Захворіло у світі
99,734,558
Померло у світі
2,140,446
Вилікувалось у світі
55,083,149
Захворіло в Україні
1,197,107
Померло в Україні
22,057
Вилікувалось в Україні
965,835
Інопланетяни серед нас: про що писав Олег Сенцов у полоні Кремля

Інопланетяни серед нас: про що писав Олег Сенцов у полоні Кремля

Чому варто прочитати його роман «Другу також варто придбати» про позаземну цивілізацію

Цей матеріал також доступний російською
Інопланетяни серед нас: про що писав Олег Сенцов у полоні Кремля

Бекґраунд. Америку захопили інопланетяни, вони ж руанці, чи рептилоїди. Їхня мета достатньо скромна – врятувати людей від техногенної катастрофи. Але насиллям справі на зарадиш, і люди починають чинити опір. Любовні інтрижки, зради, допити й ополчення: усі перипетії земного життя під пильною увагою загарбників-інопланетян-«рятівників». Чи вдасться людям вигнати їх?

Мабуть, не такого чекали читачі від другого роману кримського кінорежисера, письменника й сценариста Олега Сенцова, адже він – в’язень Кремля, якому загрожувало довічне ув’язнення, тому побачити на сторінках роману інопланетян було здивуванням. Однак нічого іншого там бути й не могло, адже роман писався в Якутії, де Сенцов перебував в ув’язненні.

«У мене в Москві є гарна знайома, якій я можу довіряти, ще з часів кіно. Я вислав їй рукопис, цензура читала майже три тижні цю книжку «Другу також варто придбати». Я переживав, що вони знайдуть, до чого докопатися, і завернуть текст. Але рукопис дійшов до неї, вона його відсканувала і надіслала Анастасії, щоб та почала з ним працювати. Оригінал рукопису залишився в Москві, у моєї подруги, як вдячність за її внесок, за її працю», – розповідає письменник в інтерв’ю журналістці «Радіо Культура» Олені Гусейновій.

Українського режисера Олега Сенцова російські спецслужби затримали в Криму у травні 2014 року за обвинуваченням в організації терактів на півострові. У серпні 2015-го Північно-Кавказький окружний військовий суд у Ростові-на-Дону засудив Сенцова до 20 років колонії суворого режиму за обвинуваченням у терористичній діяльності на території Криму. Затриманий разом із ним активіст Кольченко отримав 10 років колонії. Обидва провини не визнали.

2018 року після 145 днів голодування з вимогою звільнити всіх українських політв'язнів, які перебувають у російських в'язницях, Сенцов «письмово погодився на приймання їжі». Він назвав це «вимушеним заходом через загрозу насильницького годування».

«У мене там були великі проблеми більше ніж пів року, але після голодування вони, мабуть, почали мене поважати та перестали чинити перепони. І я писав, коли був час, бо насправді часу там не дуже багато, тому що тебе там якимись дурницями намагаються зайняти, щось змушують робити. Це дуже важко описати та передати словами, роблять із тебе якогось «овоча». І от я протягом доби шукав якийсь час, десь година, десь – сорок хвилин. Сідав. Там був невеличкий столик, де тільки зошит можна помістити, навкруги якийсь галас, шум, але я відволікався від усього цього й записував свої думки», – ділиться спогадами Олег Сенцов.

25 жовтня 2018 року йому присудили премію Європарламенту «За свободу думки» імені Сахарова. Правозахисний центр «Меморіал» заніс Сенцова й Кольченка до списку політв'язнів РФ. Петицію на сайті Білого дому із закликом врятувати засудженого в Росії Олега Сенцова підписали понад 100 000 осіб.

«Роман «Другу також варто придбати» був задуманий у рамках трилогії, коли я ще писав свій перший роман «Купіть книгу – вона смішна». Тоді, 2010 року, я не думав, що мої книги будуть видані, тим більше написані в такому несерйозному стилі. Але я пообіцяв собі, що, якщо перший роман колись буде виданий і матиме більше 18 читачів, я напишу другий, а потім, можливо, і третій. Уже перебуваючи в ув'язненні, на той момент у північному якутському таборі у 2017 році, я дізнався, що моя книга видана, і почав отримувати позитивні відгуки від простих читачів. Тому я розпочав роботу над другою книгою. Працюючи щодня, написав її приблизно за три місяці», – розповідає Олег Сенцов.

Отож це і є та друга книжка майбутньої трилогії, та чи варто її купувати?

Оригінальна назва: «Вторую тоже стоит купить»

Видавництво: «Видавництво Старого Лева»

Наклад: 2000 примірників

Сюжет. Ця книжка увібрала в себе всі мейнстрими XXI століття: тут тобі й фемінзм, й екоактивізм, і гендерні стереотипи, і вегетаріанство. І головне: постіронія, якою припорошені всі ці поняття.

Уже з перших сторінок ми знайомимося з Джимом Гарісом, до того ж у достатньо інтимному місці – у туалеті. Ба більше, за ще інтимнішою справою – переглядом журналів з «оголеними глянцевими дівулями». Його стосунки з дружиною можна охарактеризувати популярним сьогодні словом – аб’юз, хоча він був цілком добровільний. Дебора, саме так звуть супутницю Джима, смачно готує і вправно керує чоловіком. Здавалося б, сімейна ідилія.

Однак саме того ранку, коли Джим сидів у вбиральні, Америку захоплюють інопланетяни. Наші герої не одразу розуміють, що сталося. Спершу вимкнули електрику й перестали працювати автомобілі. Згодом жителі дізнаються, що це не тимчасові незручності, а нововведення загарбників.

Екоактивізм у романі є основною причиною того, що руанці вирішили загарбати світ. Вони вирішили врятувати землян, які опинилися на межі техногенної катастрофи. Вимкнути електрику, зупинити промисловість, знерухомити автівки – сумнівний порятунок, адже холод і голод позбавляють індивідуума будь-яких людських ознак. «Еволюція довго перетворювала мавпу на людину, не здогадавшись, що на зворотній процес знадобиться так мало часу». Ці рядки узагальнюють поведінку героїв книжки. Вони грабують магазини, б’ються, їдять тварин і деградують. Виявляється, в екстремальних ситуаціях людина здатна на все, що змушує її зректися звання Людина.

Автор знайомить нас із друзями цієї сімейної пари. Філ, Меріон і троє їхніх дітей переїжджають до Дебори й Джима, щоб разом пережити ці часи. Вони також грабують магазини, б’ються за їжу і, що найгірше, у вельми піднесеному настрої розповідають про свої «подвиги». Однак невдовзі друзі  сваряться. У Джима та його дружини закінчується провіант, і вони переїжджають на ферму.

Сімейне життя тріщить скрізь. Дебора зраджує чоловікові, а тому загрожує страшне покарання. Щоправда Джимові вдається втекти, підбурити на боротьбу проти інопланетян фермера-соціаліста, з яким він захоплює невеличке місто.

Проте немає такого роману, де бунтар, борець і герой не буде закоханий, тому не дивно, що наш Джим не затримується довго на одному місці й намагається зустрітися з тою, хто давно полонила його серце, – дружиною його друга Меріон.

Він повертається у своє рідне місто, де його чекають допити, в’язниця, концентраційний табір, бунт, втеча і смерть. Попри це кінець книжки оптимістичний.

Захоплює те, як протягом оповіді ця людина перетворюється з тюхтія на бунтаря. Він підбурювач, хоча й подекуди честолюбний, лідер, що здатний на самопожертву, що відповідає за своїх людей. Ще вчора він не міг взяти на себе відповідальність за свою сім’ю, а вже сьогодні його імпровізований взвод захоплює містечко й виганяє руанців. Віра в себе, в ідею, у людей надихає його на боротьбу. Такі елементи пригодницького роману не залишать байдужими нікого.

Ця книжка дає можливість провести аналогії з подіями в Україні. Загалом Сенцов розповідає, що книжка зовсім не про американців. За словами автора, книга пронизана «кримськими подіями». Це помітно в іронічних рядках на кшталт: «Щасливий народ зустрічає своїх визволителів»; «Від кожного за максимальними здібностями – кожному за мінімальними потребами»; «Версії були різні та всі вони заперечували офіційну – тобто версію рептилоїдів, які, мовляв, просто хотіли врятувати людську цивілізацію».

Дотепно, еге ж? Так і кортить сказати: «Спасті рускагаварящєє насєлєніє»

Вам сподобається, якщо: ви шукаєте щось легке й безтурботне, але водночас з перчинкою. До того ж роман швидко читається, тому, якщо у вас бракує часу, роман вам підійде. А якщо ви ще й фанат фантастики – це точно ваш варіант.

Вам не сподобається, якщо: ви прихильник серйозної літератури, яка дає чіткі відповіді на виклики сучасності і яка говорить про історію не завуальовано. Якщо ж ви не любите книжки про майбутнє, про інопланетян тощо – це не проблема, адже це абсолютно не впливає на враження від книжки.

Головна причина почитати: Усі знають Олега Сенцова як політв’язня Кремля. Але творчих людей потрібно знати за їхній вклад у світове мистецтво. Цю книжку варто прочитати, щоб трохи подумати над нашими вадами і трохи над ними посміятися. Бо то ж не про американців, а про українців. За Джимом ховається Яків, за Меріон – Марічка, а за Деборою – Дарина.

У тому ж дусі

1. «Проблема трьох тіл» Лю Цисінь

Три Сонця, навколо яких обертається планета з позаземною цивілізацією, створюють загрозу її існуванню. Розумні створіння шукають порятунку. І тут поступає сигнал із Землі, надісланий у космос із секретної військової бази. Інопланетяни планують вторгнення, якому частина землян радіє, а інша сприймає як загрозу життю.


Усі ці події описані після короткого екскурсу в історію «культурної революції» у Китаї, звідки і починається історія однієї із героїнь роману.

Фантастика від китайського автора в українському перекладі має продовження в наступних двох книгах трилогії.


2. «Гра Ендера» Орсон Скотт Кард

Земна цивілізація під загрозою. Уже сім десятиліть людство веде безвиграшну війну з чужою інопланетною расою, і шанси на перемогу все тануть.

Невже немає ніякої надії і людству доведеться загинути? І така надія з'являється. На Землі народжується геній, дитина, якій судилося стати рятівником людства. ЇЇ ім'я Ендрю Віггін, або Ендер, що значить переможець.

«Гра Ендера» – абсолютний шедевр сучасної фантастики й рідкісний випадок в історії жанру, коли роман завойовує в один рік дві вищі англомовні літературні нагороди в галузі наукової фантастики: премії «Хьюго» і «Неб'юла». Тобто отримує одночасно й читацьке, і письменницьке визнання.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті