Операція «реприватизація»: чому на «АрселорМіттал Кривий Ріг» вчащають силовики

Операція «реприватизація»: чому на «АрселорМіттал Кривий Ріг» вчащають силовики

І що чекає в майбутньому найпотужніший меткомбінат України

Цей матеріал також доступний російською
Операція «реприватизація»: чому на «АрселорМіттал Кривий Ріг» вчащають силовики
Фото: прес-служба компанії

3 вересня на гірничо-металургійний комбінат «АрселорМіттал Кривий Ріг» (АМКР) наскочила перевірка. Співробітники Служби безпеки України та представники Державної інспекції ядерного регулювання провели спеціальні виміри та виявили на підприємстві підвищений радіаційний фон. Протокол складали до ранку наступного дня. Весь цей час цех, де проводилися вимірювання, не працював.

За минулі два місяці – це вже третій візит СБУ на криворізький меткомбінат. Перевірки силовиків – не єдина проблема АМКР. Останні чотири роки для українського активу сталевого магната Лакшмі Міттала виявилися нелегкими часами. Mind з'ясовував, що відбувається з найбільшим металургійним комбінатом країни.

З чого почалася «чорна смуга»?

Падіння курсу гривні мало відіграти на руку експортноорієнтованому АМКР, але обернути девальвацію на свою користь на комбінаті не зуміли. Спочатку у 2014 році підприємство втратило російський ринок, куди щомісяця відправляло до 60 000 тонн продукції. А через півтора року, у зв’язку з окупацією частини території на Донбасі, позбулося доступу до українського вугілля і частково – коксу та вапняку. За словами гендиректора АМКР Парамжита Калона, у 2015 році до 75% сировини довелося імпортувати, і це нівелювало позитивний ефект, що його комбінат отримав від девальвації.

До 2017 року підприємство зуміло переорієнтуватися на близькосхідні ринки, а також ринки Західної і Північної Африки. Але вже у 2018-му довелося конкурувати на них з дешевшим товаром з Туреччини та Китаю – металурги цих країн після введення загороджувальних мит у США і квот у ЄС перенаправили свою продукцію на африканський континент. Усе це, кажуть в АМКР, відбилося на продажах: за 2018 рік комбінат продав 4,5 млн тонн металопродукції, що на 17% менше, ніж роком раніше.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті