10 місяців торгів: як працюють «схеми» на вугільних тендерах у регіонах

10 місяців торгів: як працюють «схеми» на вугільних тендерах у регіонах

Показовий кейс – тепло для освітян Знам’янки

Цей матеріал також доступний російською
10 місяців торгів: як працюють «схеми» на вугільних тендерах у регіонах
Фото: pixabay

Опалювальний сезон вже практично розпочався, однак далеко не всі споживачі отримають тепло вчасно. І йдеться тут не лише про об’єкти, що опалюються завдяки природньому газу, де причиною затримки стане не отримання підприємствами теплоенергетики номінації від НАК «Нафтогаз України». Чимало об’єктів медичної, соціальної та освітньої сфери, особливо в районах та селах, продовжують забезпечувати належний тепловий режим, використовуючи дрова, пелети та вугілля. З моменту впровадження системи публічних закупівель ProZorro здавалося, що процес закупівлі необхідної для цього сировини стане простішим, а споживачі послуг нарешті не залежатимуть від підкилимних ігор ринку. Однак виявилося, що і тут не все так просто.

Mind дослідив одну з «історій»,  коли спроба використати непрозорі схеми під час проведення «вугільних» тендерів може обернутися зривом опалювального сезону у всіх школах населеного пункту. При всіх «місцевих нюансах» цей кейс можна вважати досить характерним та показовим на всеукраїнському рівні.

Що сталося у Знам’янці?

Знам’янку Кіровоградської області важко назвати великим містом. Тим не менш, при чисельності населення трохи менше 23 000 осіб населений пункт є важливим залізничним вузлом та має статус міста обласного значення. Усе це могло б убезпечити тутешніх освітян від проблем «вугільних змов». Однак – не убезпечило.

Свою підготовку до опалювального сезону 2019-2020 відділ освіти виконавчого комітету Знам'янської міської ради розпочав ще до завершення попереднього. Вже 11 січня 2019 року відділ оголосив відкриті торги очікуваною вартістю 4,1 млн грн, за результатами яких планувалось закупити 940 тонн кам’яного вугілля трьох різних марок.

Результат – вісім учасників, спроба оскаржити тендерні вимоги до Антимонопольного комітету (АМКУ) та відхилення всіх пропозицій, одну з яких примусово – на підставі рішення все того ж АМКУ. Процедура затягнулась аж на чотири місяці, а остаточне рішення про відміну торгів тендерний комітет ухвалив вже на початку квітня.

Старт наступній спробі було дано 8 травня, коли комітет оголосив проведення аналогічних торгів,  цього разу однак очікуваною вартістю 3,99 млн грн та на 820 тонн вугілля. Цієї кількості, на думку керівництва знам’янських освітян, мало вистачити для чотирьох шкіл та стількох же дитсадків міста.

Чого не врахували організатори торгів?

Вже наступного дня після публікації в ProZorro тендер потрапив до поля зору Держаудитслужби. Виявилося, що освітяни не врахували нестабільний курс валют. На момент оголошення торгів співвідношення гривні до євро дещо змінилось, однак замовник обрав процедуру «відкриті торги» хоча, відповідно до чинного законодавства, при очікуваній вартості вище 133 000 євро мав би обрати «відкриті торги з публікацією англійською мовою», або ж так звані «європейські торги». Відповідні процедури мають суттєву різницю у строках подання тендерних пропозицій, тож зауваження аудиторів було слушним. Виправити помилку, не відмінивши закупівлю, тим не менш, було неможливо. Як наслідок – трохи втраченого часу.

Третю спробу відділ зробив 11 травня, оголосивши проведення тендеру на аналогічних попередньому умовах. Навіть не спробувавши піти на діалог із замовником, потенційний учасник ТОВ «Паливторг» оскаржив окремі пункти тендерної документації до Антимонопольного комітету. Останній, у свою чергу виніс рішення – внести зміни, прибравши вимогу про надання інформації від Торгово-промислової палати щодо відповідності пропозиції учасника рівню середнього діапазону цін саме у Кіровоградській̆ області. Оскільки на момент оприлюднення документу від АМКУ строк подання пропозицій на тендер було вичерпано, закупівлю довелось скасувати.

Часу було ще достатньо – і 27 травня освітяни вчетверте оголосили закупівлю, при цьому успішно «наступаючи на граблі» та не враховуючи курсу валют. Знову Держаудитслужба, знову неможливість внести зміни до документації, знову скасування торгів. 

Що і як закуповували?

Оголошена 29 травня закупівля мала від попередників одразу декілька відмінностей. Очікувану вартість замовлення було знову зменшено, тепер до 3,93 млн грн. Суттєво зменшили й кількість палива, яку планували придбати: з 820 до 745 тонн. Таке скорочення секретар тендерного комітету Олег Макаров пояснює змінами в кількості сортів вугілля, яке відділ освіти запланував купити для шкіл та дитсадків. «Ми додали трохи інших сортів, плануємо їх домішувати. Це дає хороший, перевірений результат», – роз’яснив мотиви відділу посадовець.

Згадав Макаров й про марку ГЖП (газове жирне пісне) розміром 25-80 та 50-100 міліметрів, якого планують купити лише по 25 тонн кожної фракції. За словами секретаря, про нього згадали, оскільки в попередні роки воно добре себе зарекомендувало, а замовники «не скаржилися на якість».

Чому з’явилося поле для махінацій?

Менеджер напрямку моніторингу закупівель Інституту аналітики та адвокації Олена Дмитренко зі свого боку зауважує, що подібні дрібні «вкраплення» почасти лише ускладнюють життя звичайним учасникам та дають преференції для «своїх», які мають на руках необхідні ліцензії, договори на поставку та протоколи перевірки якості товару.

Цікава деталь: документацію до оголошеної закупівлі тендерний комітет затвердив лише через тиждень після появи оголошення на ProZorro – 6 червня 2019 року.

Однак повернемось до самих торгів, на які подалося четверо підприємств: ТОВ «Приватна вугільна компанія» з пропозицією 2,98 млн грн, ТОВ «Євроальянс ЛТД» – 2,984 млн грн, вже згадане нами ТОВ «Паливторг» – 3,21 млн грн, а також ПП «Артмаркет» – 3,91 млн грн. Розглянувши пропозиції учасників та дослідивши документацію кожного, тендерний комітет ухвалив низку несподіваних рішень, відхиляючи одну за одною три економічно найвигідніші пропозиції та визнаючи 25 червня ПП «Артмаркет» переможцем торгів.

Хто виявився не згоден з результатами торгів?

Замовлення чимале, тож учасники не готові просто так погодитися з рішенням комітету, тим паче, що в ньому виявилось безліч помилок. Одразу дві фірми – ТОВ «Паливторг» та ТОВ «Приватна вугільна компанія» – 5 липня подали скарги до Антимонопольного комітету України. Вимоги приблизно однакові – скасувати рішення комітету про власне відхилення та визнання переможцем ПП «Артмаркет». Результат розгляду однак різний. АМКУ погодився з аргументами лише «Приватної вугільної компанії».

Розгляд тендерних пропозицій зайшов на друге коло і … повторив уже пройдений сценарій. Трьох учасників дискваліфіковано, тепер, щоправда, вже на інших підставах, а договір планувалося укласти з ПП «Артмаркет». Рішення про визнання переможцем останнього було прийнято 2 серпня.

Та «Приватна вугільна компанія» звернулася спочатку до замовника – з вимогою переглянути власне рішення, а після відмови – знову до АМКУ. У Антимонопольному відносно оперативно розглянули скаргу і 30 серпня видали рішення – «зобов'язати Відділ освіти виконавчого комітету Знам'янської міської ради скасувати рішення про відхилення тендерної пропозиції товариства з обмеженою відповідальністю «Приватна вугільна компанія» та рішення про визначення приватного підприємства «Артматкет» переможцем закупівлі».

Тендерному комітету нічого не залишилося, як утретє повернутися до розгляду пропозицій усіх учасників. Не знайшовши більше аргументів «проти», переможцем торгів замовники визнали підприємство, що подало економічно найвигіднішу пропозицію – ТОВ «Приватна вугільна компанія».  Дата прийняття рішення – 5 вересня.

Однак і на цьому епопея не завершилася, адже тепер незадоволеним виявилося ПП «Артмаркет», що 14 вересня подало до АМКУ свою скаргу, вимагаючи переглянути останнє рішення тендерного комітету. Після трьох тижнів очікувань було оголошено вердикт – скарги «Артмаркета» безпідставні.

Ставить крапку в цій закупівельній сазі укладений 10 жовтня договір між ТОВ «Приватна вугільна компанія» та Відділом освіти виконкому Знам'янської міської ради.

«Ми стали заручником внутрішньої боротьби постачальників, коли ніхто не хотів віддавати перемогу супернику. Насправді ще б трохи – і діти цілком могли залишитись без опалення. На щастя, переможець торгів вже почав завозити навчальним закладам необхідне вугілля», – розповідає секретар тендерного комітету Олег Макаров. При цьому – не згадуючи про численні помилки замовника, що грали на руку одному з учасників і 931 000 грн, яку вдалось зекономити завдяки настирності переможця торгів.

Приховані зв’язки

Вельми цікавими є й непомітні на перший погляд деталі. Власником ПП «Артмаркет» – фірми, яку двічі неправомірно визнавали переможцем торгів, є Федір Піско, який свого часу очолював  відділ освіти Знам’янської РДА та був депутатом Знам’янської міської ради.

З ТОВ «Євроальянс ЛТД», єдиним підприємством, яке під час закупівлі жодного разу не намагалося відстояти власні інтереси, «Артмаркет» пов’язує чимало. Почати варто з того, що в 2016 році Піско брав участь у торгах в якості помічника директора «Євроальянс ЛТД».

Крім того обидва підприємства орендують склади за однією адресою – по вул. Залізнична, 10 у Малій Висці, а також мають договірні відносини з ТОВ «Макреалгрупп» щодо користування однією і тією ж технікою. Мова йде про колісний навантажувач ТО-30, вантажні автомобілі  ГАРЗСС-3309 та КАМАЗ 65201-012, а також  автомобільні ваги «Армавір». 

Ба більше, навіть постачальником та виробником вугілля в учасників-«конкурентів» є одна й та сама фірма – вже згадана ТОВ «Макреалгрупп» яка належить прописаній в Макіївці Олені Курепіній, колишній помічниці екснардепа-регіонала Олександра Риженкова. Не особливо приховуючи свою повя’заність з фірмами, «Макреагрупп» підписало  обом гарантійні листи про можливість постачання вугілля однією датою – 30 травня, та практично сусідніми вихідними номерами: 30-05/2 та 30-05/4

Чим усе завершилося?

Власник та керівник переможця торгів – ТОВ «Приватна вугільна компанія» – Ярослав Коваленко розповідає: особливо претензій до тендерного комітету не має, хоча друге коло відхилень вважає явно надуманим. «Уже в тендерній документації мали місце вимоги, які суттєво звужували коло потенційних учасників. Наприклад, виробників вугілля ГЖП не так багато, це відверто «штучна» марка з тих, які додають аби відсіяти «зайвих». Насправді, якщо звісно не брати до уваги грошей і сил, витрачених на Антимонопольний комітет, у нас проблем не було на відміну від самого керівництва відділу освіти – на яке, за моєю інформацією, тиснули», – прокоментував проведені торги Коваленко.

Начальниця Відділу освіти виконавчого комітету Знам'янської міської ради Людмила Клименко в телефонному коментарі про тиск на себе, як головну тендерного комітету та посадову особу, не згадала, тим не менш повідомила – за заявою вже відомого нам Федіра Піска наразі відкрито два кримінальні провадження. «Одна справа стосується обґрунтованості підвищення ціни на паливо, яке ми купували за результатами попередньої успішної закупівлі, а друга особисто проти мене, за частиною 1 ст. 364 – зловживання службовим становищем. Буцім-то я приймала рішення в інтересах «Приватної вугільної кампанії». Якщо чесно, досить дивно – на той момент процедура була ще не завершена, а в мене вже кримінальна справа по цій процедурі», – розповіла пані Клименко.

Чим завершиться розгляд справ, посадовиця загадувати не береться. І наголошує – головне, що встигли закупити вугілля до початку опалювального сезону, адже все вказувало на можливість зриву торгів.

Десятимісячна епопея скінчилась, однак подібних ситуацій в країні безліч. В окремих містах, селах та навіть районах негласні тендерні війни вже цьогоріч можуть залишити людей без тепла. Тож як ніколи вчасним видається новина про підписання президентом України нової редакції закону «Про публічні закупівлі». Є сподівання, що цей документ дозволить скоротити кількість «побутової» корупції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті