Гра в хованки: 5 наукових відкриттів жовтня

Гра в хованки: 5 наукових відкриттів жовтня

Пошук космічної темної матерії, кодування спогадів, рецепт від серцевих хвороб – та інші новини науки

Этот материал также доступен на русском языке
Гра в хованки: 5 наукових відкриттів жовтня
Фото: pixabay

«Піди туди – не знати куди, принеси того – не знати чого», – багато хто з нас читали цю фразу в народних казках. Але, схоже, туманний вираз має прямий зв'язок з реальністю. Приблизно так відчувають себе вчені, які намагаються отримати прямі докази існування темної матерії Всесвіту. За всіма розрахунками фізиків і астрономів вона повинна бути. Але якщо у світла є фотони, то з чого складається космічна тьма – поки не ясно.

На третій планеті Сонячної системи теж не нудно. Дослідники шукають нові способи змінити суть і вид істот, що населяють цю планету. Mind вибрав п'ять наукових відкриттів місяця, де від нас намагається сховатися щось невловиме.

Бачиш темну матерію? А вона є!

Гра в хованки: 5 наукових відкриттів жовтня
Фото: pixabay

Астрономи всього світу давно розмірковують над таємницею темної енергії – дивовижної субстанції, яка становить 70–80% Всесвіту і поводиться, як їй заманеться. Відомі людству закони фізики в темній матерії повністю ігноруються: світ не випромінюється, простір викривляється, час іде назад... Хоча темна матерія вважається основою будови Всесвіту, вчені дуже мало знають про її природу, оскільки частинки цієї матерії досі не були виявлені. Деякі взагалі сумніваються в тому, що вона існує.

Але новий експеримент може пролити трохи світла на невловиму матерію за допомогою спектроскопічного приладу темної енергії (DESI). DESI вимірюватиме вплив темної матерії на розширення Всесвіту. Він отримає оптичні спектри для десятків мільйонів галактик і квазарів, створивши 3D-карту, що охоплює прилеглий Всесвіт до 11 млрд світлових років.

Новий прилад встановлений на телескопі Мейелла в Арізоні та складається з 5000 волоконно-оптичних «очей». Протягом п’яти років DESI вимірюватиме спектри більш ніж 30 млн галактик і квазарів. Оскільки темна матерія не випромінює і не відображає світло, спектральне вивчення може побічно допомогти виявити її в різних галактиках. Зрештою, можливо, дослідники зрозуміють, як саме темна матерія порозтягувала всі планети, зірки і квазари в різні боки нескінченного Всесвіту після Великого вибуху.


«Сьогодні я тепла, а завтра – холодна». Твоя темна матерія

Гра в хованки: 5 наукових відкриттів жовтня
Фото: news.mit.edu

Вчені Арізони – не єдині, хто «полює» за відповідями на загадки темної матерії. Група дослідників Массачусетського інституту технологій (MIT), Принстонського і Кембриджського університетів провели симуляцію появи галактики. Вони виявили, що найперші галактики могли бути різними залежно від того, яка темна матерія сприяла їх появі – холодна, тепла або (раптово) туманна.

Вважається, що холодна темна матерія складається з часток, що повільно рухаються й майже ніяк не взаємодіють зі звичайною матерією. Тепла темна матерія – світліша і швидша версія холодної. А туманна темна матерія, відносно нова концепція, – це щось зовсім інше. Вона складається з надлегких і неймовірно маленьких частинок вагою лише 1 октильйону маси електрона (для порівняння, частка холодної темної матерії важче електрона приблизно в 105 разів).

У своїх експериментах дослідники виявили, що галактики холодної темної матерії в ранньому Всесвіті були б схожі на круглі ореоли. Тепла темна матерія створювала б хвостоподібні волокна. З туманною матерією ці волокна стають схожі на зірчасті струни на арфі.

У міру появи нових телескопів учені можуть зробити висновок про те, як поводиться темна матерія насправді. Але поки ніхто не знає, якою була б галактика, якби темна матерія в розпалі створення нового космічного об'єкта раптово передумала.


Нові спогади в студію!

Гра в хованки: 5 наукових відкриттів жовтня
Фото: iflscience.com

А якщо ви надто часто замислюєтеся про природу Всесвіту і перестаєте вчасно приходити на роботу через марність буття, вчені допоможуть вам забути про незручні питання. Принаймні одній маленькій пташці-в'юрку вже стало легше жити завдяки чарівникам Техаського університету.

Дослідники штучно активували нейрони, які відповідають у цих птахів за ефект проживання досвіду і навчання. І якщо в природі ці в’юрки співають тільки повторюючи за птахом-батьком, то піддослідний в'юрок заспівав сам. Начебто він вже все почув і зрозумів. Просто тому, що йому «закодували» ці спогади на рівні нейронів.

Р. S. А ви точно впевнені, що ви – все ще ви?


Keep Calm і приклей собі обличчя

Гра в хованки: 5 наукових відкриттів жовтня
Фото: news.mit.edu

Порятунок людства – справа рук самого людства. Якщо ж це руки хірурга – справа набуває дуже серйозного характеру. Накладення швів після операції на внутрішніх органах викликає масу побічних ефектів і може бути не менш небезпечним, ніж сама операція. Але і в цьому напрямку вчені зробили величезний крок вперед. Тепер розрізані тканини можна буде просто... склеїти «ізолентою».

Інженери Массачусетського інституту технологій (MIT) розробили двосторонню стрічку, яка може швидко герметично з'єднувати тканини організму. Дослідження показали, що новий матеріал може щільно з'єднати розриви в тканинах легенів або кишечнику лише за п'ять секунд. Передбачається, що цей винахід можна буде використовувати замість хірургічних швів, які іноді призводять до ускладнень після операцій.

«Щорічно у всьому світі проводиться понад 230 млн великих операцій, багато з яких вимагають накладення швів для закриття рани, що може викликати інфекції, біль і шрами. Ми пропонуємо принципово інший підхід до ущільнення тканин», – каже Сюаньхе Чжао, доцент кафедри машинобудування, цивільного та екологічного будівництва MIT і старший автор дослідження.

Для сфери пластичної хірургії цей винахід і зовсім може стати незамінним. Хіба можна встояти перед спокусою приклеїти собі нове молоде обличчя?


Притулити собаку до серця

Гра в хованки: 5 наукових відкриттів жовтня
Фото: pixabay

Якщо останні новини (у тому числі й наші, наукові) викликають у вас серцевий напад, то заведіть собі собаку! Згідно з двома новими дослідженнями, опублікованими в журналі Американської кардіологічної асоціації, собака в будинку знижує ризик повторного інфаркту або інсульту майже на третину і на 24% знижує ризик смерті порівнянні з тими, хто живе один.

У рамках першого експерименту було обстежено понад 300 0000 жителів Швеції у віці від 40 до 85 років, які раніше перенесли інфаркт або ішемічний інсульт. Дослідники виявили, що ризик смерті був на 33% нижчим у власників собак, що живуть поодинці, і тільки на 15% для тих, у кого є партнер або дитина, порівняно з тими, у кого немає собаки в будинку. Для тих, у кого стався інсульт, наявність у будинку собаки знизила ризик його повторення на 27% (наявність поруч людей допомогла тільки на 12%).

У другому дослідженні вчені проаналізували дані більш ніж 3,8 млн осіб у віці 18 років і старше в рамках 10 різних досліджень. Вони виявили, що у власників собак зниження ризику смерті склало 24%, а також на 31% знизився ризик виникнення серцево-судинних захворювань.

Якщо ви сумнівалися, чи заводити вам гавкаючого друга, то ось він – знак згори.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло