Захворіло у світі
33,652,960
Померло у світі
1,007,922
Вилікувалось у світі
23,402,148
Захворіло в Україні
208,959
Померло в Україні
4,129
Вилікувалось в Україні
92,360
Найгірший день з 2008 року: 4 потрясіння «чорного понеділка»

Найгірший день з 2008 року: 4 потрясіння «чорного понеділка»

Закриття Італії на карантин і цінова війна ОПЕК+ з Росією вже обвалили ринки і загрожують зробити березень лихом для глобальної економіки

Цей матеріал також доступний російською
Найгірший день з 2008 року: 4 потрясіння «чорного понеділка»
Фото: pixabay.com

Нинішній тиждень розпочався з тотальної паніки серед інвесторів. За один день 9 березня котирування нафти сорту WTI впали на 25% (до $31/барель), головні індекси акцій S&P 500 і Dow знизилися на 6% і 7,8% відповідно, і навіть криптовалюти на чолі з біткойном втратили близько 10% від своєї ціни.

Перше відчутне падіння вартості ризикових активів сталося ще наприкінці лютого. Причиною послужили страхи перед пандемією коронавірусу Covid-19, що раптово охопили інвесторську «тусовку». Нова хвиля панічних продажів акцій, нафтових ф'ючерсів і криптовалют була викликана одразу декількома побоюваннями. Головне з них пов'язане з перспективою великомасштабних закриттів виробництв і територій на карантин.

Mind зібрав основні причини, які занурили інвесторів у «стан контузії» і зробили минулий понеділок «чорним» днем ​​для фінансових ринків.

Закриття всієї Італії на карантин

Владні кола Італії, що стала осередком поширення Covid-19 у Європі, продемонстрували приклад того, як уряди можуть стримувати спалахи коронавірусу. І цей приклад шокував усіх своїм розмахом. У суботу, 7 березня, обмежувальні заходи були введені в північних регіонах, а вже через два дні вони поширилися на всю територію країни – третьої найбільшої економіки єврозони з 60-мільйонним населенням.

Указом прем'єр-міністра Італії Джузеппе Конте з 10 березня до 3 квітня в країні закрито всі школи й університети, а також паби, дискотеки, кінотеатри, театри, спортивні зали, заборонено всі публічні заходи, включаючи багатолюдні похорони, весілля та спортивні змагання.

Італійцям рекомендовано залишатися вдома, а пересування країною дозволяються лише за наявності вагомих причин. Громадян попередили про ув'язнення на три місяці, якщо вони вирішать залишити карантинну зону.

Не виключено, що приклад Італії, де від коронавірусу вже померло 463 людини, а 9200 були інфіковані, можуть наслідувати Франція, Німеччина та Іспанія. У кожній з цих країн підтверджено понад 1000 випадків зараження Covid-19.

Цінова війна ОПЕК і Росії

Паніку на світових біржах примножив «ідеальний шторм», що розігрався на ринку нафти. У п'ятницю картелю ОПЕК+ не вдалося узгодити з Росією обсяги скорочення видобутку для стабілізації цін. Перемовини, як повідомляє агентство Bloomberg, завершилися епічним провалом.

Саудівська Аравія, головний член ОПЕК+, наполягала, щоби 20 нафтовидобувних країн скоротили виробництво і прибрали з ринку 2,1 млн барелів нафти щодня. Однак РФ на цю пропозицію відповіла відмовою – ймовірно, розраховуючи на те, що члени картелю зможуть зменшити поставки без її участі.

Не так сталося, як гадалося. Саудівська Аравія пішла на принцип – і пригрозила замість скорочення видобутку збільшити його з 9,7 млн ​​барелів на добу до 10–11 млн. Її держкомпанія Saudi Aramko оголосила 7 березня про рекордне за останні 20 років зниження цін для всіх клієнтів – на $4–7 за барель для квітневих поставок.

До кінця березня діятиме попередня угода про скорочення країнами ОПЕК+ видобутку нафти на 1,7 млн ​​бар/добу. А далі, ймовірно, почнеться цінова війна на виживання. Кожна країна отримає право відкрутити вентилі на повну та вивалити на ринок будь-яку кількість нафти. Її ціна, за деякими прогнозами, може впасти до $20/бар. У цьому випадку втрат зазнають усі виробники, а найслабші з них збанкрутують.

Очікувані закриття і зупинки виробництв в США

Найбільша економіка світу – США – лише пару тижнів тому була осторонь спалахів Covid-19. Зараз, як пише New York Post, у Сполучених Штатах вже зафіксовано понад 500 підтверджених заражень коронавірусом і 22 смерті.

У Нью-Йорку і Нью-Джерсі на карантин вже закрилися або перейшли в онлайн-режим понад 20 навчальних закладів. Деякі з них оголосили НС після того, як у студентів або їхніх родичів було діагностовано Covid-19. Досить імовірно, що кількість шкіл і коледжів у США, які закриваються, зростатиме, а слідом за ними на карантин зупинятимуться підприємства й організації, що справить гальмуючий ефект на економіку.

Імовірність другої хвилі вірусної інфекції в Китаї

Останні дні з Китаю надходять втішні новини про те, що епідемія пішла на спад. Як пише агентство Reuters, минулий понеділок став третім днем ​​поспіль, коли поза провінції Хубей не було зафіксовано жодного нового випадку зараження Covid-19.

Влада Піднебесної стверджує: вжиті нею захисні заходи ефективно стримують поширення інфекції, а з 80 754 громадян, заражених коронавірусом, 59 897 вже одужали. А тому настав час відновлювати бізнес-активність і відкривати закриті на карантин підприємства.

Однак багато світових ЗМІ поширили коментарі експертів про те, що влада Піднебесної оцінює ситуацію в країні занадто позитивно, і що поспіх у пожвавленні економіки може стати причиною виникнення в Китаї другої хвилі поширення інфекції.

Як пише японська Japan Times, Китай може зіткнутися з відновленням кількості нових заражень, як тільки громадяни повернуться з ізоляції на свої робочі місця. До того ж залишаються сумніви в тому, що урядова статистика надає повну картину.

І якщо на початку року загроза появи інфекції виходила з одного лише китайського міста Ухань, то тепер, коли Covid-19 вирує в Італії, Ірані, Кореї та поширюється територією США, епідемія може проникнути в китайські міста із зовнішнього світу і справити повторний шоковий вплив.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті