Ділова розвідка з CONTR AGENT від ЛІГА:ЗАКОН. Чому варто перевіряти бізнес-партнерів
Угода з кожною 20-ю організацією потенційно може обернутися збитками, зриванням постачань і термінів реалізації проектів. Як правильно вивчити ділову репутацію майбутнього партнера, аби співпраця була безпечною і продуктивною? Які дані про контрагента необхідно зібрати?

Здебільшого перевірку контрагента всі сприймають як панацею, хоча все ще є представники малого бізнесу, які ігнорують процедуру ретельної перевірки. Це пов'язано з тим, що нерідко рішення про співпрацю приймають за неформальними критеріями: знайомствами, інтуїцією чи джентльменською угодою. Подібний підхід застосовує значна кількість представників бізнесу, на відміну від перевірок, які не лише потребують додаткових ресурсів, а й призводять до недовіри другої сторони, а з тим і до всіх можливих наслідків. Підприємницька діяльність так чи інакше передбачає втрати й ризики. «Вилікувати» свій бізнес від них нереально, а ось передбачити й запобігти можна. Як саме – з'ясуємо у цій статті.
Коли перевірка контрагента може бути особливо необхідною?
Причин є три:
- щоб не ходити до податкової як на роботу, коли вона висуватиме свої підозри щодо прозорості, чесності угоди чи контрагента;
- щоб одразу відсіяти свої підозри щодо майбутньої співпраці;
- щоб на випадок можливих судових спорів стосовно самої угоди мати докази своєї чесності.
Насправді найголовніша причина в нашому випадку – друга. Інші можна вирішити самостійно, навіть якщо ви провели поверхневу перевірку. Адже перевіряти можна довго, а в підсумку – лишитися сам на сам зі збитками та втратами. Будуючи бізнес, головну увагу необхідно приділяти саме йому. Решта – підприємницький ризик, якого ви не уникнете. Завдання постає лише знизити відсоток імовірності настання негативних наслідків, але не більше. Це ми й зробимо.
Будьте археологом, плануючи співпрацю з новим контрагентом
Насамперед необхідно перевірити:
- Статут компанії. Особливу увагу слід звернути на порядок призначення генерального директора, коло його повноважень. Найголовніше – упевнитись у тому, що генеральний директор має право підписувати з вами договір або уповноважити третю особу на підписання.
- Рішення про призначення генерального директора. Саме цей документ вважається головним в уповноваженні власниками компанії іншої особи для ведення справ від імені цієї компанії. Тому цій особі довіреність не потрібна, оскільки її підпис прирівнюється до підпису компанії.
- Довіреність у разі, якщо з вами підписуватимуть договір за довіреністю. Слід перевірити строк дії, уповноваження генерального директора та наявність обмежень представника.
-
Фінансова звітність. Варто перевіряти дані щодо податкового боргу, фінансово-майнового стану компанії.
У вас можуть виникнути підозри, якщо фірма велика, контракт передбачає достатню суму, а обороти за звітністю компанії незначні. Це може свідчити про несплату податків або ж про імітацію масштабності компанії. - Звірка адреси компанії, П. І. Б. генерального директора в ЄДР із даними, що вказані в договорі.
- Перевірка афілійованих зв’язків керівного складу компанії з іншими.
- Перевірка наявності судових рішень, які стосувалися цієї компанії.
- Перевірка статусу банкрутства.
- Перелік державних перевірок, які заплановано або проведено в компанії. Ця інформація дає змогу оцінити можливі слабкі сторони контрагента.
Усю цю інформацію можна перевіряти самостійно, будучи археологом безпеки власного бізнесу, або ж скористатися спеціальними сервісами, які інтегровані з відкритими джерелами та державними реєстрами.
Одним із таких є аналітичний сервіс CONTR AGENT від ЛІГА:ЗАКОН, у якому міститься база досьє на понад 6,5 млн українських компаній і ФОП.

Дані до системи надходять автоматично з державних реєстрів і відкритих джерел. Зручний пошук дає можливість швидко знайти необхідні дані про контрагента за: назвою / кодом ЄДРПОУ компанії, П. І. Б. директора, П. І. Б. / ІПН ФОП, КВЕД, регіоном, формою діяльності, строком існування компанії, статусом компанії.
Система завдяки machine learning будує точні зв’язки між засновниками, підприємствами, адресами, що дає змогу виявити приховані зв’язки компанії. А завдяки інформації щодо результатів державних перевірок є можливість швидко дізнатися про слабкі сторони бізнес-партнера, і вже на етапі перевірки вирішити питання подальшої співпраці. Система надає можливість безоплатно моніторити до 10 компаній і здійснювати 3 перегляди карток. Замовити доступ можна тут.
Перевірка контрагента – не стовідсоткова панацея для безпеки вашого бізнесу, проте, вона однозначно зменшить можливі ризики й небажані втрати.