Захворіло у світі
12,292,678
Померло у світі
555,493
Вилікувалось у світі
6,760,613
Захворіло в Україні
52,043
Померло в Україні
1,345
Вилікувалось в Україні
24,800
Сюрпризи минулого і майбутнього: 5 наукових відкриттів грудня

Сюрпризи минулого і майбутнього: 5 наукових відкриттів грудня

Підшкірний шпигун, Лола з жуйки, руйнівники ЗСЖ – та інші новини науки

Цей матеріал також доступний російською
Сюрпризи минулого і майбутнього: 5 наукових відкриттів грудня
Фото: pixabay

Людство епохи панування теорії Дарвіна й інтернету впевнене, що знає, як усе було. І як воно буде. Одні захоплено розповідають про доісторичні часи, коли будь-який гультяй-раптор міг знищити ціле поселення чи то мавп, то чи то людей. Інші ваблять неймовірними прогнозами про повстання роботів, затоплення Землі льодовиками, що тануть, прибульцями та шокують іншими історіями. Але наука крок за кроком спростовує припущення і тих, і інших. Mind вибрав п'ять наукових відкриттів місяця, які змушують переглянути погляди як на минуле, так і на майбутнє.

Чоловічок з 5700-річної жуйки

Сюрпризи минулого і майбутнього: 5 наукових відкриттів грудня
Фото: https://www.iflscience.com

Коли вчителі історії розповідають про неандертальців і пітекантропів, уява сучасного homo sapiens незмінно малює кошлатих дикунів із палицею-копалкою в руці. Але лише один шматочок жуйки здатен перевернути світ перед очима здивованого послідовника теорії Дарвіна.

На археологічних розкопках у Данії учені виявили шматочок березової смоли віком 5700 років з виразними слідами людських зубів. Березова смола (дьоготь) раніше використовувалася як дезінфектор і, швидше за все, таким нехитрим способом хтось намагався втамувати зубний біль. Шматочок пожованої смоли дав можливість команді біоархеологів під керівництвом дослідників з Університету Копенгагена витягти давню ДНК і впорядкувати весь геном людини, що колись її жувала.

За геномом вчені реконструювали «Лолу» – давню дівчинку зі Скандинавії. Виглядає вона приблизно так, як на фотографії. За своїм генотипом Лола виявилася ближчою до населення континентальної Європи, ніж до вікінгів. Отже можливо саме так виглядали й інші предки сучасних європейців. Крім ДНК дівчинки в смолі знайшлися фрагменти ДНК фундука і качки, які могли становити звичне харчування людей того часу.

Загалом, не викидайте жуйки де попало. А то років через триста все людство дізнається, що ви харчувалися фаст-фудом і не слухалися маму.


Знайомства за ДНК

Сюрпризи минулого і майбутнього: 5 наукових відкриттів грудня
Фото: pixabay.com

Реконструкція минулих століть – не єдина можливість застосування людського генома. Відомий гарвардський молекулярний біолог і генетик Джордж Черч пропонує створити застосунок для знайомств за ДНК-сумісністю. Застосунок підбиратиме пари виходячи з їхньої ймовірності не передавати генетичні захворювання своїм нащадкам.

Щоправда, для цього потрібно буде завантажити онлайн повну розшифровку свого генома. До того ж офіційній науці відомо далеко не все про те, як із домінантних і рецесивних генів виходить те, що за фактом стає новою людиною. Але деякі особливо обережні користувачі застосунків для знайомств зможуть відмовитися від побачення з кимось, тому що він або вона геномом не вийшли.


Підшкірний шпигун

Сюрпризи минулого і майбутнього: 5 наукових відкриттів грудня
Фото: http://news.mit.edu/

Якщо ви робите щеплення, у інженерів Массачусетського технологічного інституту (MIT) є для вас цікавий винахід. Тепер не потрібно носити довідки з однієї лікарні до іншої, доводячи, що ви не становите небезпеку для суспільства або публічного басейну. Інформація про всі ваші щепленнєві пригоди буде прямо у вас під шкірою.

Вчені MIT розробили новий спосіб запису історії вакцинації пацієнта: збереження даних у вигляді невидимого неозброєним оком барвника, який доправляється під шкіру одночасно з вакциною.

Дослідники показали, що їх новий барвник, який складається з нанокристалів, може залишатися під шкірою щонайменше п'ять років. Там він випромінює ближнє інфрачервоне світло, що може бути виявлене за допомогою спеціально обладнаного смартфона.

Якщо все вдасться, теоретично, у такий мікрочип можна внести будь-яку інформацію про людину. Ідеш собі вулицею, а всі вже знають, скільки у тебе лежить грошей на рахунку в банку або на що ти хворий. Ми ж точно хакнемо обладнання для зчитування підшкірного чипа, правда?


ЗСЖ не допоможе

Сюрпризи минулого і майбутнього: 5 наукових відкриттів грудня
Фото: https://psiloveyou.xyz/

До речі, про здоров'я. Шанувальники ЗСЖ не втомлюються пропагувати сотні способів зберегти молодість і життєву силу. Середземноморська дієта, кето-дієта, голодування, регулярний спорт – усе це разом або поодинці має вилікувати від усіх недуг і подарувати правовірному «зожнику» багато-багато безхмарних років.

Але, здається, мумії вчергове все зіпсували. Цього разу «постаралися» мумії інуїтів – корінного народу, що населяє Північну Америку. Чотири зразки мумій для дослідження були отримані з Музею археології та етнології Пібоді в Кембриджі, штат Массачусетс. Дослідники вивчили дві жіночі та дві чоловічі мумії інуїтів, що жили приблизно в XVI столітті, і виявили, що звичний нам ЗСЖ не надто допомагає.

Інуїти полювали на байдарках зі списами, луками і стрілами, а їхній раціон складався з риби, птахів, морських ссавців і оленів. Попри регулярний спорт і морську дієту, комп'ютерна томографія показала, що троє з чотирьох мумій страждали від закупорки судин – так само, як і мільйони людей, що живуть сьогодні. Ані риба, ані невелика кількість м'яса, ані активний спосіб життя не позбавили їх від банального атеросклерозу.

Загалом, якщо раніше ви їли стейк середнього прожарювання під докори сумління, то тепер можна і без.


Дрон-снайпер

Сюрпризи минулого і майбутнього: 5 наукових відкриттів грудня
Фото: https://www.newscientist.com/

Якщо нас не вб'ють закупорені судини, то це зробить літаючий снайпер. Туреччина стала першою країною, яка придбає дрона-кулеметника. Безпілотник на ім'я «Сонгар» може уразити ціль на відстані 200 метрів і не схибити жодним зі своїх 200 патронів.

«Сонгар» – це робота турецької електронної фірми Asisguard. За даними сайту компанії, людина може управляти безпілотником з відстані 10 км. З одного контролера можливо «кермувати» одночасно трьома дронами-снайперами.

Втім, це вже не перший випадок, коли військові різних країн отримують збройні безпілотники. Міністр оборони США Марк Еспер у листопаді минулого року звинуватив Китай у продажу автономних безпілотних літальних апаратів-убивць країнам Близького Сходу.

Тепер зрозуміло, від чого рятуватиме людство наступний «Термінатор».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті