Кому – чума, а кому – мати рідна: як 5 світових злочинних угруповань експлуатують пандемію

Кому – чума, а кому – мати рідна: як 5 світових злочинних угруповань експлуатують пандемію

Як і навіщо афганський «Талібан», італійська мафія і мексиканські картелі розгорнули боротьбу з коронавірусом

Этот текст также доступен на русском
Кому – чума, а кому – мати рідна: як 5 світових злочинних угруповань експлуатують пандемію
Фото: pixabay

Повстанці-ісламісти, наркокартелі, мафіозні сім'ї, терористичні мережі та навіть вуличні банди вважають, що загальна боротьба з пандемією COVID-19 – це їх зоряний час. Mind зібрав п'ять прикладів, як організовані злочинні угруповання розгорнули власні антикоронавірусні кампанії.

«Талібан»

У Афганістані, за свідченням інформагентства Al Jazeera, багатьом жителям доводиться спостерігати сюрреалістичні, на їх погляд, картини. Ісламістський повстанський рух «Талібан» передислокував своїх солдатів із зон бойових дій у тил, щоб ті переодяглися в білий медичний спецодяг і почали бій з коронавірусом.

З середини березня на підконтрольних «Талібану» територіях ісламістські повстанці проводять кампанію з інформування населення про способи захисту від зараження.

«Бойовики «Талібану» зі своїми автоматами AK-47 і при цьому в медичних костюмах індивідуального захисту викликали мене і моїх сусідів для бесіди, – наводить Al Jazeera розповідь 55-річного Хайруллаха, сільського жителя з північної афганської провінції Джаузджан. – Вони вимагали, щоб люди носили маски і рукавички, а також розповідали, як важливо мити руки з милом. Вони заборонили всі публічні збори, весілля і попросили нас молитися у власних будинках, а не в мечетях».

Фактично після двох десятиліть збройного протистояння рух «Талібан» і уряд Афганістану почали змагатися один з одним у тому, хто з них зможе провести більш ефективну політику охорони здоров'я. І, за свідченнями багатьох західних ЗМІ, «Талібан» у цьому протистоянні докладає набагато більше зусиль.

На відміну від уряду Афганістану, що ізолює тільки тих людей, у яких виявляють симптоми захворювання на кордоні, коли вони прибувають у країну, «Талібан» примусово влаштовує на підконтрольних територіях 15-денний карантин для всіх без винятку громадян, які перетнули кордон. До того ж, як пише британське видання Telegraph, члени «Талібану» в білому медичному спецодязі та хірургічних масках ходять «від будинку до будинку і від села до села» і проводять дезінфекцію приміщень.

«Успіх повстання «Талібану» завжди частково залежав від того, що тіньовий режим обіцяв надавати населенню більш справедливі та швидкі послуги, ніж корумпований уряд. Зараз угруповання подає власну відповідь на пандемію COVID-19 як доказ своєї компетентності», – пише Telegraph.

Станом на 19 квітня ситуація у Афганістані виглядає відносно непогано. Офіційно підтверджено 996 випадків зараження COVID-19 у 30 провінціях, а також 33 смерті від коронавірусу. Однак експерти відзначають брак тестів і вважають, що реальне число хворих у країні може бути значно більшим.

Італійська мафія

Тим часом у найбільш ураженій COVID-19 європейській країні чиновники б'ють на сполох через бурхливу ​​активізацію мафії. Як барвисто висловився мер італійського міста Палермо Леолука Орландо, «мафіозні шакали вилізли з лігва» і почали «експлуатувати нових нужденних, що опинилися в скрутному становищі через коронавірус».

Як повідомляє Центр з дослідження корупції та організованої злочинності (OCCRP), через локдаун в Італії 3,3 млн осіб, або 5% населення, позбулися роботи, і багато хто з цих людей опинився без коштів на прожиток.

Уряд Італії, за твердженням OCCRP, виявився не в змозі допомогти найбільш уразливим верствам населення, і в багатьох населених пунктах навколо Неаполя, в Сицилії та Калабрії місцеві члени мафії розносять безкоштовні продуктові пакети збіднілим сім'ям і надають їм безпроцентні кредити.

«Багато хто побоюється, що дії мафії не альтруїстичні і що країна в результаті дорого заплатить злочинним угрупованням, що нарощують свій вплив... Їхні продуктові набори та допомога – отрута. Зараз вони допомагають безкоштовно, але в майбутньому вони попросять надати їм якусь відповідну допомогу, наприклад, у транспортуванні наркотиків. Мафіозі допомагають не тому, що вони хороші люди», – пише OCCRP.

На думку багатьох аналітиків, пандемія допоможе італійським злочинним угрупованням ще сильніше вкоренитися в економіці. Як повідомляє інформагентство CNN, експерти давно називають мафію найбільшим банком Італії, що має $70-мільярдну ліквідність. За твердженням антимафіозної організації SOS Impresa, «грабіжницьке кредитування» ресторанів, готелів та інших постраждалих від локдауну бізнесів, що проводиться цим «банком», загрожує національній безпеці.

«Ліквідність стане центром усього внаслідок кризи. Мафіозі прийдуть до компаній і скажуть: «Ми не купуватимемо весь ваш бізнес, але ми дамо вам гроші в обмін на акції, щоб стати частиною вашої компанії». Це те, що вони запропонують кожному», – цитує CNN експерта з питань мафії Роберто Савіано.

«Сіналоа»

Президент Мексики Лопес Обрадор у понеділок, 20 квітня, виступив з дивним зверненням. Він закликав наркокартелі припинити роздавати населенню коробки з продуктовими наборами та засобами першої необхідності. При цьому він розписався в нездатності уряду перешкодити поширенню цієї допомоги.

«Це те, що відбувається і чого не можна уникнути. Я не хочу чути, як вони почнуть говорити, що хотіли допомогти людям, а ми цьому завадили... Картелі й раніше намагалися завоювати симпатію місцевого населення подачками. Наприклад, пошкоджуючи трубопроводи і крадучи з них нафту, банди часто залишали невелику кількість бензину і дизельного палива місцевим фермерам, щоб заручитися їх підтримкою», – розповів Лопес Обрадор.

Обличчям піар-кампанії картелів став найвідоміший наркобарон Мексики Хоакін «Ель Чапо» Гузман, який відбуває довічний термін у американській в'язниці. Члени його картелю «Сіналоа» роздають нужденним мексиканцям коробки з рисом, томатною пастою, олією, туалетним папером і медичними масками з символікою картелю.

Кілька днів тому в соцмережах стало вірусним відео, на якому Алежандріна Гузман, одна з дочок Ель Чапо, упаковує і роздає людям на вулиці коробки, на яких зображений наркобарон і великими буками написано його ім'я і назву картелю «Сіналоа».

«Мара Сальватруча»

На відміну від конкуруючих з урядом ісламістів «Талібану», мафії і картелів, найбільша вулична банда світу «Мара Сальватруча» (MS-13), навпаки, вирішила допомогти владі Сальвадора замкнути жителів країни в їх будинках. Після того як 21 березня президент маленької латиноамериканської держави Наїб Букеле розпорядився закрити кордони і оголосив карантин, вуличні гангстери почали роз'їжджати своїми підконтрольними територіями і за допомогою гучномовців залякувати населення. Погрожуючи вбивствами або побиттям, члени MS-13 переконували жителів Сальвадора дотримуватися комендантської години і правил соціального дистанціювання.

«У багатьох частинах країни вуличні банди діють ефективніше за державну владу. Їхні методи включають поширення загроз через мобільні месенджери: «Ми не хочемо бачити нікого на вулиці. Якщо вже ви вийшли з дому, то краще вам просто сходити до магазину і бути з маскою на обличчі». Банди також поширюють відео, що показують, як їхні члени б'ють порушників правил карантину», – повідомляє видання Breitbart.

У 6,5-мільйонному Сальвадорі до 21 квітня було зареєстровано всього 225 заражених COVID-19 і лише сім смертей серед інфікованих. Ажіотаж банд щодо забезпечення карантину місцеві ЗМІ пояснюють бажанням вислужитися перед урядом і запобігти появі великої кількості поліцейських і солдатів на вулицях. Бонусом стане залякане населення Сальвадора, з якого бандам після завершення локдауну буде легше отримувати данину.

«Аль-Каїда»

Міжнародна терористична мережа «Аль-Каїда» на тлі пандемії розгорнула потужну пропагандистську кампанію, в якій називає віруси COVID-19 «найменшими солдатами Аллаха», посланими Богом для ослаблення військового та економічного потенціалу «держав хрестоносців».

Сіючи хаос, «Аль-Каїда» критикує мусульманське співтовариство за закриття мечетей і дотримання вигаданих Заходом правил карантину. За твердженням терористичної організації, вірус COVID-19 для правовірних не є небезпечним.

Екстремістська організація закликала немусульман присвятити період самоізоляції вивченню Корану і прийняттю ісламу, а мусульманам порадила замислитися над сенсом життя, підтримати джихад і вступити в її лави. Подібні заклики навряд чи будуть сприйняті всерйоз у економічно міцних державах, але цілком можуть отримати широкий відгук у найбідніших країнах Африки, населенню яких загрожує голод.

Днями католицькі священики країн Сахеля попередили про високу джихадистську терористичну активність у Буркіна-Фасо, Малі та Нігері, а також висловили побоювання, що ісламісти «Аль-Каїди» активізують бойові дії в період пандемії COVID-19, коли поліції і армії доведеться відвернути сили на забезпечення громадського порядку.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло