«Тік-Точна» сага: у чому епічність битви Дональда Трампа з Пекіном за TikTok

«Тік-Точна» сага: у чому епічність битви Дональда Трампа з Пекіном за TikTok

Як китайський «веселий застосунок» опинився в епіцентрі технологічної війни США проти КНР

Этот материал также доступен на русском
«Тік-Точна» сага: у чому епічність битви Дональда Трампа з Пекіном за TikTok
Фото: businessinsider.com

Перемовини про укладення M&A-угод зазвичай нудні і проходять за закритими дверима. Але у випадку з TikTok їх перетворили на нескінченну глобальну «мильну оперу» з Дональдом Трампом, Вашингтоном і Пекіном у головних ролях.

Два геополітичних суперника – США та Китай – майже щодня генерують новини про угоду з TikTok, сурмлять на весь світ про права своїх корпорацій на цю програму й демонізують один одного. Кожна з країн виставляє себе жертвою «брудної гри» і висловлює готовність вбити американський бізнес TikTok, щоб не поступитися їм противнику. Як усі учасники процесу пояснюють свої дії, розбирався Mind.

Аргументи США

Влада США стверджує, що застосунок TikTok, який феноменально швидко набрав у Штатах 100 млн користувачів (з яких 60% – молодь у віці 16–24), являє собою загрозу національній безпеці, бо тепер може ефективно сіяти пропаганду, шпигувати на американській території та зливати персональні дані громадян китайському уряду. Однопартійці Трампа описують цю проблему в західних ЗМІ в похмурих тривожних тонах.

«Прямо зараз ви встановлюєте TikTok на свій телефон, це кумедний застосунок, дуже розважальний – проблема полягає в тому, що він стежить за вами всюди й він зазначає всі ваші дії, – описує TikTok сенатор-республіканець Джошуа Хоулі. – Він стежить за тим, які клавіші ви натискаєте, він стежить за історією вашого браузера, він стежить за даними про місцезнаходження. Він стежить, навіть якщо ви не запустили цю програму на своєму телефоні. І він здатний послати зібрану інформацію до Пекіна, до Комуністичної партії в Пекіні, тому що він належить китайській компанії, яка за законом зобов'язана передавати Компартії такого роду відомості. Ось чому нам необхідно повністю відокремити американських користувачів TikTok від Китаю».

Аналітики називають «безпрецедентними для демократичного суспільства» загрози Дональда Трампа заблокувати доступ до TikTok у разі відмови китайців від угоди з американськими компаніями. Але західні ЗМІ, описуючи ініціативу президента США, обов'язково наголошують, що той тисне не на представників демократичного суспільства, а на Пекін, який своїм знаменитим «Великим фаєрволом» раніше витіснив Google, Facebook та інші американські інтернет-корпорації зі свого ринку.

По суті, Трамп використав можливість, що нарешті  йому представилася, відплатити Китаю тими ж грошима  – придушити власників TikTok, яких, на думку багатьох західних спостерігачів, не варто шкодувати.

«Хоча ByteDance і не є державним підприємством, це китайська компанія, що оперує з Китаю. – пише видання National Review у статті «Чому Трамп чинить добре, погрожуючи заборонити TikTok». – Її віцепрезидент керує «внутрішнім партійним комітетом», всередині в компанії, а її CEO був змушений писати публічні вибачення через те, що інші його програми не відповідали ідеологічним стандартам Компартії. Douyin – китайська версія TikTok – цензурує контент на вимогу уряду та активно співпрацює з офісом пропаганди Компартії, допомагаючи поширювати дезінформацію про геноцид уйгурів у Сіньцзяні».

Аргументи Китаю

Китайські газети вибухнули шквалом викривальних статей, які звинувачують адміністрацію Трампа в здирництві, а своїх співвітчизників із ByteDance – у готовності «стати навколішки» перед американцями. Нову тактику Штатів щодо TikTok видання Global Times назвало «відкритим і безсовісним здирством», South China Morning Post – «брудним і підступним» примусом», а China Daily – «вимаганням» у ByteDance цінної власності, якій Трамп збирається розплатитися за послуги, надані йому засновником Oracle Ларрі Еллісоном.

«Штати роблять із TikTok майже так само, як гангстери, що нав'язують нерезонну й нечесну бізнес-угоду законослухняній компанії, – йдеться в редакторській статті в China Daily. – Успіх, досягнутий компанією TikTok – що, як очікується, згенерує близько мільярда доларів виручки до кінця 2020 року – схоже, змушує нервувати Вашингтон, і він використовує національну безпеку як привід для заборони застосунку з короткими відео».

Як відомо, китайська компанія ByteDance погодилася заснувати в США разом з американськими корпораціями Oracle і Walmart нову компанію TikTok Global, у руки якої буде переданий контроль над американським бізнесом TikTok. У такий спосіб ByteDance врятує свій застосунок від блокування в США, але, згідно з поширеною в Китаї думкою, «потрапить у підступну пастку американців».

«ByteDance не бачить, наскільки Білий дім жадібний і наскільки він загруз у кумівському капіталізмі. Хоча влада США запевняє, що всі проблеми національної безпеки будуть улагоджені, якщо допустити Oracle до допомоги в управлінні американським бізнесом TikTok як довіреного зберігача даних громадян США, цього буде недостатньо для задоволення Білого дому. Далі виявиться, що чотири з п'яти директорів нової компанії мають бути американцями, Oracle отримає доступ до вихідного коду застосунку, а ByteDance буде змушена перевести весь свій глобальний бізнес поза межами Китаю в зареєстровану в США компанію», – прогнозує China Daily.

Як пише Global Times, посилаючись на думки наближених до уряду КНР експертів, відразу після утворення TikTok Global американці почнуть «дике полювання» на глобальні активи TikTok та інших китайських компаній. За прогнозом видання, уряд США, Конгрес і Силіконова долина об'єднають зусилля й перейдуть на новий рівень стримування технологічного зльоту Китаю – від введення санкцій і перешкоджання постачанням до силових захоплень.

Удар по громадянських свободах і американському капіталізму

Екстраординарний напад влади США на окрему компанію здатний створити «ефект метелика», коли одна проста подія викликає ланцюгову реакцію з несподіваних наслідків, які змінюють життя людей. Однією з можливих негативних змін може стати введення іншими урядами обмежень по всьому інтернету. Страх перед цим спонукав виступити на захист TikTok навіть його основного конкурента Instagram.

«Блокуванням TikTok Штати можуть зробити значний крок у напрямку до більш фрагментованого націоналізованого інтернету, що може погано відбитися на американських технологічних компаніях, які отримають величезну вигоду від здатності оперувати крізь кордони», – написав у твітері голова Instagram Адам Моссері.

Заборона TikTok може стати приводом для введення іншими країнами відповідного блокування американських застосунків. А ринок США отримає від іноземних компаній славу «небезпечного місця».

Власники TikTok за кілька років вклали понад мільярд доларів у розкрутку свого застосунку серед американців. Якщо Штати проженуть зі свого ринку такого великого інвестора, інші іноземні компанії можуть вирішити перенаправити свої капітали з цієї країни в більш безпечні юрисдикції.

За висловом колумніста Bloomberg Джо Носера, американський президент вколов токсичну отруту в американський капіталізм, нав'язавши власникам TikTok угоду з компанією Oracle, керівники якої влили $130 000 у нинішню виборчу компанію Трампа.

«Коли лідер країни вирішує, який угоді бути, а який ні, і коли це залежить від того, наскільки дружна компанія з лідером, – це те, як працює, наприклад, путінська Росія. Сила американського капіталізму полягала в тому, що успіх або провал бізнесу залежав від його заслуг, а уряд переважно виконував роль неупередженого рефері», – пише Bloomberg.

Експерти вважають, що в довгостроковій перспективі економіка США набагато більше втратить, ніж отримує, у разі заборони китайського застосунку. Крім грошового збитку країна зазнає і репутаційної шкоди.

За твердженням директора Американського союзу захисту громадянських свобод Хіни Шамсі, TikTok служить засобом комунікації, і в разі його заборони Трамп порушить право на свободу слова в країні, яке гарантується Конституцією США. Сполучені Штати опинитися в лавах таких «гнобителів» соціальних платформ, як Єгипет, Туреччина, Іран, Північна Корея та Китай. А це сильно підірве моральний авторитет США, необхідний для просування громадянських свобод і демократії за кордоном.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті