Захворіло у світі
155,918,548
Померло у світі
3,258,269
Вилікувалось у світі
133,382,771
Захворіло в Україні
2,097,024
Померло в Україні
45,451
Вилікувалось в Україні
1,711,709
Між синім та червоним: як вибори в США вплинули на фінансові ринки

Між синім та червоним: як вибори в США вплинули на фінансові ринки

Та чому «пандемія тривожності» не має призводити до поспіху

Этот материал также доступен на русском
Між синім та червоним: як вибори в США вплинули на фінансові ринки
Фото: пресслужба НБУ

Mind продовжує публікувати матеріали в рубриці Nota Bene. Цей формат передбачає дещо більш емоційне забарвлення, що, втім, компенсується глибиною експертизи автора в досліджуваному питанні. Сьогодні журналіст рубрики «Фінанси» Олексій Янковий розмірковує над тим, який вплив справили вибори в США на глобальну політику та фінансові ринки світу й до яких наслідків ще може призвести ситуація, що склалася.

Як повелися фондові ринки? 4 листопада основні фондові індекси на Волл-стріт стрімко пішли вгору, хоча сподівання на перемогу кандидата в президенти США від демократичної партії Джо Байдена були лише приблизними, а перспективи запеклого оскарження результатів виборів цілком обґрунтованими.

Фактично весь світ знемагає гіперстурбованістю щодо можливих спірних результатів. Це чутно навіть у найвіддаленіших точках планети. Наприклад, нігерійський сенатор Шеху Сані сказав, що невизначеність у США нагадує Африку. «Раніше Африка вивчала американську демократію, тепер Америка вивчає африканську демократію», – написав він у Twitter. Україна цілком може солідаризуватися з цією думкою.

Що може змінитися в разі перемоги кожного з кандидатів? А на кону стоїть чимало. Чинний президент США Дональд Трамп скеровував зусилля на повернення виробництва в США за рахунок зниження корпоративних податків. Зі свого боку Байден просуває програму Build Back Better для зміцнення інфраструктури, пов'язаної з вирішенням таких проблем, як зміна клімату (чиста енергія), епідемії і міжрасова напруженість.

Крім того, кандидат від демократів пропонує скасувати податкові новації Трампа від 2017 року. Федеральний податок на осіб із високим доходом від $400 000 на рік пропонується підвищити з 37% до 39,6%. Планується також введення штрафів за переведення робочих місць за кордон. Ставку корпоративного податку, яку Трамп знизив 2017 року з 35% до 21%, Байден пропонує підвищити до 28%.

«У разі обрання (Байдена) і оподаткування, всі ті компанії, які повернулися в США, покинуть їх так швидко, що у вас закрутиться голова», – погрожував Трамп у жовтні.

Байден також пообіцяв у разі перемоги на президентських виборах посилення регулювання, включаючи підвищення вимог щодо автомобільних викидів і зниження цін на рецептурні медичні препарати.

На цьому тлі зростання основних американські фондових індексів із чітким прицілом на перемогу Байдена досить парадоксальне. Підвищення податків, помножене на можливе стиснення економіки, не обіцяє збільшення корпоративного прибутку і доходів для акціонерів. Goldman Sachs підрахували, що податковий план Байдена може привести 2021 року до зниження прибутку на акцію компаній з S&P500 на $20–150.

Втім, оптимізм фондового ринку підігрівається очікуваннями, що Байден завершить торгові війни в першу чергу з Китаєм. А ось потенційна перемога Трампа стане «бичім» фактором на ринку нафти, оскільки іранські постачання нафти навряд чи повернуться на ринок.

З огляду на це, поки можна сказати, що надії на нові заходи стимулювання економіки переважили острах перед посиленням податкового гніту. Очікується, що перемога Байдена принесе великий пакунок фінансової допомоги і відповідно слабший долар: республіканці кажуть про законопроєкт щодо стимулювання зростання на $500 млрд, демократи – на $2 трлн. Більш слабкий долар сприятиме активам ринків, що розвиваються. Але це не точно – є й інші варіанти розвитку подій.

Наприклад, впадання в судову невизначеність. Для невеликих інвесторів це означатиме «американські гірки» всередині м'ясорубки. Варто згадати, що 2000 року вибори між Джорджем Бушем і Альбертом Гором зависли у Флориді: Верховний суд США виніс рішення на користь Буша лише через п'ять тижнів після голосування.

А в разі президента-демократа з республіканським сенатом – ситуація буде схожа на кіно з уповільненням: нові фіскальні стимули і зміни в податковій політиці можуть затягнутися.

Разом із тим є у Трампа і Байдена точка, у якій їхні погляди збігаються: держборг США лише зростатиме.

Як підрахували в Комітеті з відповідального федерального бюджету (CRFB), який є незалежною, некомерційною двопартійною організацією, план Трампа додасть до боргу $4,95 трлн за десять років, а план Байдена – $5,6 трлн. Трамп раніше обіцяв скоротити держборг за рахунок скорочення держвидатків, але в реальності він зріс із $20 трлн у січні 2017-го до $27 трлн у жовтні 2020 року.

Чому не варто поспішати з висновками? На тлі всіх цих очікувань букмекерські компанії знущально заявили, що вибори-2020 стануть найбільшою подією для ринку ставок за всю історію. І це супроводжується драматичними змінами: шанси президента Дональда Трампа впали за минулу ніч в окремих випадках з 80% до 21%.

Безумовно, той, хто вгадає з напрямом змін, зможе відмінно заробити. Проте приклад Brexit-2016 допоможе не поспішати. Тоді букмекерські контори говорили про ймовірність відповідного результату на рівні 1 до 4 – і фунт зростав на попередніх підсумках. Однак у результаті він впав до найнижчого рівня за більш ніж 30 років – і з фондового ринку «випарувалися» близько $3 трлн.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті