Захворіло у світі
32,844,938
Померло у світі
994,216
Вилікувалось у світі
22,717,603
Захворіло в Україні
198,634
Померло в Україні
3,959
Вилікувалось в Україні
87,882
Сергій Шкарлет: «Не розганяйте, будь ласка, зраду!»

Сергій Шкарлет: «Не розганяйте, будь ласка, зраду!»

14 тез із інтерв'ю з в. о. міністра освіти і науки

Цей матеріал також доступний російською
Сергій Шкарлет: «Не розганяйте, будь ласка, зраду!»
Сергій Шкарлет
Фото: Тетяна Довгань/Mind.UA

Після того як 4 березня 2020 року Ганну Новосад, що стала широко відомою серед українців після скарг на свою міністерську зарплату в розмірі 36 000 грн, було звільнено з посади, Міністерство освіти і науки України досі не має очільника. За півроку – вже третій виконувач обов’язків міністра. З 25 червня уряд Дениса Шмигаля призначив Сергія Шкарлета тимчасово виконувачем обов’язків міністра освіти і науки та замміністра освіти і науки  з питань європейської інтеграції. 

Спочатку кандидатура Шкарлета розглядалася на міністерське крісло, але її відхилив профільний парламентський комітет Верховної Ради нібито через скандал із виявленням значних обсягів плагіату в наукових роботах професора Сергія Шкарлета. Також у жорсткій опозиції щодо цього претендента була і фракція «Голос». З травня 2010 року до призначення на посаду Шкарлет був ректором Чернігівського державного технологічного університету. У 2004 і 2010 роках Сергій Шкарлет підтримував на президентських виборах Віктора Януковича та Партію регіонів. А вже 2015 року балотувався до Чернігівської обласної ради як представник Блоку Порошенка, та вибори програв.

Зі слів прем’єра Дениса Шмигаля, Сергій Шкарлет як в. о. міністра перебуває на випробувальному терміні – кілька місяців. Наразі минуло вже 2,5 місяця. Результати роботи покаже початок навчального року.

В інтерв'ю Mind Сергій Шкарлет розповів про складнощі дистанційного навчання та реформу вишів.

Сьогодні ми публікуємо 14 найголовніших тез із бесіди з в. о. міністра. Повну версію можна прочитати тут.


Ніхто дистанційне навчання не розцінює як 100% альтернативу. Лише як додаток, форму певного змішаного навчання, як інструмент набуття додаткових знань з інформаційного простору, щоб підсилити свої навички й здібності.


Дистанційне навчання першокласників – нонсенс. Звісно, діти мають піти до школи, відчути її «дух», соціалізацію. Як навчати дистанційно першокласників – це питання педагогічної майстерності вчителів.


Я сподіваюся, що до жовтня 2020 року ми запустимо Національну електронну освітню платформу на Open edX, яку наразі активно створюємо з Міністерством цифрової трансформації.  


На сьогодні, за результатами нашого аудиту, лише 74 школи не забезпечені засобами інтернет-зв’язку.


Ми ведемо перемовини про додаткові можливі варіанти, розуміємо, що це важливо. І будемо робити все можливе, щоб діти в різних умовах і з різними можливостями отримували освіту.


Сьогодні значна проблема навчання – у великих містах, де переповнені класи і слід робити їх поділ. Але не для всіх маленьких шкіл і навіть не для всіх шкіл обласних центрів це питання є проблемою. Сільські ж школи, школи маленьких містечок – не всі заповнені до максимального рівня, і тому навчання там може бути в повних класах (виняток – «червона зона»).


 Освітня субвенція – 80 млрд грн. На сьогодні 3,3 млрд грн ще не розподілено, і органи місцевого самоврядування можуть їх використати на освітні потреби.


На 2020 рік виділено 426 шкільних автобусів. І на сьогодні вже понад 50% тендерів відбулося, а до кінця року вся субвенція буде використана. 


У 2020 році мінімальний розмір плати за навчання для студентів 1 курсу контрактної форми навчання за 31 спеціальністю становить 60% цієї собівартості... На наступний рік планується вже 70% індикативної собівартості, незалежно від навчального плану й наповнення освітньої програми.


Зараз поширеною серед закладів вищої освіти є практика демпінгу –  заниження плати, що зумовлене прагненням університетів в умовах конкуренції на ринку освітніх послуг залучити якомога більше здобувачів освіти для навчання за контрактом.


Поетапне підвищення вартості контрактного навчання в університетах матиме наслідком приведення вартості підготовки фахівців за кон’юнктурними спеціальностями за рахунок коштів фізичних (юридичних) осіб у відповідність до ресурсних потреб закладів вищої освіти.


Цього року державне замовлення на 11% більше, ніж 2019 року.


Пільговий довгостроковий кредит для здобуття вищої освіти може бути надано студентам закладів вищої освіти незалежно від форми власності та курсантам невійськових закладів вищої освіти цивільної авіації, морського й річкового транспорту, визначених постановою Кабінету Міністрів від 17 липня 2015 року № 506, до досягнення ними 35 років.


Сума кредиту повертається зі сплатою 3% річних від суми заборгованості за кредитом протягом 15 років, починаючи з 12-ого місяця після здобуття одержувачем кредиту в установленому порядку відповідного освітнього (освітньо-кваліфікаційного) рівня. Для осіб окремих категорій, як-от інваліди І групи, особи, які мають одну дитину чи кілька дітей, діють пільгові умови щодо повернення суми кредиту та відсотків за користування ним.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті