WEF прогнозує: топ-3 глобальних небезпек у 2021 році
Людству належить долати цифровий розрив, наслідки коронакризи та екологічні негаразди

Відсьогодні розпочинає свою роботу Всесвітній економічний форум (WEF) 2021 у швейцарському Давосі. Протягом тижня експерти форуму в онлайн-форматі дискутуватимуть на різноманітні теми, головними з яких стануть реалії «постковідного» світу та глобальної економіки. Також окремі панелі традиційно будуть присвячені проблемам рівності, інноваціям, захисту довкілля та ринку праці.
Mind пропонує дізнатися, які найбільш важливі теми розглядатимуть спікери під час виступів, – на основі відомостей, наведених у матеріалі на сайті форуму.
- Мільярди людей ризикують потрапити в тенета цифрового розриву, оскільки зростаючі диспропорції в доступі до технологій дедалі більше напружують соціальну структуру.
- У середньостроковій перспективі світова економіка опиниться під загрозою відчути на собі наслідки «коронакризи», тоді як геополітична стабільність буде критично крихкою протягом наступних 5–10 років.
- Екологічні ризики зберігають свою актуальність: вони залишаються головною загрозою для людства з точки зору ймовірності та масштабу наслідків.
Звіт про глобальні ризики – 2021 є 16-м виданням щорічного аналізу форуму. Він оглядає рік, що відзначився пандемією, економічним спадом, політичними потрясіннями та кліматичною кризою, що дедалі поглиблюється. Звіт досліджує, як окремі країни та бізнес можуть діяти, щоб протистояти цим ризикам.
Не дивно, що основну відмінність між цим роком та минулим спричинила пандемія коронавірусу COVID-19. Зараз ризик розповсюдження інфекційних хвороб посів перше місце в переліку, тоді як 2020 року він вийшов на 10 сходинку.
Найвідчутніші ефекти
«Безпосередні людські та економічні витрати від COVID-19 дуже серйозні, – зазначається у звіті. – Вони загрожують звести нанівець багаторічний прогрес у боротьбі з глобальною бідністю й нерівністю, а також іще більше нашкодити соціальній згуртованості та глобальній співпраці».
Пандемія демонструє, чому інфекційні захворювання потрапляють у верхню частину переліку найбільших ризиків. COVID-19 не лише призвів до широкомасштабних людських втрат, а й стримує економічний розвиток у деяких найбідніших частинах світу, одночасно посилюючи нерівність у розподілі благ.
Водночас дослідники занепокоєні тим, що боротьба з пандемією відбирає на себе ресурси, необхідні для розв'язання інших важливих проблем охорони здоров’я, зокрема шкодять програмам вакцинації проти кору.
Проблеми клімату
Але, незважаючи на неминучі наслідки COVID-19, саме питання, пов’язані з кліматом, складають основу цьогорічного списку ризиків, який у звіті описується як «екзистенційна загроза людству». Попри зниження викидів вуглецю, спричинене зменшенням активності у міжнародній торгівлі й туризмі, є побоювання, що при наступному економічному відновленні викиди знову зростуть.

Звіт про ризики 2021 року базується на даних та відповідях широкого кола респондентів, що були отримані під час опитування серед членів різноманітних провідних спільнот форуму.

Однією з таких спільнот є Global Shapers – молодіжне об'єднання, що обстоює рух до діалогу, дій та змін. Ця спільнота сприймає кліматичні загрози як «найбільш вірогідні та найефективніші довгострокові ризики». Об'єднання також висловлює застереження щодо небезпеки «розчарування молоді» у всьому світі.
«Вони розглядають особисті ризики як безпосередні загрози, макроризики в середньостроковій перспективі та основні геополітичні ризики в довгостроковій перспективі», – йдеться у звіті.
Серед короткострокових загроз, які найімовірніше реалізуються протягом найближчих двох років, експерти WEF називають інфекційні хвороби, цифрову нерівність і розчарування молоді.
Що стосується середньострокових ризиків у найближчі три-п’ять років, у Global Shapers окреслили сплески «бульбашок» активів, проблеми з ІТ-інфраструктурою, нестабільність цін і боргову кризу.
У довгостроковій перспективі спільнота висловила занепокоєння щодо зброї масового знищення, колапсу державного управління, втрати біорізноманіття та шкідливого впливу технологічного прогресу.
Протидія ризикам
Поряд із перерахованими ризиками у звіті розглядаються кроки з подолання COVID-19 і систематизація досвіду, набутого під час боротьби з пандемією. Усе це може допомогти зміцнити глобальну стійкість. Сюди входять формулювання аналітичних висновків, створення нових форм партнерства та зміцнення довіри за допомогою чіткого й послідовного спілкування на всіх рівнях.
Звіт також містить рекомендації, як допомогти країнам і бізнесу діяти на упередження небезпек, а не «ліквідувати наслідки» вже після зіткнення з конкретними ризиками.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми запрошуємо вас стати частиною Mind Club. Для цього потрібно оформити підписку за $7 на місяць.
Нам дуже важлива ваша підтримка!
Чому ми впроваджуємо платну підписку?
Справжня якісна та незалежна журналістика потребує багато часу, зусиль та витрат, це дійсно недешево. Але ми віримо в перспективи ділової журналістики в Україні, тому що віримо в перспективу України.
Саме тому ми створюємо можливість платної щомісячної підписки – Mind Club.
Якщо ви читаєте нас, якщо вам подобається та ви цінуєте те, що ми робимо, – пропонуємо вам вступити до спільноти Mind.
Ми плануємо розвивати Mind Club: обсяг матеріалів і доступних сервісів і проектів. Уже сьогодні всі члени клубу:
- Допомагають створювати та розвивати якісну незалежну ділову журналістику. Ми зможемо і надалі розвиватись та підвищувати якість наших матеріалів.
- Отримують вільний від банерної реклами сайт.
- Отримують доступ до «закритих» матеріалів Mind (до щомісячного випуску, в якому ми досліджуємо та аналізуємо, як працюють цілі галузі; до щотижневих аналітичних підсумків).
- Вільний доступ до івентів Mind для підписників та спеціальні умови на інші події Mind.
- Smart Power. Власники бізнесу, що стануть підписниками Mind, отримають доступ до агрегатора системних порушень від аналітиків Mind та партнерів «Cкажи.uа». Якщо у вашого бізнесу виникли проблеми з непорядними чиновниками чи конкурентами – ми проаналізуємо, чи є їхня поведінка системною, і разом зможемо вирішити цю проблему.
- Ми і надалі розвиватимемо Mind та додаватимемо корисні журналістські рубрики і сервіси для вашого бізнесу.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності. Підтримайте нас за 196 грн на місяць.
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: editor@mind.ua.