Успішні до 25-ти: що спонукало українського студента винайти тактичний блокнот для військових

Успішні до 25-ти: що спонукало українського студента винайти тактичний блокнот для військових

Молодий винахідник Владислав Рибка – про те, як народжуються ідеї, триває процес розробки, та як поєднати військові потреби з екотрендом

Успішні до 25-ти: що спонукало українського студента винайти тактичний блокнот для військових
Фото: АрміяІнформ

Mind запускає цикл інтерв'ю з успішними українцями, які, попри свій юний вік, вже обрали кар'єрний шлях або справу до душі. Вони ставлять рекорди і створюють стартапи, винаходять щось проривне і вірять у свої винаходи.

Ми вирішили розібратися у феномені амбітності міленіалів (народжені між 1981 і 2000 роками, глибоко залучені у цифрові технології) і представників так званого покоління Z (народжені в 2000-2017 роках, активно використовують планшети, VR- і 3D-реальність) на тлі загальновідомого тренду до інфантилізації молоді. Чому хтось «шукає себе» до 30 років, а хтось починає свою справу ще в університеті?

Першим героєм рубрики став Владислав Рибка, студент третього курсу КНЕУ, який вивчає економіку підприємства на факультеті економіки та управління. Його проєкт – блокнот багаторазового використання у жорстких умовах експлуатації в комплекті з лінійками та транспортиром, створений за стандартами НАТО.

Рибка поділився з Mind планами створення блокнотів електронної фіксації тексту та креслень, а також розповів, чому його винахід покращує екологію.

– Хто ваші приклади для наслідування в науці і не тільки?

– Як би банально не звучало, це Ілон Маск та Джеймс Дайсон. Чому саме вони? Тому що, незважаючи на те, що в них є повний штат співробітників, а тому вони можуть нічого не робити, оскільки створили прибуткові фірми – вони продовжують працювати у команді. Наприклад, у Джеймса Дайсона 3000 патентів, йому зараз 73 роки, а він все одно працює у конструкторському бюро своєї фірми та розробляє кожен рік нові продукти.

– Як каже мати Ілона Маска, він зробив науку сексуальною. Які ваші плани в українській науці?

– Він зробив науку доступнішою для звичайних юзерів. Не науку, а можна сказати, її реалізацію в технологіях. А взагалі з планів – хочу зробити блокноти для всіх юзерів. Вже є розробки для художників. Для людей, які пов’язані з творчістю – це скетчбуки. Для військових – тактичні блокноти. Розвиток тактичних блокнотів зараз необмежений для мене.

У планах – зробити спеціальну програму для електронної фіксації тексту та креслень у блокнотах.

– Тобто, це буде блокнот-девайс?

– Ні, це блокнот, у якому будуть спеціальні рамки, що зчитуватимуться камерою програми і зберігатимуться. Ці ж блокноти для оперативних записів. Написав, виконав, витер, знову написав… А  я роблю ще версію з можливістю збереження потрібної інформації. Це не означає, що потрібно буде купувати новий блокнот, програма буде підходящою для всіх версій блокнотів ECOpybook.

– Чи знаєте ви про ваших конкурентів з Nuka?

– Знаю. Та я почав свою роботу три роки тому. Два роки тому отримав патент. До оформлення патенту я брав участь у конкурсі стартапів, який проходив у Київському палаці дітей та юнацтва і зайняв перше місце. У них гарна розробка, але має суттєві відмінності.

– Як проходить ваш день? Скільки часу приділяєте розробкам чи дослідженню світових ідей у цьому профілі?

– Спочатку в мене ранкове тренування з тенісу. Далі весь свій час я присвячую блокнотам, це майже весь день. Оскільки я відправляю блокноти замовникам, отримую фідбеки, редагую їх з дизайнером. Один із недавніх фідбеків – це заміна тактичних лінійок з нанесенням фарбою на лінійки з гравіюванням. Зараз іде тестування лінійок з гравіюванням. Це покращення дозволяє подовжити термін жорсткої експлуатації лінійок у польових умовах.

– Тобто ви поки зосередили всю роботу на собі?

– На сьогоднішній день так.

– Як ви поєднували це з навчанням?

– У мене позмінний графік навчання. Тому я маю можливість поєднувати навчання і роботу над проєктом.

– А звідки у вас ця мотивація? Батьки надихали чи був якийсь стартовий капітал для цього?

– У мене батьки все життя займалися бізнесом. Я завжди дивився на це все, мені було дуже цікаво. Навіть коли я в дитсадку був, у мене запитували: «Ким ти хочеш бути?». Мої друзі казали «поліцейськими», «пожежними». Я завжди казав «менеджером». Я більшу частину дитинства провів у батьків в офісі, спілкувався з програмістами, зі співробітниками.

– Тобто все ж батьки дають вам стартовий капітал?

– Сім’я підтримує. Виконання проєкту постійно потребує фінансових вливань. Зараз я зареєстрований як ФОП і реалізую свою продукцію.

– Чому з’явилася ідея створення блокнотів для військових?

– Спочатку це був шкільний проєкт. У мене був такий предмет, як екологія. Мені потрібно було зробити щось екологічне та економічно ефективне. Це був конкурс у школі, за результатами якого мій проєкт висунули на конкурс стартапів у Київському палаці дітей та юнацтва (моя школа кожного року бере участь у таких конкурсах, але не у комерційних). Там я посів перше місце. Це були спочатку звичайні блокноти з обкладинками із крафтового паперу. На них можна було писати та витирати, але під водою писати було незручно, оскільки обкладинки паперові.

Потрапивши на військовий полігон, побачив військових геодезистів і топографів. Вони робили записи у своїх блокнотах зі звичайного паперу. Потім пішов дощ, і вони не змогли нормально використовувати свої записники. Я подумав, чому б не зробити записники, які не бояться води. Тоді я виготовив перші блокноти для військових. Вони були звичайні, з чистими сторінками, без нанесень.

Згодом зустрів американських військових, вони мені подарували їхній тактичний блокнот. Він виготовлений із звичайного паперу зі спеціальною обробкою. У ньому можна писати під дощем, але видалити написи після написання не можна.

Подумав, що можна зробити ефективніші записники – писати та витирати. Та взагалі використовувати блокнот у складних погодних умовах. Вивчав дуже багато інформації, військових документів, щоб блокнот мав потрібний зміст. Оскільки у вояків дуже багато формалізованих документів, які вони використовують. Також вивчав тактичні знаки. Так з’явився перший блокнот з великою кількістю інформації. Це тактичний блокнот на основі стандартів НАТО, формату А6.

Потім я почав співпрацювати з Нацгвардією. Командувач Національної Гвардії України Микола Балан виділив мені офіцера, який супроводжує ці питання. Він надав розробки таблиць, які потрібні в їхній службовій діяльності. Так і вийшов перший тактичний блокнот для НГУ з великою кількістю потрібних військовим даних.

Зараз співпрацюю з Центральним бронетанковим управлінням: розробляю блокноти екіпажу танку, бойової машини піхоти. Окрім бронетанкового управління працюю з однією з артилерійських бригад. Виготовлено дослідний зразок документації командира гармати.

– На якому етапі ви плануєте розширити команду і делегувати якісь завдання?

– Поки в цьому немає потреби, оскільки в мене є перевірені підрядники, з якими я співпрацюю. Масштабування буде, але пізніше.

Через місяць буде виготовлений всепогодний блокнот для людей, які купують чисто для себе, для туристів. У ньому застосований матеріал кордура, передбачені кріплення для шеврону та для олівця.

– А в США є який аналог?

– Є, наприклад, «RITE IN THE RAIN». Але ці блокноти мають обмежений ресурс використання, вони не багаторазові.

– У них руки не дійшли зробити щось такого рівня, як у вас?

– Так, схоже на те, що технологічного аналогу ECOPYBOOK не існує. Це підтвердив офіційний патентний пошук.

– Тобто у вас і наука, і бізнес – це дотичні сфери, які ви вже визначили для себе?

– При створенні блокноту мені дуже знадобилися знання з хімії, оскільки необхідно було застосувати матеріали, що мають певні властивості. Це полімерні композитні матеріали. Великі зусилля були витрачені на розробку технології нанесення контурів на полімерних аркушах, які стійкі до хімічних та абразивних впливів.

Зараз витрачаю дуже багато зусиль на комерціалізацію свого проєкту. Мені цікаво робити корисні речі, особливо пов’язані з екологією та економічно ефективні. Один блокнот ECOPYBOOK може замінити понад 100 звичайних, крім того блокноти ECOPYBOOK мають додаткові споживчі властивості.

– Ваша мета – покращувати екологію?

– Звичайно. Для виготовлення паперових блокнотів використовують деревину, вирубуючи ліси. Використання блокнотів ECOPYBOOK дозволить зменшити шкоду природі.

– Ви назвали теніс, які у вас ще захоплення?

– Люблю кататися на ковзанах. Цікавлюся веб- та 3D-дизайном.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло