Влада та бізнес: хто з девелоперів був чиновником

Влада та бізнес: хто з девелоперів був чиновником

8 власників столичних будівельних компаній, які причетні до управління Києвом

Этот текст также доступен на русском
Влада та бізнес: хто з девелоперів був чиновником
Фото: Уніан, cvk.gov.ua, kmr.gov.ua, wikipedia.org, budpalata.com.ua, KAN Development, Видавництво «Логос», DR

Будувати житло в столиці без зв'язків у КМДА і Київраді практично неможливо. Процедури оформлення землі, отримання дозволів на будівництво та введення будинків в експлуатацію дуже складні. Наприклад, кожен другий інвестор отримує відмову у видачі дозволу на будівництво, каже нардеп від «Слуги народу», екс-керівник напряму «Будівництво» Офісу ефективного регулювання Олена Шуляк. «Я порахувала потенційну корупційну складову, яку можуть отримувати недобросовісні особи навколо ДАБІ, і, на жаль, цифра мене вразила – понад 3 млрд грн на рік. І це не враховуючи інфраструктурних об'єктів, будівництва мостів, капітального ремонту та нового будівництва доріг», – розповідає вона. Особисті знайомства в контролюючих органах дозволяють уникнути цих проблем.

Будівництво в Києві – це одна з можливостей для легалізації капіталу. «Кошторис будівництва можна знизити, з підрядниками і постачальниками розрахуватися готівкою. Зате потім квартири можна продати за реальною ціною і показати більший прибуток. Це дуже вигідний бізнес», – ділиться директор столичної девелоперської компанії, що побажав зберегти анонімність. З цієї причини в Києві зараз ведеться будівництво близько 380 житлових комплексів, хоча після їхнього введення в експлуатацію 30–40% квартир залишаться нерозпроданими. Попит не встигає за пропозицією.

Найвідоміший колишній київський чиновник, що пішов у будівельники, – це Андрій Вавриш. З 2010 по 2015 рік, як раніше писав Mind, він працював заступником голови департаменту містобудування та архітектури КМДА. Зараз Вавриш керує девелоперською компанією SAGA Development, що зводить ЖК Rybalsky на Рибальському півострові й ще 12 проектів у Києві та Одесі. До кінця року колишній чиновник планує отримати контрольну частку в SAGA.

Опонент Вавриша – Вадим Столар, якого називають «смотрящим за Києвом» в адміністрації Ігоря Райніна, може бути пов'язаний з девелоперською компанією ENSO. Свої інтереси на ринку нерухомості, цілком можливо, є і у київського мера Віталія Кличка. Три керівники будівельних компаній повідомили Mind, що він може бути власником готелю 11 Mirrors на вул. Богдана Хмельницького. Сам мер це заперечує. На цьому перелік чиновників, які мають відношення до будівельної галузі, не закінчується.

Mind склав список власників девелоперських компаній, які працювали в КМДА або Київраді.

Ігор Ніконов

Ніконов – засновник великої девелоперської компанії «КАН Девелопмент». Вона займалася будівництвом БЦ 101 Towers, IQ Business Center. Але найбільші її проекти – у сегменті житлової нерухомості. Серед них – об'єкти, що будуються зараз: комплекси Respublika, «Файна таун», друга черга ЖК Tetris Hall та Unit Home на території інноваційного парку Unit City.

У своїх житлових комплексах Ніконов відкриває і освітні установи – дитячі садки та школи під назвою «Гімназія А+», якими опікується дружина Ігоря Ніконова – Іванна. Ніконов неодноразово заявляв, що знає, де взяти фінансування на реалізацію проекту ще перед початком будівництва. «Кошти в деякі проекти КАН може вкладати Степан Черновецький – син колишнього мера Києва Леоніда Черновецького. Інвестор висуває жорсткі вимоги до повернення інвестицій і, наскільки мені відомо, Ніконов їх виконує», – розповів Mind директор девелоперської компанії, що побажав залишитися неназваним. За його словами, компанія Никонова добудовуватиме ТРЦ Respublika, який, за інформацією директорів трьох девелоперських компаній, зараз належить Віталію Хомутиннику, Павлу Фуксу і Дмитру Фірташу.

Ігор Ніконов не втримався від спокуси піти у владу. Наприкінці липня 2014 року він став першим заступником мера Києва і фактично був куратором роботи бізнесу в місті. За порадою до першого заступника мера неодноразово зверталися забудовники, які зіткнулися з популярним на той час явищем – виступами активістів проти будівництв. Ніконов пропрацював на держслужбі трохи менше півтора року і в грудні 2015-го звільнився. Правда, як він зізнався в одному з інтерв'ю, похід у владу не приніс його бізнесу дивідендів.

Сергій Пилипенко

Син Олександра Пилипенка, президента промислово-будівельної групи «Ковальська», Сергій Пилипенко обраний депутатом Київради від партії «Солідарність». Більшість проектів рішень, які готував Пилипенко, стосуються створення скверів у провулку Ковальському, пр. Алішера Навої, вул. Машинобудівної та заборони пересувних цирків-шапіто. Почасти це і зрозуміло – «Ковальська» практично не займається відведенням земельних ділянок і вважає за краще входити в чужі проекти, під які вже відведені землі.

Зараз компанія, як зазначено на її сайті, реалізує чотири проекти. Це Crystal Towers на пр. Перемоги, «Династія» (Печерськ), «Русанівська гавань» і Teleskop (Позняки). Але набагато сильніші позиції в підрозділу, що сфокусований на виробництві бетону, – компанія забезпечує їм всіх великих забудовників.

Депутатство Сергія Пилипенка не змогло захистити його бізнес від проблем. У липні Соснівський районний суд Черкас на вимогу СБУ заарештував рахунки компанії «Бетон Комплекс» (належить до групи «Ковальська») і ще десятка компаній. У рішенні суду йшлося про те, що з 2016 по 2019 рік за допомогою фінансових інструментів банку «Український капітал» і групи компаній, пов'язаних з «Укрінвест Груп», громадяни України формували податковий кредит з ПДВ для підприємств реального сектору економіки заради створення механізмів з ухилення від сплати податків.

Слідство встановило, що в банку «Український капітал» відкривалися рахунки фіктивних підприємств, що торгували паливно-мастильними матеріалами. На ці рахунки перераховувалися кошти за матеріали, які купувалися за завищеними цінами. Серед покупців ПММ значилася і «Укрзалізниця». У будівельно-промисловій групі «Ковальська» наполягали, що ніколи не мали відношення ані до вказаних у розслідуванні СБУ банків, ані до торгівлі паливно-мастильними матеріалами. Наприкінці липня компанії вдалося домогтися зняття арешту зі своїх рахунків.

У своїй декларації за 2018 рік Сергій Пилипенко вказав, що є власником трьох земельних ділянок у престижному селищі Козин (Обухівський район) загальною площею 5000 кв. м, офісних приміщень у столиці площею 640 кв. м і квартири в 155 кв. м. Ще він задекларував дві пари наручних годинників – ТМ Audemars Piguet і Ressence, а також рояль STEINWAY & SONS. Автопарк депутата складається з мотоцикла BMW R1150R 2004 року випуску, автомобілів Renault Dokker 2015 року та Mercedes-Benz GLC 220 2017 року. Автопарк дружини депутата – Ольги Пилипенко, яка також працює в групі «Ковальська», не менш вражаючий: Porsche Cayenne 2018 року, Mercedes-Benz AMG GLE 63 S 4MATIC COUPE 2016 року і Smart Fortwo 2016 року.

В'ячеслав Непоп

Непоп – один з найвідоміших київських забудовників. Свій перший ґрунтовний досвід у будівництві він отримав як директор будівельної компанії ТММ Миколи Толмачова, яку очолював з 1998 по 2002 рік. Потім Непоп пішов у політику: від партії «Єдність» Олександра Омельченка він засідав в Київраді та одночасно був помічником депутата Верховної Ради України IV скликання Володимира Мойсика.

З 2002 по 2018 рік Непоп очолював комунальну будкомпанію «Житлоінвестбуд-УКБ», після чого обійняв посаду заступника голови КМДА. На сайті компанії говориться, що з 2002 по 2016 рік вона ввела в експлуатацію 180 будинків площею 2,3 млн кв. м, чотири школи, вісім дитячих садків, трамвайне депо, 22 паркінги і 22 нежитлові об'єкти площею близько 100 000 кв. м, включно з кінотеатром «Жовтень». Самостійно будівництвом компанія не займається – для цих цілей вона наймає підрядників.

В'ячеслав Непоп неодноразово ставав учасником гучних скандалів. У 2015 році «Житлоінвестбуд-УКБ» розпочав  будівництво шестисекційного багатоповерхового будинку на перетині вулиць Здолбунівська і Тепловозна (Дарницький район), де розташовано Качине озеро. Частину квартир планувалося виділити постраждалим від афери «Еліта-центру». Будівництво викликало конфлікт з активістами, ділянку було заарештовано.

Протест викликало і будівництво 25-поверхового офісно-житлового будинку поруч із київським зоопарком по вул. Шулявська, 32. Цей будинок був добудований. Головний координатор «Форуму порятунку Києва» Віталій Черняховський навіть написав звернення до мера Києва Віталія Кличка і повідомив, що будівництво ведеться незаконно.

Нинішнього заступника голови КМДА пов'язують з екс-директором компанії «Київміськбуд» (працював з 2010 по 2012 рік) Михайлом Голицею. З ним Непопа, найімовірніше, познайомив власник компанії ТММ Микола Толмачов.

У В'ячеслава Непопа багато нерухомості, як свідчить його декларація за 2018 рік. Наприклад, він є власником земельної ділянки і будинку площею 1400 і 479 кв. м відповідно в с. Рожівка (Броварський район), а його дружина Антоніна Непоп – дачі та землі на 477 кв. м і 1500 кв. м у Віті-Поштовій (Києво-Святошинський район) відповідно. На двох з дружиною у заступника голови КМДА шість паркомісць і гараж загальною площею 156 кв. м, три квартири загальною площею 510 кв. м.

У автопарку у Непопа автомобіль Lexus LX 570 2008 року випуску, ГАЗ 21 1969 року і причіп. Дружині належить Toyota Land Cruiser 2008 року. Серед прикрас у заступника голови КМДА лише дві пари годинників – Bovet і Breget. Усі кошти – 5,6 млн грн та $348 000 – пара зберігає готівкою.

Максим Микитась

Микитась очолив «Укрбуд» у 2010 році, після його приходу корпорація активно зайнялася житловим будівництвом. Вона була підрядником при зведенні об'єкту «Укриття-2» на Чорнобильській атомній електростанції. Через чотири роки Микитась пішов до Київради від партії «УДАР – Солідарність» і зайняв там місце заступника голови комісії з питань будівництва, архітектури та землекористування. Через два роки він пройшов до Верховної Ради по округу №206 у Чернігівській області. Повторити цей успіх на виборах до парламенту в 2019 році Микитасю не вдалося.

Депутат неодноразово підкреслював, що не має відношення до корпорації «Укрбуд». Хоча у своїй останній декларації вказав, що є бенефіціаром «Укрбуд Девелопмент» – компанії, що зводить житло і входить в «Укрбуд». В інтерв'ю Mind гендиректор «Укрбуд Девелопмент» Олег Майборода зізнався, що періодично радиться зі своїм колишнім керівником.

«Укрбуд» цього року зіткнувся відразу з декількома проблемами. У травні АМКУ оштрафував дві компанії корпорації – ТОВ «Північно-український будівельний альянс» і ТОВ «Спецбуд-Плюс» на 149,93 млн грн за змову в тендерах на реконструкцію Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. М. Амосова та гімназії ім. О. Бойченка. У червні комітет наклав на ці ж дві компанії ще 112 млн грн штрафів за змову в тендерах на реконструкцію Шулявського шляхопроводу. Сам глава «Укрбуд Девелопмент» Олег Майборода був затриманий НАБУ за підозрою в незаконному заволодінні та розтраті державного майна на суму 80 млн гр. Його відразу ж випустили, а затримання суд визнав незаконним. 

Судячи з декларації за 2018 рік, сім'я Микитась має схильність до предметів розкоші. У колекції Максима Микитася 22 пари годинників всесвітньовідомих брендів: Rolex, Jaeger LeCoultre, Girard Perregaux, Breguet, Franck Muller тощо. У дружини екс-депутата Наталії Микитась лише чотири годинники (Patek Philippe, Chanel, Piaget, Breitling), проте 17 ювелірних прикрас – браслети, сережки і кільця з діамантами. Пара також задекларувала меблі, колекцію картин і книг.

Ще Максим Микитась та його дружина задекларували 12 земельних ділянок у Києві, Київській області та Чернігові площею 17 200 кв. м, п'ять житлових будинків у столиці і області площею 2700 кв. м, п'ять квартир на 364,3 кв. м. У дочки Максима Микитася Анни теж є житло в Києві площею 133,4 кв. м.

Петро Шилюк

Шилюк відомий на будівельному ринку Києва. Зараз він – президент будівельної компанії «ДСК-Житлобуд», що реалізує шість проектів у Києві, Вишгороді та Борисполі. Компанію він очолює з 2014 року. Як і багато інших представників будкомпаній, Шилюк працював у Київраді – у будівлі по вул. Хрещатик, 36, провів з 2002 по 2006 рік.

З 2006 по 2009 рік Петро Шилюк був головою правління холдингової компанії «Київміськбуд», змінивши на цій посаді свого наставника Володимира Поляченка. Після того, як він покинув цю позицію, очолив одне з підприємств холдингу – «Домобудівний комбінат №4».

У листопаді Генпрокуратура направила повідомлення Держкомісії з цінних паперів і фондового ринку України про порушення при реєстрації додаткових емісій акцій «Домобудівельного комбінату №4», «Кіевотделстроя» (укр. – «Кіївоздоббуда»), «Будмеханізація» і «Тресту« Київміськбуд №3 » , в результаті яких частка «Київміськбуду» в цих компаніях скоротилася в шість і більше разів. У грудні 2010 року Господарський суд Києва наклав арешт на акції 34 підприємств, частини яких належали холдингової компанії. Серед них був і «Домобудівний комбінат №4».

Василь Антонов

Антонов – один із найменш публічних девелоперів країни. Він заснував і очолив компанію МЖК «Оболонь», яка будувала знамениті «Оболонські Липки». Генеральним директором компанії він працював з 1991 по 2010 рік, а потім вирішив піти в політику. У листопаді 2010-го президент Віктор Янукович своїм розпорядженням призначив Антонова головою Оболонської районної держадміністрації. З цієї посади його в березні 2014 року звільнив в. о. президента Олександр Турчинов. Зараз Антонов повернувся до керування своєю компанією.

У портфелі «Оболоні» наразі три проекти: ЖК Obolonsky, клубний будинок на Малевича, 48 і парковий квартал «Місто квітів», який компанія реалізує спільно з девелоперською компанією «Обрій».

Денис Басс, Віталій Журавський

    

Представники так званої молодої команди мера Києва Леоніда Черновецького вкладають кошти в ринок комерційної нерухомості. Обидва працювали заступниками голови одіозного градоначальника аж до 2010 року, коли, після перемоги на виборах Віктора Януковича, їм довелося піти. За часів Черновецького Київрада роздавала земельні ділянки гектарами, а також розпродувала комунальні приміщення.

Денис Басс та Віталій Журавський вирішили вкладати кошти в будівництво ТРЦ «Апрель» на кінцевій зупинці швидкісного трамвая в районі Великої Окружної. «Це для них зараз найзнаковіший проект і для його фінансування вони готові продати ТРЦ New Way, щоб знайти кошти під свої нові проекти», – повідомив Mind керівник девелоперської компанії, що побажав залишитися неназваним. Минулого року Денис Басс став співвласником 16-поверхового будинку «Київпроекту» на вул. Богдана Хмельницького, який планується перебудувати на офісний центр.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту editor@mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло