Захворіло у світі
177,419,783
Померло у світі
3,838,670
Вилікувалось у світі
161,868,524
Захворіло в Україні
2,226,037
Померло в Україні
51,847
Вилікувалось в Україні
2,140,978
До роботи: на які спеціальності збільшився попит під час карантину

До роботи: на які спеціальності збільшився попит під час карантину

Як коронакриза вплинула на зарплати, кількість вакансій і резюме

Этот материал также доступен на русском
До роботи: на які спеціальності збільшився попит під час карантину
Фото: pixabay

Після запровадження карантину в Україні тисячі людей тимчасово залишилися без роботи. Одночасно злетів попит на прості робочі спеціальності. Наприклад, сама лише «Нова пошта» набирає 2000 кур'єрів. Хоча в топі «найнезамінніших» – не тільки кур'єри і водії. З'явилися і нестандартні запити від роботодавців. Які саме? Як змінилася динаміка вакансій, резюме та зарплат? Чи пропонують компанії надбавки за роботу, пов'язану з ризиком для здоров'я, і ​​компенсації в разі зараження? На ці та інші запитання шукав відповіді Mind.

Динаміка кількості вакансій і резюме. За словами старшої контент-менеджерки Work.ua Анастасії Шаповалової, на їхній платформі в період з 10 по 17 березня спостерігався приріст кількості вакансій на 0,3%, а резюме – на 16%. «Після 17 березня стався спад і в кількості вакансій, і в кількості резюме. Менше розміщували резюме, відгукувалися на вакансії. Зараз резюме стає більше, а вакансій менше», – описує загальну картину Анастасія Шаповалова.

До роботи: на які спеціальності збільшився попит під час карантину

Які фахівці в топі затребуваних? На платформі HH.ua найбільше зростання вакансій – на медичний персонал, IT- та телеком-фахівців, бухгалтерів і банківських працівників. «Медицина вперше увійшла в топ-10 профгалузей. А кількість пропозицій про роботу в ній збільшилася більш ніж удвічі», – уточнює керівник експертно-аналітичного центру порталу HH.ua Юлія Дрожжина.

До роботи: на які спеціальності збільшився попит під час карантину

Помітне зростання вакансій і від сервісів кур'єрської доставки. «Зросла потреба роботодавців у кур'єрах, пакувальниках, операторах служби підтримки, водіях тощо. З огляду на те, що попит з боку здобувачів на подібні роботи завжди був досить високий, кадрового дефіциту за цими спеціальностями не спостерігається», – розповідає Юлія Дрожжина.

За її словами, також помітне зростання запитів від компаній, які не можуть перевести всіх співробітників на дистанційний формат роботи. Вони розміщують вакансії для водіїв і координаторів виїзду транспортних засобів, які контролюватимуть маршрутні листи і розподілятимуть замовлення для перевезень співробітників компанії.

На «OLX Робота» схожа картина. «У березні роботодавці стали в рази активніше шукати водіїв, вантажників, прибиральників, різноробочих і продавців. Найбільше зараз намагаються знайти водіїв – оголошень щодо їх пошуку на платформі найбільше. А ось кількість відгуків на них зменшується протягом останніх двох тижнів, попит серед претендентів падає», – зазначає керівник напряму «OLX Робота» Марія Абдулліна.

На Work.ua найбільшу кількість вакансій розміщено за спеціальностями менеджер з продажів, продавець-консультант, бухгалтер, адміністратор і водій. «Однак зараз деякі вакансії розміщуються за інерцією, тому повну картину можна буде побачити через місяць після початку карантину», – зазначає Анастасія Шаповалова.

З нею солідарні в HH.ua. «Загалом попит з боку роботодавців поки що зберігає структуру початку року: в топі за кількістю вакансій – сфери IT, продажі, маркетинг. Хоча в частині пропозицій про роботу вказується, що остаточне рішення про прийом співробітника буде прийнято після скасування карантину. Тому розміщені вакансії більшою мірою спрямовані на формування кадрового пулу, а не на оперативне працевлаштування фахівця», – пояснює Юлія Дрожжина.

До роботи: на які спеціальності збільшився попит під час карантину

Зростання віддаленого формату. Після запуску карантину ринок праці умовно поділився на дві ніші: дистанційна робота і праця в офісах, на підприємствах.

Для зручності пошуку вакансій у першій ніші великі портали оперативно створили спеціальні розділи. «У нашому новому розділі зараз зібрано 1659 вакансій віддаленої роботи. Найбільше шукають перекладачів, операторів кол-центрів, фахівців IT, маркетингу, піару», – розповідає Анастасія Шаповалова з Work.ua.

На платформі «OLX Робота» кількість дистанційних вакансій за березень зросла на 32%. «Помітні активні зміни у сфері віддаленої роботи. Пропозицій від роботодавців у середині березня побільшало, і українці стали активніше відгукуватися на них. Таку тенденцію можна відзначити в багатьох регіонах. Рекордсмен у зростанні – Львівська область. Там кількість оголошень про пошук фахівців для віддаленої роботи збільшилася на 167% порівняно з початком березня», – зазначає Марія Абдулліна.

Не гають часу і здобувачі. «Якщо на початку березня на оголошення про пошук віддаленої роботи відгукувалися в середньому 11 разів на день, то вже в середині місяця це число зросло до 13. Найактивніше почали шукати віддалену роботу жителі Сумської області. Тут кількість відгуків зросла на 311%, незважаючи на стабільну динаміку в зростанні кількості вакансій», – уточнює Марія Абдулліна.

Нестандартні запити роботодавців. Керівник експертно-аналітичного центру порталу HH.ua розповідає, що нещодавно з'явилися «спеціалізовані» вакансії. Наприклад, особистого і корпоративного вірусолога-контролера коронавірусу, фахівця з охорони праці та промислової безпеки, агента з продажу юридичних послуг для поширення цих послуг компаніям, які постраждали від пандемії (антикризових пакетів).

Попит на яких фахівців стрімко знизився? На Work.ua найбільший спад як вакансій, так і резюме очевидний в основних сферах послуг: готельно-ресторанному бізнесі, туризмі та роздрібній торгівлі.

До роботи: на які спеціальності збільшився попит під час карантину
До роботи: на які спеціальності збільшився попит під час карантину

«Також спостерігається падіння в сферах краси, фітнесу та спорту», – доповнює Анастасія Шаповалова.

До роботи: на які спеціальності збільшився попит під час карантину

У «OLX Робота» розповідають, що протягом останніх трьох тижнів березня роботодавці стали менше шукати фахівців у барно-ресторанній сфері (мінус 11% порівняно з першим тижнем березня), домашній персонал (спад на 10%), фахівців з роздрібної торгівлі (на 7%).

Що із зарплатами? У Work.ua кажуть, що статистика зарплат поки істотно не змінилася.

До роботи: на які спеціальності збільшився попит під час карантину
До роботи: на які спеціальності збільшився попит під час карантину

Весь список топ-100 можна знайти тут.

За даними «OLX Робота», у більшості популярних галузей все стабільно. Наприклад, фахівцям торгової сфери роботодавці готові платити в середньому 10 000 грн, виробництва та енергетики – 11 500 грн. Хоча вже наявні відмінності в розрізі регіонів. Наприклад, протягом березня в Закарпатській області роботодавці пропонували будівельникам 25 900 грн, а в Сумській – лише 11 300 грн.

Невелике зростання заробітної плати (на 500 грн) «OLX Робота» відзначає в галузі сільського господарства. Тепер фахівцям пропонують в середньому 10 500 грн. «А домашньому персоналу хочуть платити менше: протягом березня медіанна заробітна плата в цій категорії зменшилася на 500 грн, і зараз становить 12 000 грн», – розповідає Марія Абдулліна.

Але фінансова мотивація співробітників незабаром може змінитися. «Представники роботодавців говорять про те, що в майбутньому можливе зменшення фіксованої частини заробітку і збільшення змінної, яка залежатиме від виконання планів, фактично відпрацьованого часу і т. д.», – розповідає Юлія Дрожжина з HH.ua.

«Молоко» за шкідливу працю. Теоретично, роботи, пов'язані з ризиком для здоров'я – обслуговуванням людей, прямим контактом тощо, мають оплачуватися за підвищеними ставками. На практиці опитані спікери поки не можуть навести статистику про вакансії з пропозиціями надбавок, компенсацій у разі зараження тощо.

Mind знайшов лише поодинокі кейси. Наприклад, раніше генеральний менеджер у Північній і Східній Європі Uber Eats Чаріті Саффорд розповідав виданню, що Uber надасть фінансову допомогу кур'єрам у разі, якщо у них буде діагностований коронавірус, вони нададуть підтверджувальні документи і перебуватимуть на індивідуальному карантині. 

А в «Новій пошті» всім співробітникам, що побажали залишитися «на передовій» обслуговування клієнтів, незалежно від їхнього стажу в компанії оформили медичну страховку. Раніше, як розповів Mind один із співробітників, медстраховка в складі соцпакета була доступна лише для тих, хто відпрацював у лавах НП понад рік.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті