Сергій Шкарлет: «Не розганяйте, будь ласка, зраду!»
14 тез із інтерв'ю з в. о. міністра освіти і науки

Після того як 4 березня 2020 року Ганну Новосад, що стала широко відомою серед українців після скарг на свою міністерську зарплату в розмірі 36 000 грн, було звільнено з посади, Міністерство освіти і науки України досі не має очільника. За півроку – вже третій виконувач обов’язків міністра. З 25 червня уряд Дениса Шмигаля призначив Сергія Шкарлета тимчасово виконувачем обов’язків міністра освіти і науки та замміністра освіти і науки з питань європейської інтеграції.
Спочатку кандидатура Шкарлета розглядалася на міністерське крісло, але її відхилив профільний парламентський комітет Верховної Ради нібито через скандал із виявленням значних обсягів плагіату в наукових роботах професора Сергія Шкарлета. Також у жорсткій опозиції щодо цього претендента була і фракція «Голос». З травня 2010 року до призначення на посаду Шкарлет був ректором Чернігівського державного технологічного університету. У 2004 і 2010 роках Сергій Шкарлет підтримував на президентських виборах Віктора Януковича та Партію регіонів. А вже 2015 року балотувався до Чернігівської обласної ради як представник Блоку Порошенка, та вибори програв.
Зі слів прем’єра Дениса Шмигаля, Сергій Шкарлет як в. о. міністра перебуває на випробувальному терміні – кілька місяців. Наразі минуло вже 2,5 місяця. Результати роботи покаже початок навчального року.
В інтерв'ю Mind Сергій Шкарлет розповів про складнощі дистанційного навчання та реформу вишів.
Сьогодні ми публікуємо 14 найголовніших тез із бесіди з в. о. міністра. Повну версію можна прочитати тут.
Ніхто дистанційне навчання не розцінює як 100% альтернативу. Лише як додаток, форму певного змішаного навчання, як інструмент набуття додаткових знань з інформаційного простору, щоб підсилити свої навички й здібності.
Дистанційне навчання першокласників – нонсенс. Звісно, діти мають піти до школи, відчути її «дух», соціалізацію. Як навчати дистанційно першокласників – це питання педагогічної майстерності вчителів.
Я сподіваюся, що до жовтня 2020 року ми запустимо Національну електронну освітню платформу на Open edX, яку наразі активно створюємо з Міністерством цифрової трансформації.
На сьогодні, за результатами нашого аудиту, лише 74 школи не забезпечені засобами інтернет-зв’язку.
Ми ведемо перемовини про додаткові можливі варіанти, розуміємо, що це важливо. І будемо робити все можливе, щоб діти в різних умовах і з різними можливостями отримували освіту.
Сьогодні значна проблема навчання – у великих містах, де переповнені класи і слід робити їх поділ. Але не для всіх маленьких шкіл і навіть не для всіх шкіл обласних центрів це питання є проблемою. Сільські ж школи, школи маленьких містечок – не всі заповнені до максимального рівня, і тому навчання там може бути в повних класах (виняток – «червона зона»).
Освітня субвенція – 80 млрд грн. На сьогодні 3,3 млрд грн ще не розподілено, і органи місцевого самоврядування можуть їх використати на освітні потреби.
На 2020 рік виділено 426 шкільних автобусів. І на сьогодні вже понад 50% тендерів відбулося, а до кінця року вся субвенція буде використана.
У 2020 році мінімальний розмір плати за навчання для студентів 1 курсу контрактної форми навчання за 31 спеціальністю становить 60% цієї собівартості... На наступний рік планується вже 70% індикативної собівартості, незалежно від навчального плану й наповнення освітньої програми.
Зараз поширеною серед закладів вищої освіти є практика демпінгу – заниження плати, що зумовлене прагненням університетів в умовах конкуренції на ринку освітніх послуг залучити якомога більше здобувачів освіти для навчання за контрактом.
Поетапне підвищення вартості контрактного навчання в університетах матиме наслідком приведення вартості підготовки фахівців за кон’юнктурними спеціальностями за рахунок коштів фізичних (юридичних) осіб у відповідність до ресурсних потреб закладів вищої освіти.
Цього року державне замовлення на 11% більше, ніж 2019 року.
Пільговий довгостроковий кредит для здобуття вищої освіти може бути надано студентам закладів вищої освіти незалежно від форми власності та курсантам невійськових закладів вищої освіти цивільної авіації, морського й річкового транспорту, визначених постановою Кабінету Міністрів від 17 липня 2015 року № 506, до досягнення ними 35 років.
Сума кредиту повертається зі сплатою 3% річних від суми заборгованості за кредитом протягом 15 років, починаючи з 12-ого місяця після здобуття одержувачем кредиту в установленому порядку відповідного освітнього (освітньо-кваліфікаційного) рівня. Для осіб окремих категорій, як-от інваліди І групи, особи, які мають одну дитину чи кілька дітей, діють пільгові умови щодо повернення суми кредиту та відсотків за користування ним.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].