Захворіло у світі
93,158,547
Померло у світі
1,995,273
Вилікувалось у світі
51,421,906
Захворіло в Україні
1,146,963
Померло в Україні
20,542
Вилікувалось в Україні
847,391
Йдемо до прозорості: як спростити первинний фінмоніторинг
Реклама

Йдемо до прозорості: як спростити первинний фінмоніторинг

І чому варто підготуватися до нього вже зараз

Цей матеріал також доступний російською
Йдемо до прозорості: як спростити первинний фінмоніторинг
Фото: pixabay

Час спливає. Два тижні залишилося у небанківських установ, аби впровадити у свою діяльність систему проведення первинного фінансового моніторингу. З 1-го січня 2021 року набирають чинності оновлені норми щодо проведення фінмоніторингу. Хто не встигне ‒ матиме ризик застосування штрафних санкцій. Розмір штрафу для суб'єктів первинного фінансового моніторингу (СПФМ) може сягнути 204 000 грн. Для банківських установ максимальні штрафи збільшуються до $5 млн.

Закон №361-ІХ «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» діє в Україні з 28 квітня 2020 року. Цей документ встановлює для великої кількості гравців фінансового ринку в Україні низку оновлених та доповнених правил щодо перевірки своїх контрагентів, котрі хочуть здійснити ту чи іншу порогову фінансову операцію. Інакше кажучи, закон забезпечує фінансовий моніторинг в Україні. Сергій Мільман – засновник та СЕО української IT-компанії YouControl розповів Mind, як спростити перевірку даних про компанії та фізичних осіб.

YouControl – аналітична система з бізнес-аналітики, що агрегує дані з більш ніж 100 відкритих джерел формує повне досьє на будь-яку компанію.

Як підготуватися до фінмоніторингу?

До 1 липня 2020 року тільки банки мали змогу здійснювати фінансовий моніторинг і перевіряти як відправників коштів, так і їхніх отримувачів. Відтепер ці вимоги поширюються практично на всі установи, які можуть бути використані для легалізації незаконних доходів та фінансування тероризму.

Сьогодні в суспільстві поняття «фінансовий моніторинг» часто сприймають як щось страшне. Однак це не так. Адже виконання законодавства в частині фінмону – це не тільки формальний обов'язок перед державою, а й необхідність, направлена на убезпечення власної діяльності. Фінмон «вбудований» у систему належної обачності, комплаєнсу, що має застосовуватися всіма суб'єктами господарювання. А це зі свого  боку може сприяти веденню прозорого бізнесу в Україні.

Інше питання щодо того, як зробити процес моніторингу контрагентів швидким та зручним? Адже держава покладає на СПФМ дещо «детективні» функції. Скажімо, новий закон зобов'язує здійснювати належну перевірку даних щодо кінцевого бенефіціарного власника не лише за даними ЄДР. Законодавці зобов’язали СПФМ повідомляти Держфінмоніторинг про виявлені розбіжності між даними в ЄДР та інформацією, отриманою внаслідок здійснення ними самостійної перевірки клієнта через інші відкриті та надійні джерела.

Ми в YouControl уже шість років розробляємо інструмент для перевірки контрагентів, тому багато процесів встигли автоматизувати. Система з бізнес-розвідки агрегує дані з більш ніж 100 відкритих джерел та формує повне досьє на будь-яку компанію, а також збирає дані з відкритих джерел про фізичних осіб. Це відповідно дозволяє значно полегшити та пришвидшити процеси, пов'язані із здійсненням первинного фінансового моніторингу.

Щодо визначення засновників. За допомогою офіційних і відкритих даних вдається одночасно здійснювати й ідентифікацію, і верифікацію – «два в одному». СПФМ під час ідентифікації та верифікації юридичної особи резидента мають встановити:

  • повне найменування;
  • ідентифікаційний код;
  • місцезнаходження;
  • дату та номер запису в ЄДР про проведення державної реєстрації;
  • відомості про виконавчий орган (органи управління);
  • ідентифікаційні дані осіб, які мають право розпоряджатися рахунками та/або майном;
  • реквізити банку, у якому відкрито рахунок, і номер поточного рахунка.
Відкриті дані в поміч фінмону

Щодо фізичних осіб складніше, тому що персональні дані не завжди є у складі публічної інформації (як, наприклад, адреса засновника юрособи). Однак система все ж допоможе СПФМ під час верифікації фізичної особи здійснити перевірку за прізвищем, ім’ям та по-батькові, РНОКПП або ж дізнатися за паспортними даними, чи не є паспорт втраченим, загубленим або недійсним. Це дуже важлива річ для таких суб'єктів, як ломбарди, де деякі клієнти є проблемними.

Відкриті дані в поміч фінмону


Закон передбачає застосування ризик-орієнтованого підходу – тобто виявлення, оцінку та розуміння ризиків легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом тощо.

Про експрес-аналіз YouControl

Експрес-аналіз YouControl автоматично верифікує понад 400 факторів та визначає моменти, де можуть бути ризики. Знайшовши необхідну компанію в системі та відкривши її картку, ви одразу побачите результати: кількість факторів, що потребують уваги, які саме це фактори та юридичне пояснення наслідків.

Серед ризиків можуть зустрітись такі: ризикове місцезнаходження, санкції, зв'язок з PEP, списки FATF, терористів тощо. Крім того, можна замовити індивідуальний консультативний висновок експерта з огляду на те, який є масштаб клієнта, чи дійсно ризик у його діяльності існує, який він – низький чи високий. Тобто є не тільки визначення ризикових факторів, а й оцінка характеру діяльності клієнта.

Відкриті дані в поміч фінмону
Відкриті дані в поміч фінмону

Визначення ступеню ризику: аналіз фізособи

По фізичних особах акумулюється інформація з державних реєстрів, включаючи МВС та РНБО. Так, можна виявити ризики, пов'язані з судовими рішеннями, місцезнаходженням (діяльність на окупованих територіях), санкціями (персональні обмеження) тощо.

Відкриті дані в поміч фінмону

Щодо встановлення кінцевого бенефіціарного власника (КБВ)

Закон зобов'язує СПФМ керуватися не лише показниками Єдиного державного реєстру. З огляду на це в розпорядженні системи YouControl,  крім даних з ЄДР, є інформація щодо власників цінних паперів, функція пошуку в іноземних реєстрах (ЄС, Великобританії, Кіпру та Росії). Також ми проводимо власну аналітику щодо приналежності до фінансово-промислових груп. У цьомуразы відкриті дані мають дуже широкі можливості. До прикладу, засновником є не фізична особа, а компанія – ви можете звірити, чи такий же КБВ у неї, як і в дочірньої компанії. Якщо він відрізняється, то немає впевненості, що він кінцевий.

Відкриті дані в поміч фінмону

Належність до національних публічних діячів. Раніше статус РЕР закріплювався за особою протягом трьох років після закінчення виконання публічних функцій. Наразі цей статус «пожиттєвий»: протягом року після закінчення виконання публічних функцій обов'язково встановлюється високий ризик ділових відносин, який потім зменшується із плином часу.

Однак є обов'язок продовжувати моніторити ризики довічно. В YouControl набір РЕРs найбільш повний з точки зору аналізу всієї наявної у відкритих джерелах інформації про них. Цей перелік доданий до всіх клієнтів: і фізичних осіб, і юридичних. Також, не виходячи з системи, можна переглянути інформацію з офіційних декларацій про отримання РЕРs грошових коштів, активів тощо.

Відкриті дані в поміч фінмону
Йдемо до прозорості: як спростити первинний фінмоніторинг

Актуалізація даних і моніторинг

Автоматичний моніторинг від YouControl дозволяє без усиль відслідковувати зміни даних у реєстрах щодо фізичних та юридичних осіб. І не до однієї особи, а тисячі одночасно. І відстежувати можна не лише раз на рік чи раз на три роки, а хоч щоденно. Це дає можливість не лише виконувати закон формально, а й для цілі убезпечення власної діяльності.

Відкриті дані в поміч фінмону
Відкриті дані в поміч фінмону

YouControl – за комфортне для всіх сторін та прозоре ведення бізнесу. Тому увесь час перебуваємо в процесі вдосконалення рішень щодо комплаєнсу та бізнесової розвідки. Наразі тестуємо нову фічу, яка дасть ще більше можливостей користувачам системи для проведення фінансового моніторингу у зручний спосіб.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті