Максим Степанов: «На боротьбу з СОVID-19 Кабмін виділив майже 1,3 млрд грн»

Максим Степанов: «На боротьбу з СОVID-19 Кабмін виділив майже 1,3 млрд грн»

13 головних тез із інтерв’ю з міністром охорони здоров’я Максимом Степановим

Этот текст также доступен на русском
Максим Степанов: «На боротьбу з СОVID-19 Кабмін виділив майже 1,3 млрд грн»
Максим Степанов
Фото: пресслужба МОЗ

На інтерв’ю до очільника МОЗ Максима Степанова Mind потрапив з четвертої спроби: зустрічі скасовували за 20–30 хвилин до заздалегідь означеного часу. Причиною завжди ставали якісь традиційно-перманентні наради в Кабміні, а напередодні місцевих виборів – самі вибори, бо міністр очолював список кандидатів від пропрезидентської партії «Слуга народу» в Одеську обласну раду. Та після «гарячої» передвиборчої пори зустрітися зі Степановим нарешті вдалося –  і ми мали змогу понад годину обговорювати нагальні проблеми, які зараз турбують кожного пересічного українця. 

В інтерв’ю Mind Максим Степанов розповів про ситуацію з коронавірусом в Україні, новітні методи виявлення COVID-19 та про основних претендентів на виробництво вакцини від нього.

Сьогодні ми публікуємо 13 головних тез із цієї бесіди. Повний текст можна прочитати тут.

Якщо є потреба, ми оперативно робимо запити. Наприклад, зараз потрібні додаткові кошти в тому числі на закупку тест-систем на антиген. Минулого тижня Кабмін прийняв відповідну постанову щодо виділення цих коштів, що суттєво збільшить кількість тестувань.

Вже виділено майже 1,3 млрд грн. Ще близько 1,1 млрд грн буде виділено додатково в разі необхідності.

МОЗ не є розпорядником COVID-фонду. Він (фонд) створений депутатами ВР і передбачає різні джерела використання коштів.

Сума коштів, закладена в проєкті Держбюджету-2021, – 156 млрд грн. Цього недостатньо для нормальної роботи медицини: ми подали запит на 296 млрд грн.

Лікування хворих відповідними медикаментами, без урахування зарплат медпрацівників, передбачено в рамках 13 000-45 000 грн. Це те, що фінансується з держбюджету.

Зараз найкритичніша завантаженість лікарняних ліжок у Луганській (червона зона), Донецькій, Харківській, Одеській областях. Там перепрофільовуємо лікарні під хворих на COVID-19.

«Ремдесівір» і «дексаметазон» – кардинально різні лікарські засоби. «Ремдесівір» – противірусний препарат, а «дексаметазон» – гормональний. Гормональні та противірусні лікарські засоби мають різні призначення і по-різному використовуються в схемах лікування. До того ж «ремдесівір» використовується в США і 22 жовтня зареєстрований FDA (Управління з питань харчових продуктів і лікарських засобів США. – Mind) як лікарський засіб при коронавірусній хворобі. Саме тому МОЗ його везе в Україну.

Для госпіталізації та встановлення діагнозу COVID-19 не завжди потрібен ПЛР-тест. Щодо 30% негативного тесту – це статистика ВООЗ. Лабораторний метод ПЛР – досить специфічний і чутливий, але важкий. Адже, грубо кажучи, коронавірус може знаходитися або у верхніх, або у нижніх дихальних шляхах. Якщо він у нижніх – то буде важко доступний для мазка, тобто методу ПЛР. Відповідно, матеріалу, з якого можна виділити РНК, щоб з’ясувати, чи є ураження, не буде.

Завдання держави, над яким ми зараз працюємо, – забезпечити безкоштовне тестування методом ПЛР людей, які цього потребують. Більше того, забезпечити тестування діагностичними системами, що використовуються при діагностиці COVID-19.

МОЗ не регулює комерційний ринок. Та не виключаю, що компанії-виробники експрес-тестів на антиген почнуть постачати їх на комерційний ринок.

За нашою інформацією, деякі компанії мають вже до кінця року зареєструвати вакцину від COVID-19 – представити результати клінічних досліджень і надати докази, що вакцина безпечна.

Не існує російської вакцини від COVID-19: наразі вона не пройшла III стадію клінічних випробувань, і вести розмови щодо неї недоречно.

Що стосується українського «кандидата» у вакцини, то ще мають відбутися всі стадії клінічних випробувань. Але ми всіляко сприятимемо, щоб її виробництвом займалися вітчизняні представники: від початку і до кінця, і в Україні.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло