«Останній диктатор Європи»: 9 особливостей переобрання Лукашенка
Вибори в Білорусі запам'ятаються арештами, глушінням зв'язку, розгоном протестів і переховуванням кандидатів у президенти

У неділю, 9 серпня 2020 року, в Білорусі відбулися вибори, за підсумками яких 65-річний президент цієї країни Олександр Лукашенко набрав понад 80% голосів, упевнено обігнавши інших чотирьох кандидатів, і був переобраний на шостий термін.
Ці вибори називають найскандальнішими в історії. Щоб утриматися при владі, авторитарний лідер Білорусі саджав у СІЗО своїх суперників, затримував і залякував політичних опонентів і влаштовував облави на «іноземних агентів».
Сильне опозиційне «тріо»
Вперше за 26-річний період президентства Олександра Лукашенка йому на виборах протистояв сильний конкурент – Світлана Тихановська, чия політична зірка зійшла в червні й швидко засяяла. Тихановська зуміла об'єднати навколо себе опозиційні сили Білорусі.
На початку передвиборчої кампанії три основні конкуренти Олександра Лукашенка були усунені. Банкіра Віктора Бабарико і популярного опозиційного блогера Сергія Тихановського влада Білорусі заарештувала за різними звинуваченнями і помістила в СІЗО, а дипломату Валерію Цепкало відмовили в реєстрації на виборах, після чого він покинув країну.
Прапор боротьби з режимом Лукашенка підняла дружина заарештованого блогера – 37-річна домогосподарка і мати двох дітей Світлана Тихановська. Її підтримали інші політсили, що втратили лідерів. Координатор штабу Віктора Бабарико Марія Колесникова і дружина Валерія Цепкало Вероніка приєдналися до її команди.
Незвично масові мітинги
Під час своєї передвиборчої кампанії Світлана Тихановська збирала масові демонстрації навіть у невеликих містах Білорусі, в яких раніше протестної активності не спостерігалося. Наприкінці липня в Мінську було проведено наймасовіший мітинг за 10 років – на демонстрацію на підтримку опозиції прийшло 63 000 людей.
Збільшення кількості прихильників Світлани Тихановської спостерігачі пояснюють невдоволенням білорусів застоєм в зростанні доходів, політичними репресіями та слабкою відповіддю на пандемію коронавірусу COVID-19.
Заниження статистики COVID-19
Критика дій стосовно пандемії COVID-19 стала ключовим елементом передвиборчих кампаній. Світлана Тихановська у своїх агітаційних промовах дорікала президентові в бездіяльності й стверджувала, що в країні набагато більше померлих від коронавірусу, ніж повідомляє влада. Станом на 10 серпня в Білорусі зафіксовано 68 850 випадків інфікування, лише 587 смертей і 64 935 тих, хто видужав.
У свою чергу Олександр Лукашенко називав пандемію COVID-19 політико-економічною війною, в ході якої іноземні держави використовують інфекцію, щоб «піднятися, піднестися й опустити інших». Президент Білорусі раніше неодноразово заявляв, що загроза захворювання перебільшена, називав ситуацію у світі масовим психозом і відмовлявся вводити в країні карантин. Напередодні виборів Лукашенко розповів, що сам переніс COVID-19, не йдучи на лікарняний.
Арешт 33 російських «найманців»
У розпал передвиборчої кампанії влада Білорусі створила міжнародний скандал. 29 липня Мінськ оголосив про затримання в Гродно 33 найманців, що мають відношення до російської приватної військової компанії «Вагнер». За версією, озвученою Олександром Лукашенком, ці люди прибули дестабілізувати обстановку в його країні перед виборами і чекали відповідних інструкцій.
Навіщо Росії могло знадобитися створювати безлади на виборах в Білорусі? Аналітики вважають, що, з точки зору Кремля, чим проблемнішим буде переобрання Олександра Лукашенка, тим сильніше під ним хитатиметься президентське крісло, і тим поступливішим він буде на переговорах про зближення з Росією.
Втім, білоруські опозиціонери висловлюють думку, що Росія ніяких провокацій проти президента Білорусі не затівала, а, навпаки, допомогла йому організувати постановочний спектакль із затриманням вагнеровців.
«Затримання росіян з ПВК «Вагнер» – самодіяльний, колгоспний спектакль... Швидше за все, ця постановка організована разом з Москвою. Сам Лукашенко не наважився б затримувати громадян Росії... Він спробує переконати Захід, що Кремль нападає на Білорусь, а він єдиний, хто може гарантувати незалежність і протистояти РФ», – міркує координатор громадянської кампанії «Європейська Білорусь» Андрій Санніков.
Тихановська переховувалася перед виборами
Західні ЗМІ розтиражували повідомлення про те, що головний опозиційний кандидат у президенти Білорусі Світлана Тихановська вирішила сховатися від влади перед днем голосування, побоюючись арешту. Напередодні виборів представники Тихановської повідомили, що вона разом з родичами та виборчим штабом виїхала в якесь секретне «безпечне місце» в Мінську.
Приводом для її хвилювань послужили затримання членів команди Світлани Тихановської, що критики визнали за спробу влади залякати опозицію. Так, 8 серпня в Мінську при виході з офісу влади силою посадили в мікроавтобус і відвезли главу її штабу Марію Мороз. Через деякий час правоохоронці відпустили затриману, повідомивши, що переплутали її з іншою людиною. Того ж дня в Мінську була схоплена Марія Колесникова, ще одна соратниця Тихановської, яку силоміць вивели з машини співробітники правопорядку, відвезли у відділок міліції в Мінську і деякий час протримали там.
Глушіння інтернету в день виборів
Платформа NetBlocks, що стежить за блокуваннями інтернету у світі, зафіксувала «істотні перебої» в онлайн-доступі в Білорусі в день виборів. З середини дня і до вечора багато месенджерів і соціальних мереж перестали бути доступними з території країни.
9 серпня у жителів Білорусі сповільнилася робота мобільного інтернету, пропадав доступ до сайтів YouTube й Instagram, відбувалися перебої в роботі месенджерів Telegram, Viber і Facebook, які громадяни країни використовували для координації антиурядових протестів.
Неправдоподібно висока явка
Центральна виборча комісія Білорусі повідомила, що на виборах президента проголосувало понад 84% виборців. Опозиціонери стверджують, що цей показник роздутий вкиданням бюлетенів.
Виступивши перед журналістами, Марія Колесникова звинуватила уряд в грубому порушенні голосування, зазначивши, що на деяких виборчих дільницях явка перевищила 100%.
Тихановська оголосила про свою перемогу
ЦВК Білорусі стверджує, що Світлана Тихановська набрала 9,9% голосів, увосьмеро менше за чинного президента. Представники її штабу стверджують зворотне. За їх словами, насправді Лукашенко отримав меншу підтримку виборців, ніж Тихановська.
«Вважаю себе переможцем на виборах. У нас є дані альтернативного підрахунку, і ми будемо доводити всі порушення», – написала Світлана Тихановська, пообіцявши оскаржити в судах результати вчорашнього голосування.
Силовий розгін протестів після виборів
У ніч на понеділок, після закриття виборчих дільниць на вулиці Мінська і ще 30 міст Білорусі стяглися тисячі демонстрантів, незгодних з підсумками голосування. За лічені години до цього Олександр Лукашенко попередив, що не допустить виходу ситуації з-під контролю і жорстко припинятиме незаконні акції. Так і сталося. Силовики застосували для розгону демонстрантів широкий арсенал спецзасобів: водомети, світлошумові гранати, сльозогінний газ і гумові кулі.
Прессекретар міністерства внутрішніх справ Білорусі Ольга Чемоданова підтвердила, що «осередкові збори громадян» відбулися в 33 населених пунктах країни. Протестувальники, за її словами, палили фаєри, розкидали на дорогах шипи та цвяхи, споруджували барикади та закидали правоохоронців бруківкою.
За офіційними даними, при їх розгоні травми отримали понад 50 цивільних осіб і 39 силовиків. Близько тисячі протестувальників було затримано в Мінську, ще понад дві тисячі – в інших регіонах. Один демонстрант, за твердженням місцевих правозахисників, помер від черепно-мозкової травми, отриманої внаслідок наїзду на нього поліцейської вантажівки. Однак МВС Білорусі відмовляється визнавати факт загибелі людей у день виборів.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].