Захворіло у світі
6,722,408
Померло у світі
393,916
Вилікувалось у світі
2,989,674
Захворіло в Україні
25,964
Померло в Україні
762
Вилікувалось в Україні
11,372
«Укрпошта» в цифрах: як Ігор Смілянський збирається підвищити прибуток до 1,1 млрд грн за п’ять років

«Укрпошта» в цифрах: як Ігор Смілянський збирається підвищити прибуток до 1,1 млрд грн за п’ять років

Гендиректор компанії – про можливе придбання банку, коронавірус і розпродаж нерухомості

Цей матеріал також доступний російською
«Укрпошта» в цифрах: як Ігор Смілянський збирається підвищити прибуток до 1,1 млрд грн за п’ять років
Ігор Смілянський
Фото: УНІАН

У 2019-му – вперше за останні чотири роки – «Укрпошта» позбулася збитків. За рахунок чого компанія вийшла на прибуток? Як має намір подвоїти чистий дохід до 2025 року? І у що інвестуватиме 7 млрд грн? Про це та багато іншого на підсумковій пресконференції розповів генеральний директор «Укрпошти» Ігор Смілянський. Mind вибрав найцікавіші дані та цитати.

8 млрд грн

До такого рівня зріс чистий дохід компанії у 2019 році. За підсумками 2018 року він склав 6,7 млрд грн. Найбільше зростання минулоріч показали кореспонденція (28%), посилки (23%) і міжнародні відправлення (22%).

У структурі доходів лідирували листи (1,89 млрд грн, або 24% від виручки) і пенсії (1,67 млрд грн, або 21%). Ігор Смілянський розраховує, що до 2025 року ці регульовані державою послуги сумарно займатимуть лише 9%. А основну виручку компанії приноситимуть фінансові сервіси, доставка посилок на внутрішньому і зовнішніх ринках, а також торгівля (розвиток власних е-каталогів та маркетплейсів).

1,3 млрд грн

Це доходи від міжнародної доставки за минулий рік. В останні місяці вони не впали через коронавірус: УП знайшла обхідні шляхи і доставляла посилки в/з Китаю через Європу.

Однак 12 березня США піднесли «приємний» сюрприз: Дональд Трамп заявив, що будь-яке сполучення США з Європою, включно з авіаперевезеннями, закривається на 30 днів, щоб стримати поширення вірусу. «А у нас 50% експорту із США. Шукатимемо інші варіанти. Наприклад, Turkish Airlines ще літає», – зазначив Ігор Смілянський.

За його словами, експорт – один з найперспективніших напрямків. Минулого року лише від продажу хендмейда українські підприємці заробили 350 млн євро на Amazon, Etsy тощо. Середній чек $35. А «Укрпошта» доставила 70–80% цих товарів. Отримати таку частку компанії допомогли інвестиції в освіту. «Ми запустили експортну школу по всіх областях. Пояснюємо підприємцям, як ефективніше просуватися на глобальних майданчиках. Наприклад, на Etsy вже 1 млн товарних позицій з України. Наша країна має понад 6000 магазинів, відкритих на майданчику», – розповідає Смілянський.

Але нарікає: в цій ніші компанія працює не на рівних умовах з колегами по ринку. За законодавством, лише «Укрпошта» зобов'язана сплачувати ПДВ на експортні відправлення. Минулоріч компанія перерахувала 175 млн грн цього податку. Зараз Смілянський намагається через ВР і Мінфін домогтися скасування такої «несправедливості».

506 млн грн

Це чистий прибуток компанії за минулий рік. 2018-й УП завершила з майже рівним обсягом збитку (536 млн грн). Здійснити подібний стрибок за рік вдалося в основному завдяки тому, що у 2019-му держава компенсувала компанії 500 млн грн з бюджету за виплату і доставку пенсій.

Аналогічний зліт і за показником EBITDA: 899 млн грн у 2019 році проти «мінуса» в 406 млн грн за підсумками 2018-го.

«Укрпошта» в цифрах: як Ігор Смілянський збирається підвищити прибуток до 1,1 млрд грн за п’ять років

65 100

Це штат компанії у 2019 році. До кінця 2020-го в УП планують збільшити кількість співробітників до 66 700 осіб.

11 000

Стільки відділень у компанії. З них 8000 «Укрпошта» орендує. Цю цифру Смілянський уточнив, відповідаючи на запитання, чому компанія ремонтує не всі свої пункти. До 2025 року УП планує вкласти в ремонт 325 млн грн.

За словами гендиректора, цьогоріч УП має намір відкрити ще 300 відділень. Зокрема, 80 нових пунктів у містах з населенням 20 000+. А також 40 мініточок у ТРЦ.

1000

Стільки пересувних відділень УП хоче відкрити найближчими роками. На проєкт буде скеровано 1,44 млрд грн. Нещодавно оголошено тендер на закупівлю перших 500 автомобілів, які виконуватимуть функцію мобільних пунктів видачі. Пересувні відділення мають замінити нерентабельні відділення в селах.

Нинішнього року компанія хоче запустити мобільні пункти в п'яти областях країни.

1,6 млрд грн

Таким є запланований обсяг інвестицій на 2020 рік. Він майже у 20 разів перевищить показник 2019 року. «Укрпошта» має намір закупити 700 автомобілів для внутрішньорегіональних, міських маршрутів і кур'єрської доставки, продовжити оснащувати відділення комп'ютерами (придбати 3000 штук), принтерами (3000), РРО (1000) тощо. «Моя мрія – за два роки повністю оцифрувати компанію», – зазначив гендиректор.

Загалом у найближчі п'ять років Смілянський має намір інвестувати в УП 7,22 млрд грн.

3,652 млрд грн

Стільки грошей УП збирається вкласти в будівництво восьми великих сортувальних центрів у різних регіонах України до 2025 року.

100 млн євро вже цьогоріч хоче позичити під державні гарантії у великих міжнародних організацій.

Решту суми розраховує отримати від продажу непотрібної нерухомості.

1 млрд грн

Таку суму Смілянський сподівається виручити від першої «партії» нерухомості – 800 об'єктів загальною площею 100 000 «квадратів». Їх незабаром виставлять на аукціони через ProZorro. «Наприклад, у нас 17 баз відпочинку. Ми лише витрачаємо гроші на їх утримання. Причому закриті бази мені коштують дорожче, ніж ті, що працюють. Це не той бізнес, на якому має заробляти пошта», – зазначає топ-менеджер.

16 млрд грн

На такий чистий дохід компанія розраховує вийти у 2024 році. Правда, за умови, що у 2020-му парламент ухвалить законопроєкт №2788. Він дозволить УП стати банком і наростити доходи від фінпослуг.

«Укрпошта» в цифрах: як Ігор Смілянський збирається підвищити прибуток до 1,1 млрд грн за п’ять років

Смілянський мотивує депутатів двома «пряниками». По-перше, економією бюджетних коштів: державі не доведеться щороку дотувати виплати пенсій на 2,2 млрд грн. «Чим відрізняється дешевий топ-менеджер від дорогого? Перший знає, як розпиляти мільярди. Другий – як їх заощадити. Якщо депутати ухвалять цей закон, протягом декількох років я зведу дотації до нуля», – обіцяє гендиректор УП.

Другий «пряник» – турбота про населення і конкурентів. З 2016 року в Україні закрилося 32% банківських відділень. Цього року Ощадбанк планує згорнути ще 300–400 відділень. «Зараз 37% українців не мають доступу до банківських послуг. Ухвалення законопроєкту дозволить нам знизити цю частку до 5–7%. Ми займатимемося лише платежами та депозитами. Для кредитів ж створимо банківський маркетплейс. Споживачі обиратимуть з різних пропозицій. А банки отримають доступ до нашої величезної абонентської бази. Тільки в селах, де немає банківських відділень, живе близько 10 млн осіб», – пояснює Смілянський.

За його словами, 11 березня відбулася чергова зустріч у парламенті. Документ попередньо підтримали депутати з різних фракцій. «Якщо ж законопроєкт не приймуть, ми купимо банк. За 2,2 млрд грн, гадаю, можна придбати банк №14–15 у списку», – не жартує гендиректор «Укрпошти».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті