Щастя є: як допомога іншим може забезпечити добре самопочуття
Як боротися зі стресом і тривогою та зберегти психологічне здоров'я під час та після карантину

Ми ще довго відчуватимемо на собі вплив карантину та згадуватимемо, як все відбувалось. Зокрема, ця ситуація підвищила рівень стресу й тривожності.
Як з цим боротись та зберегти психологічне здоров'я, Mind пропонує дізнатись із матеріалу на weforum.org, що підготовлений за основними тезами курсу «Наука хорошого самопочуття» професор Єлю Лорі Сантос.
Так, доктор Сантос стверджує, що хороше самопочуття людини можна підтримати, допомагаючи іншим, і це варто засвоїти також і компаніям та політикам.
Матеріал підготовлено у партнерстві з бюро перекладів «Профпереклад».
Глобальна ізоляція наносить шкоду психічному здоров’ю: нещодавно проведене опитування в США показує зростання рівня стресу і тривожності, тоді як у деяких людей карантин призвів до розвитку симптомів депресії.
На щастя, в мережі інтернет є безліч порад, як зберегти здорову психіку, і однією із зірок, що раптово спалахнули на його небосхилі, є викладачка Єлю професор Лорі Сантос, яку останніми тижнями постійно згадують на сторінках ЗМІ.
Інтернет-курс Лорі Сантос на платформі електронної освіти Coursera під назвою «Наука доброго самопочуття» став надзвичайним явищем: на сьогодні на нього зареєструвалися понад 2 млн студентів, а сторінка курсу отримала понад 40 млн переглядів. Вона також веде популярний подкаст «Лабораторія щастя».
В інтерв’ю для власного підкасту Світового економічного форуму професор Сантос пояснює, як її висновки можуть допомогти впоратися з відчуттям самотності та зниженим настроєм і чому можуть навчитися уряд і бізнес.
Проблема психічного здоров’я
Як це бачить доктор Сантос: люди шукають рецептів для збереження психічного здоров’я, тому що, на відміну від зрозумілих порад мити руки й зберігати соціальну дистанцію, дбати про те, які ви маєте почуття, не так просто.
Кожен почувається стривоженим і непевним, і дещо наляканий, тож люди справді хочуть знати, що вони можуть зробити, щоб почуття стали кращими. Так, Сантос вважає, що запропоновані нею на основі дослідження, підтверджені фактами поради, які можна застосувати на практиці вже сьогодні, покращать самопочуття.

Коронавірус тяжко вдарив по психічному здоров’ю багатьох американців
Очевидно, що потрібно щось зробити, щоб допомогти полегшити ці страждання під час ізоляції через пандемію.
Недавнє дослідження, проведене американським центром соціологічних опитувань Gallup, виявило, що майже 60% американців повідомляють про почуття тривоги, цей показник підвищився на 20% порівняно з минулим літом, тоді як відсоток тих, хто вважає своє життя благополучним, впав нижче 49% – це найнижчий рівень із часів фінансової кризи 2008 року.
Професійні досягнення
Доктор Сантос мала гарні можливості провести практичні випробування своєї методики ще до того, як спалахнула епідемія COVID-19. У 2018 році вона почала новий курс «Психологія й хороше життя» у Єлі. Він швидко став найбільш успішним в історії університету; на нього записалася майже чверть усієї спільноти студентів бакалавріату. Доктор Сантос гадає, що студенти просто «шукали підтверджених фактичними даними способів покращити власне психічне здоров’я».
Три десятиріччя пішли на збирання фактичного матеріалу, на підставі якого професор дає свої рекомендації, основані на результатах досліджень того, що ж роблять щасливі люди.
Ось три уроки, які працюють.
- Спілкування
Дослідження показують, що щасливі люди зазвичай є відносно компанійськими. Це нелегко зробити в час епідемії коронавірусу, оскільки соціальне дистанціювання часто означає, що ми фізично не можемо перебувати поруч із людьми, про яких турбуємося.
Проте технології можуть багато зробити для допомоги. Дослідження примушує припустити, що сам акт спілкування з родичами в режимі реального часу, іншими словами, такі штуки, як Zoom або FaceTime, можуть бути справді потужним способом зв’язку з іншими людьми. Ви можете бачити вираз їх облич, чути емоції в їх голосах, ви справді можете мати з ними зв’язок.
- Допомога іншим
Щасливі люди схильні до того, щоб по-справжньому орієнтуватися на потреби інших. Так, вони приділяють увагу благополуччю інших людей більше, ніж своєму власному. Це щось таке, що в плані культури може трохи заплутувати. Так, у нас є ця ідея «турботи про себе» і поваги до себе.
Однак дослідження примушують припустити, що, якщо ви даєте людям робити добро для інших, наприклад, жертвувати гроші, це має тенденцію покращувати їх психологічне самопочуття.
Вчинення безкорисливих добрих справ, особливо у цей час, коли ми всі справді боремося, може мати неймовірно потужний ефект. Воно також позитивно впливає на суспільство.
- Присутність «тут і зараз»
Іншими словами, практика усвідомленості. Щасливі люди більше схильні до усвідомленості – присутності в поточному моменті, уваги до того, що з ними відбувається.
Медитація може бути неймовірно потужним засобом серед кризи, оскільки вона примушує зосередитися на тому, що відбувається в тілі у цей конкретний момент. Ваш розум не може у цей час вкотре повернутися до думок, куди подіти наступну пачку туалетного паперу або що відбувається з вашим стареньким родичем.
Комерційні компанії й політики
Ці прості, однак потужні знання про добре самопочуття актуальні для комерційних компаній і політиків тією ж мірою, як і для усіх людей, підкреслює доктор Сантос, особливо коли мільйони людей так безпрецедентно вразливі.

Компанії починають усвідомлювати, що допомога іншим може покращити власне самопочуття. Так, деякі фірми підтримують діяльність волонтерів або дають клієнтам можливість передавати частину вартості покупки на благодійність.
Однак для них є й більш глибокі уроки: однією з речей, найбільш потужних для політиків, є усвідомлення того, що наші власні уявлення про те, що робить нас щасливими, можуть бути помилковими.
Тож наша теорія може бути такою: «Мені треба розслабитися і зосередитися на турботі про себе». Та насправді вийти на зв’язок із другом допомогло б набагато більше.
У нашій історії ми вже проходили крізь втрати. Як суспільство, ми виходили з них кращими й більш готовими робити те, що нам потрібно робити: будувати краще суспільство і зосереджуватися на благополуччі нашого особистого життя.
Матеріал підготовлено у партнерстві з бюро перекладів «Профпереклад».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: editor@mind.ua.