Захворіло у світі
5,682,389
Померло у світі
354,944
Вилікувалось у світі
2,337,385
Захворіло в Україні
21,905
Померло в Україні
658
Вилікувалось в Україні
7,995
Крапля камінь точить: як ефективно освоїти нові знання
 
Матеріал у партнерстві з Huawei
Партнерський матеріал

Крапля камінь точить: як ефективно освоїти нові знання

Які напрямки для самоосвіти вибрати, як найти час і не кинути

Цей матеріал також доступний російською
Крапля камінь точить: як ефективно освоїти нові знання

Самоосвіта стає модною. Аналітики навперебій прогнозують, що незабаром більшість звичних професій «з'їсть» автоматизація, а освоєння декількох спеціальностей за трудове життя стане нормою. Класична освіта помре через дорожнечу і відставання від реального життя. Її замінять академії при Google, Amazon та інших гігантах, а також онлайн-курси. В інтернеті вже достатньо контенту. Чи «працює» така освіта? З чого почати? Куди бігти? Як навчатися з користю? На ці та інші питання шукав відповіді Mind за допомогою експертів.

Чому вчитися?

Персонально для себе. Експерти у сфері освіти та самоосвіти рекомендують починати вибір напрямку навчання з аналізу себе, своїх сильних і слабких сторін. «Розуміння себе – серед найважливіших навичок і активів», – пояснює професор KMBS і підприємець Сергій Ноздрачов. Після цього можна переходити до вибору стратегії розвитку. Експерт радить відштовхуватися від розвитку сильних сторін або закриття критичних розривів між тим, як повинно бути і як є. Сильні сторони – це не тільки те, що людина робить добре, але і те, що дає багато сил і енергії в процесі роботи, такі інвестиції дають більше ефекту.

Щоб знайти свої напрямки розвитку, співзасновник і керуючий партнер компанії idnt Олена Коротонова рекомендує регулярно, як мінімум раз на тиждень, а краще щодня, проводити аудит свого життя. Тримати в голові свої цілі й постійно з ними звірятися, шукати нові точки зростання і контролювати рух у правильному руслі. У idnt займаються створенням офлайн-форматів для ритейлу, банків в Україні та за її межами і т. д., тому менеджери завжди тримають руку на пульсі світових трендів. Навчання всьому, що так чи інакше пов'язане з бізнесом, людьми, змінами у світі, стало частиною робочого процесу компанії.

Універсально для всіх. В українській компанії Genesis освіта – частина корпоративної культури. СТО в Genesis Media В'ячеслав Одиноков вважає: щоб бути успішним, людина повинна володіти мінімум двома іноземними мовами. Це підвищує цінність на ринку праці та розширює кругозір, дозволяє дізнаватися багато корисного з бесід з іноземцями, книг, статей або досліджень, які можуть бути ніколи не переведені навіть англійською, допомагає зберегти здоров'я мозку з віком.

Крім цього, він рекомендує вдосконалюватися в умінні доступно викладати думки, вивчати, як влаштований власний організм, навчитися програмуванню на базовому рівні, що дозволить автоматизувати багато в житті та вивільнити час. Ще – вивчати математику, яка допомагає впорядкувати розум, педагогіку, андрагогіку і виховання. Сам Одиноков постійно вивчає різні сторони як своєї діяльності, так і компанії, нюанси виховання, освіти, побудови команд і мотивації.

Сергій Ноздрачов рекомендує вивчати все, що стосується взаємодії з людьми: як і яких співробітників добирати в команду, як спілкуватися з тими, хто не схожий на інших. «Зазвичай така людина вам і потрібна: тільки компліментарність дає максимальний ефект. Крім того, важливо цікавитися трендами, наприклад, у сфері цифрових інструментів. Це дозволить розбиратися в них і не залежати від них», – пояснює експерт.

На майбутнє. Автоматизація вже вбиває прості «ручні» професії, поступово вона забере рутину в айтішників, медиків, юристів і багатьох інших білих комірців. Але нові напрямки, пов'язані з машинним навчанням, інтернетом речей, космосом, генетикою і т. д. не змусять себе чекати. У свою чергу в представників гуманітарних професій є можливість підвищити свою цінність на ринку праці, отримавши базові технічні знання.

На думку віцепрезидента Service and Experience Design компанії EPAM Continuum Тобі Ботторфа, унікальну цінність бізнесу надають тільки люди. Автоматизувати можна все що завгодно, але там, де потрібна емпатія і людяність, робот нічим не допоможе.

Топ-10 якостей за версією звіту «Майбутнє професій» Всесвітнього економічного форуму в Давосі

  1. Уміння знаходити рішення в складних ситуаціях;
  2. Критичне мислення;
  3. Креативність;
  4. Успішне управління людьми;
  5. Уміння працювати в команді;
  6. Емоційний інтелект;
  7. Навички оцінки та прийняття рішення;
  8. Орієнтованість на послуги;
  9. Уміння вести переговори;
  10. Когнітивна еластичність (місткість твоєї пам'яті та здатність керувати нею, як флешкою).
Крапля камінь точить: як ефективно освоїти нові знання

Як вчитися?

Визначте конкретну мету. Для чого ви це робите, як це може зробити ваше життя краще, який саме результат повинен бути. Можна почати з оцінки свого бізнесу або департаменту та визначитися, які саме компетенції варто поліпшити.

Не пропускайте основи. Важливо переконатися, що ви добре орієнтуєтеся в термінах, розумієте загальні закони та принципи, пояснює В'ячеслав Одиноков. І тільки після цього йти далі. Люди часто пропускають складні та незрозумілі місця, замість того щоб усвідомити прочитане, беруть нову книгу. Він рекомендує в процесі читання користуватися словником і іншими джерелами, щоб уникнути невірного трактування авторського задуму і зрозуміти, що означає те чи інше явище або поняття.

Підберіть зручний формат, познайомтеся з різними методиками й експертами. Олена Коротонова рекомендує гостьові візити на різні програми, перегляд в інтернеті виступів конкретного спікера. Навколо надто багато контенту, тому вибирати варто те, що близько до ваших цінностей.

Не обмежуйтеся одним курсом. Багато матеріалів на одну і ту саму тему дозволить поглянути на проблему під різним кутом.

Визначайте мінімальні цілі. Досягати їх буде легше, а успіхи допоможуть підтримувати мотивацію. Занадто амбітна мета – шлях до її втрати. Водночас не втрачайте з уваги ту найголовнішу ціль. Вона допоможе, коли мотивація почне слабшати.

Ходіть на заходи з чіткою метою. Профільні конференції – це можливість за короткий термін отримати багато інформації від крутих спікерів, зрозуміти, у що варто занурюватися, відчути, чим дихає ринок, про що говорять люди на стендах і в кулуарах. «Щоб провести час з користю, потрібно заздалегідь розуміти, навіщо йдеш і що потрібно зробити на місці», – радить Олена Коротонова.

Оточуйте себе однодумцями. Якщо ви біжите занадто швидко або занурюєтеся глибоко, важливо залучити команду, соратників, щоб було з ким обговорювати ідеї. «Найцікавіше народжується на стику комунікації та штормінгів», – говорить керуючий партнер idnt.

Знайдіть ментора, коуча, людину, яка йде тим самим шляхом і симпатична вам. Спілкуйтеся з нею, цікавтеся програмами, які вона пройшла, книгами, які прочитала, напрямками, які вивчає.

Використовуйте нові знання. Навчання – це проактивність. Мінімальний часовий інтервал між теорією, практикою й оцінкою допоможе краще засвоювати знання.

Крапля камінь точить: як ефективно освоїти нові знання

Де вчитися?

Онлайн-курси. «Таке навчання спрацьовує, навіть якщо не включає взаємодію людей, але обмежено. Найкраще підходить для базових речей, продуктів, мов, вимог компаній, – пояснює Ноздрачов. – Це варіант, щоб пройти по поверхні».

Coursera, Khan Academy, Envolver Learning Lab, Open Learning, Udemy – курси, які включають відео, аудіо та текстовий матеріал для самоосвіти на різні теми, технічні, гуманітарні й т. д. Основна мова – англійська.

Arzamas – курси з гуманітарних напрямків, мова – російська.

EdEra – україномовна відкрита платформа для самоосвіти.

«Постнаука», «Лекториум», TheoryAndPractice, «Универсариум», LABA – російськомовні курси для самоосвіти з різних напрямків.

ForBrain – російськомовні курси з самоосвіти та методик навчання.

«Нетология» – російськомовні курси про бізнес в інтернеті.

Prometheus, Projector – українські платформи для самоосвіти з безкоштовними курсами з технічних і гуманітарних напрямів.

Онлайн-навчання із залученням. Чим вище рівень і складніше матеріал, тим важливіше взаємодія. Тут варто дивитися в бік курсів Стенфорда, MIT і т. д., вони побудовані принципово іншим способом: модулі короткі, є взаємодія всередині групи.

Де шукати:

MIT Online, Harvard University, Berkley, Boston University, Stanford University – навчальні онлайн-програми кращих світових вузів.

AcademicEarth, edX – онлайн-майданчики, де зібрані онлайн-курси різних світових вузів за всілякими напрямками.

CodeAcademy, Udacy, CodePlace, DataCamp – онлайн-курси з програмування, зокрема й для новачків.

Preply – платформа для вивчення іноземних мов з викладачами.

Busuu – онлайн-платформа для вивчення мов з носіями.

Офлайн-курси. Без спілкування з майстром успіх буде обмежений. «На цьому етапі потрібно знайти свій спосіб і провідників. Є ментори, тьютори, коучі, експерти – це різні ролі. Потрібно підібрати оптимальну для себе», – радить Ноздрачов.

Де шукати:

Власникам і керуючим бізнесу, які не можуть знайти час на MBA, Коротонова рекомендує програму «Бізнес-конструктор». Вона триває три місяці й дозволяє систематизувати знання, навести лад у бізнес-процесах. Для менеджменту – управлінські програми KMBS і регулярні evaluation з професійним коучем або ментором.

Галузеві заходи. Зараз немає знань «на всі часи», конференції, форуми – можливість бути в курсі трендів.

Книги. Якщо бізнес-освіта – це біг, ривок, то книги – можливість порефлексувати, поміркувати над чимось.

Де шукати:

Олена Коротонова радить у виборі конкретних книг спиратися на поради однодумців, людей, які йдуть тим самим шляхом розвитку.

Блоги та подкасти. У багатьох експертів уже є власні відеоблоги та подкасти, які можна слухати в заторі, транспорті тощо. Олена Коротонова рекомендує, наприклад, BigMoney. Краще вибрати кілька улюблених авторів і дивитися/слухати контент за запитом, на теми, які актуальні саме зараз, а не у форматі «телевізора».

Де шукати:

Radiolab – подкасти про науку простою мовою (англійська).

FranchTV, BigMoney, Fedoriv Vlog – українські YouTube-блоги про бізнес.

«Научпок» – YouTube-канал, присвячений простому поясненню повсякденних явищ з наукової точки зору.

Podcasts – мобільні застосунки для Android та iOS із впорядкування файлів.

Виступи публічних людей для підзарядки енергією. Це можуть бути як бізнес-блогери, так й інші успішні люди, хоч рок-зірки. Головне, щоб був внутрішній запит, на який відповідає це відео.

TED Talks – надихаючі виступи про все на світі, мова – англійська (але є і локальні «теди»).

Крапля камінь точить: як ефективно освоїти нові знання

Як Huawei FreeBuds 3 допоможуть вам у навчанні?

З True Wireless навушниками Huawei FreeBuds 3 можна вчитися коли і де завгодно, і навколишнє середовище не завадить.

Інтелектуальне шумозаглушення. Система активного шумозаглушення розпізнає навколишні звуки, відсікає сторонні шуми і підсилює голос під час розмови телефоном. Так що навіть у найгаласливішому місці ніхто не зможе перешкодити засвоювати новий матеріал. А за допомогою мобільного застосунку роботу шумозаглушення можна адаптувати під себе.

Вбудований у гарнітуру датчик вібрацій допомагає розпізнавати голос і передавати його чисте і посилене звучання під час викликів при одночасному придушенні стороннього шуму, тому навушники ідеальні не лише для прослуховування контенту, але і для спілкування.

Чистий і потужний звук. Завдяки спеціальній трубці для передавання низьких частот у кожному навушнику, баси звучать потужно і насичено. Чутливі динаміки налаштовані з високою точністю, щоб відтворювати кожен звук саме так, як він має звучати.

Стабільне підключення з мінімальною затримкою. Навіть у найбільш людних місцях на кшталт аеропортів і торгових центрів підключення стабільне і без перешкод завдяки фірмовому процесору Kirin A1 і ефективному кодувальному пристрою. Huawei FreeBuds 3 підтримують технологію подвійного каналу синхронного передавання, яка мінімізує затримку синхронізації і гарантує незабутні враження від ігор і перегляду відео. Тому в будь-якому місці жодні перешкоди і затримки не завадять зосередитися на навчанні, чи то аудіоконтент, чи то відео.

Ергономічна конструкція. Навушники зручно розміщуються у вушній раковині та комфортні у використанні – на ходу, у транспорті, у будь-якому місці, будь-якої пори року – і за довгого носіння.

Тривалий час автономної роботи. Huawei FreeBuds 3 працюють до 20 годин (із зарядним чохлом). Якщо акумулятор сів у неслушний момент, його можна зарядити просто від вашого смартфона, якщо той підтримує зворотне бездротове зарядження.

Крапля камінь точить: як ефективно освоїти нові знання

Коли вчитися?

У випадку з навчанням найкраще працює правило «крапля камінь точить».

«Краще займатися кожен день по 10–20 хвилин, ніж сподіватися, що зможете виділити великий шматок часу за одним заходом», – вважає Одиноков. Для вивчення предмета важливі регулярність, послідовність, комфорт, відсутність стресу, який знижує когнітивні функції.

Навіть якщо доводиться пропускати, не варто записувати це собі в «борги», щоб не створювати тиск і не втрачати мотивацію в спробах наздогнати графік. «П'ять нових слів щодня – це 900 за півроку, а через рік словникового запасу вистачить, щоб підтримувати розмову на побутові теми», – каже Одиноков.

Якщо цього часу немає, Сергій Ноздрачов радить почати з того, щоб викинути все зайве. Нас оточує дуже багато інформації, якої можна легко позбутися. Інформаційна гігієна потрібна мозку для ментальної сили так само, як тілу – зарядка.

Олена Коротонова не вірить у дисципліну і силу волі. Вона вважає: якщо людина не може знайти час на розвиток, значить, її мотивація недостатньо сильна. Або час не настав, або курси не дуже цікаві для неї, або не закриті базові аспекти – здоров'я, гроші й т. д. Навчання вимагає величезної кількості ресурсів, і якщо людина знаходиться в стані вигоряння або у неї є інші проблеми, навряд чи з цього щось вийде.

Нарешті, експерт радить не дорікати собі за прокрастинацію. Але якщо вже проєкт «не йде», треба чесно відкласти його і деякий час навіть не думати про нього, спілкуватися з людьми, ходити в театр тощо, а через певний час, після відпочинку, повернутися до нього.

 
Матеріал у партнерстві з Huawei
Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті