг. Сьогодні винайняти однокімнатну квартиру у віддалених районах Києва коштує від $250 на місяць. Двокімнатна квартира обійдеться в $350–400, трикімнатна – $500.

Активізація продажів. Будкомпанії відзначають збільшення інвестиційних угод – коли квартири купують з метою подальшого перепродажу або здачі в оренду. «Зараз кількість таких угод, залежно від проекту, становить 20–25%. Рік тому показники були інші, близько 12–15%», – говорить прес-секретар корпорації «Укрбуд» Гліб Шемовнев.

Керівник департаменту стратегічного консалтингу агентства UTG Костянтин Олійник пояснює тенденцію інфляцією, повною недовірою населення до банківської системи, відсутністю доступних інвестиційних можливостей для широких верств населення. «Таким чином, нерухомість є одним з небагатьох фінансових інструментів збереження накопичень», – упевнений експерт.

Прибутковість надання в оренду. Забудовники не мають змоги оцінити, яка частина квартир у структурі інвестиційних угод згодом продається, а яка – здається в оренду, таку статистику ніхто не веде. Однак бізнес рантьє, які здають квартири в довгострокову оренду, низькомаржинальний – приносить 6–8% на рік.

Саме тому активізація ринку оренди в новобудовах підтримує формат дохідних будинків, що відроджується, але існуючого попиту не вистачає для вирішення ключових питань ринку.

Сьогодні, за даними консалтингової компанії NAI Ukraine, у Києві налічується 11 будинків, що будуються або реконструюються під надання в оренду. Серед них: ЖК «Яскравий», Mirax, Smart House, «Караваєві дачі», «Smart Будинок», «Власна квартира», Parkland, Standart One, Sky Hill, «Метрополія», Loft House Podol. Але, як раніше писав Mind, це швидше бізнес від безвиході. Часто власники отримали такі будинки за борги і в очікуванні подорожчання нерухомості надають їх в оренду.

До кінця року тенденція не зміниться. Попит на первинному ринку стримуватиме збільшення вартості оренди переважно через подорожчання комунальних послуг на 30–40% за 2019 рік.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті