Шість економік майбутнього: де в ООН побачили ринки на $30 трлн

Шість економік майбутнього: де в ООН побачили ринки на $30 трлн

Новий звіт вказав найперспективніші напрями для соціоекономічного розвитку країн і міст

Этот материал также доступен на русском языке
Шість економік майбутнього: де в ООН побачили ринки на $30 трлн
Фото: pixabay

Доповідь про можливості майбутнього ООН була підготовлена на замовлення уряду ОАЕ, який доручив експертам визначити найкращі виходи з нинішньої кризи, викликаної пандемією COVID-19. Дослідники виділили шість мегатрендів, що трансформують світ, і порадили державним діячам і бізнеслідерам підлаштовуватися під них.

«Глобальні тренди, що трансформують, змінюють індустрії, економіки й суспільства та породжують незліченні можливості для підвищення ВВП і поліпшення соціального благополуччя. Історія знає багато прикладів того, як країни й міста підлаштовували свої шляхи розвитку під глобальні мегатренди та досягали успіху. Китаю реформи 1980-х років дозволили осідлати хвилю глобалізації. Лібералізація фінансових ринків зробила Лондон світовим хабом. А Індія та США використали можливості, що виникли при появі інтернету», – йдеться в Доповіді про можливості майбутнього.

Які нові можливості відкриються у світі після пандемії COVID-19? І як країнам слід їх використовувати? Відповідям на ці питання присвячено 70-сторінкову доповідь ООН. Її автори радять іти за недавнім прикладом Данії, яка побачила у своїх берегах, що обдуваються вітрами, потенціал для розвитку вітрової енергетики і, інвестувавши в дослідження й розробки, стала фронтранером цієї індустрії. Виробництво обладнання для вітрової енергетики зараз приносить Данії 6,7% експортних надходжень і забезпечує робочі місця для 30 000 її громадян.

У найближчі п'ять років, як стверджують автори доповіді ООН, найкращі ринкові ніші створить ексабайтова економіка, у якій до 2025 року буде створено ринки обсягом понад $8 трлн. Також багато можливостей для соціоекономічного розвитку відкриють економіка добробуту (> $7 трлн), вуглецево-нейтральна економіка (> $2,3 трлн), економіка замкнутого циклу (> $4,5 трлн), економіка біороста (> $1 трлн) і економіка вражень (> $6,5 трлн).

Трансформуючі тренди та можливості

Шість економік майбутнього: де в ООН побачили ринки на $30 трлн

Mind пропонує дізнатися докладніше про ці шість мегатрендів, що трансформують світ, і про можливості, які вони нададуть у найближчі п'ять років.

Ексабайтова економіка: гіперпідключені люди і пристрої

Сьогодні дві третини світового населення мають мобільні телефони і понад половина людства має доступ в інтернет. З кожним роком число людей, що виходять в онлайн, збільшується на 7%. Режими самоізоляції під час пандемії COVID-19 роблять світ більш підключеним, і цей процес найближчими роками продовжить прискорюватися, але вже не за рахунок людей, а за рахунок пристроїв: всіляких розумних духовок, смарт-годинників і витончених медичних приладів.

До 2023 року число пристроїв, підключених до інтернету речей, збільшиться до 3,5 млрд з 1 млрд у 2018 році. І в міру впровадження технології 5G цей тренд посилюватиметься. Генерування великих обсягів даних дозволить поліпшити машинне навчання, удосконалити системи на штучному інтелекті (АІ) і програмне забезпечення. Ці технології зі свого боку допоможуть оптимізувати процеси й послуги в безлічі секторів, як-от персоналізовану охорону здоров'я.

Підключені медичні пристрої поліпшать здоров'я людей, які живуть із хронічними хворобами, і це до 2025 року створюватиме позитивний економічний ефект обсягом $1,1 трлн на рік.

Так само глобальний ринок автономного транспорту зростатиме зі швидкістю 40% на рік і сягне $557 млрд до 2026-го. Ринок великих даних подвоїться в розмірах і перевищить $90 млрд до 2025 року. Сектор когнітивних обчислень, що включає машинне навчання та АІ-системи, у найближчі п'ять років перетвориться в $49-мільярдну індустрію.

Економіка добробуту: переосмислення здоров'я

Пандемія COVID-19 змусила жителів усього світу задуматися про важливість проактивних підходів до турботи про фізичне і розумове здоров'я й самопочуття. Цей тренд істотно змінить споживчу поведінку, зокрема вплине на вибір нерухомості й облаштування житла, а також прискорить зростання на багатьох ринках економіки добробуту, як-от фітнес, дієта, краса й туризм.
Більше людей відправлятимуться в подорожі, щоб поліпшити своє здоров'я шляхом фізичної, психологічної чи духовної активності. Двері для прагнучих фізичного й розумового благополуччя відкриватимуться не тільки в реальному світі, а й в цифровому – у доповненій й віртуальній реальностях.
Найінтенсивніше в економіці добробуту розвиватимуться послуги з дослідження ДНК. Ринок геноміки зростатиме зі швидкістю 13,5% на рік і збільшиться з $19 млрд у 2019 році до 35,7 млрд у 2024-м. А ринок тренерів з особистісного розвитку тільки в США розшириться на $3 млрд – з $10 млрд у 2016 році до $13,2 млрд до 2022-го.

Вуглецево-нейтральна економіка: масштабовані рішення щодо скорочення СО2

Технологічні інновації продовжать рухати світ у напрямі до нульових викидів парникових газів. Приблизно шоста частина інвестицій, які вливають у глобальну енергетику, направляється на поновлювані джерела. Це дозволить до 2025 року збільшити обсяг ринку відновлюваної енергетики до $1,5 трлн з $928 млрд у 2017-му.

У найближчі роки неухильно зростатиме виробництво водневого палива й розширюватиметься сфера його застосування. Також продовжать удосконалюватися батареї для транспорту, завдяки чому продажи електромобілів зростатимуть зі швидкістю 22% на рік і сягнуть $567 млрд у 2025 році.

Економіка замкнутого циклу: «Не витрачай даремно – не житимеш у нестатках»

Зусилля зі скорочення кількості відходів і оптимізації ресурсоспоживання, що докладають уряди та корпорації, у найближчі п'ять років створять нові ринкові можливості обсягом $4,5 трлн.

Головним новим ринком в економіці замкнутого циклу стануть «розумні» мережі водопостачання, виручка від яких зросте з $2,6 млрд у 2016 році до $7,2 млрд у 2025-му. Це станеться завдяки вдосконаленню систем знесолення й отримання прісної води з атмосферного повітря.

Також істотно зростуть обсяги перероблення пластику й металів. А світова фешен-індустрія, підкоряючись громадському запиту, створить нові ринки повторних продажів модного одягу й аксесуарів обсягом $150 млрд на рік.

Економіка біороста: нові агрокультури та біоматеріали

Швидкий прогрес у сфері біоматеріалів, рослинництва й синтетичної біології відкриє безліч нових ринкових можливостей у найрізноманітніших сферах. Експерти обережно оцінюють потенціал розширення економіки біороста в $1 трлн до 2025 року. Але ця цифра може сильно змінитися залежно від того, наскільки значущими виявляться майбутні відкриття.

В економіці біороста варто очікувати появи більш ефективних видів палива, нових будівельних матеріалів, хімікатів, ліків і косметики.

Майже напевно з'являться нові сільськогосподарські культури з підвищеними поживними властивостями і стійкістю до хвороб і засух. Це підстьобне глобальну індустрію насіння. А удосконалення інноваційних способів вирощування рослин, як-от гідропоніка й вертикальне фермерство, посприяє переміщенню агровиробництва ближче до споживачів.

Економіка вражень: «від володіння до відчуття»

Популярна приказка про те, що багаті люди воліють платити за емоції, а не за матеріальні цінності, стає актуальною для всіх верств населення. Бажання купувати враження все сильніше охоплює масові ринки в міру здешевлення технологій, що дозволяють кастомізувати і персоналізувати товари й послуги.

Із розширенням доступу до 3D-друку все більше споживачів залучаються до безпосереднього виробництва для себе ексклюзивних продуктів. Зі свого боку продавці прагнуть удосконалювати індивідуальні підходи до клієнтів. Меблеві магазини пропонують окуляри віртуальної реальності для підбору дзеркал і кухонних шаф. Модні бутики застосовують пристрої доповненої реальності, щоб показати клієнту, як він виглядає в одязі під різними кутами та при різному освітленні. А фінансові компанії активно впроваджують чатботи для бесід із клієнтами і підбору персоніфікованих банківських пропозицій.

Отримання сильних вражень все частіше стає головною метою використання сервісів або продуктів. Тому найближчими роками зростатиме попит на подорожі у віддалені місця, участь в екстремальних атракціонах, відвідування видовищних спортивних змагань та споживання екзотичних кулінарних страв. Бурхливе зростання очікується у виробництві цифрового контенту та в нових технологічних секторах економіки вражень, від 4D-кінематографа до гарнітур для 3D-ігор.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло