Ключкою по самолюбству: як амбіції Дональда Трампа розбилися об політичну реальність

Ключкою по самолюбству: як амбіції Дональда Трампа розбилися об політичну реальність

І чого цей досвід може навчити українських перших осіб

Этот текст также доступен на русском
Ключкою по самолюбству: як амбіції Дональда Трампа розбилися об політичну реальність
Фото: https://www.instagram.com/realdonaldtrump/

Перемога на президентських виборах в Україні Володимира Зеленського 2019 року стала вкрай небажаним результатом для його попередника Петра Порошенка, правління якого відзначилося напруженням у відносинах Києва та Москви. Зміна в політичних розкладах принесла колишньому главі держави не лише втрату влади та кабінету на Банковій.

З журналістських розслідувань та резонансних рішень Ради нацбезпеки і оборони стало відомо про тіньові схеми, які в роки правління Порошенко процвітали на українському паливному ринку і дозволяли «придворним олігархам» заробляти на збройному конфлікті.

У вируючому котлі політичних інтриг і фінансового суперництва знайшлося місце і для «американського сліду»: деякі діячі з Вашингтона прагнули заробити на українській державі, ослабленій протистоянням з агресивним північним сусідом. Центральну роль у цій історії відігравав, безумовно, 45-й президент США Дональд Трамп. Ім'я епатажного підприємця, який прагнув насамперед заробити на владі, досі привертає увагу американських медіа.

Про те, як політична кар'єра Трампа відбилася на його багатстві та бізнесі, вже можна судити за сплесками активності в західному медіапросторі. Mind вивчив основні меседжі – скільки коштувало президентство Трампа йому самому та його країні.

В інтерв'ю Fortune 2000 року Дональд Трамп запевняв, що в разі перемоги на президентських виборах він стане першим главою держави, який зможе на цьому заробити. Як показав час, він помилявся. Документи Федеральної виборчої комісії (FEC) свідчать про те, що «найбагатший президент в історії США» (за версією Forbes) як 2016-го, так і 2020-го направляв мільйони зібраних на його кампанію грошей у розвиток особистого бізнесу. Проте за час президентства його власний капітал, як підрахували в агентстві Bloomberg, зменшився на $700 млн (і тепер становить $2,3 млрд).

І багато в чому це провина самого Трампа, стверджує публіцист Майкл Д'Антоніо, автор книжки «Never Enough: Donald Trump and the Pursuit of Success». Більшість активів ⁠фінансової імперії Трампа знецінилися. Навіть його повітряний флот ⁠ «просів» від «семи літаків вартістю принаймні $59 млн (2015) до п'яти ⁠по $6,5 ⁠млн (2020)» (The Trump Organization не відреагував на публікацію Bloomberg). Що стосується особистого Boeing 757 Трампа, який гордо носить його ім'я, то цей «символ високого статусу» нарвзі чекає вельми дорогого ремонту в аеропорту округу Оріндж.

Тиждень тому представник Трампа Джейсон Міллер оголосив про повернення експрезидента у світ соціальних мереж зі своєю власною платформою. Можливо, як припускає Майкл Д'Антоніо, ця затія принесе експрезиденту певний дохід.

«Однак, якщо раніше ім'я Трампа було мало не найбільшим активом його фінансової імперії, тепер воно – найгірший її пасив. Трамп може продати майно, щоб задовольнити кредиторів, або перейменувати свої активи, щоб повернути споживачів. Можливо, цей варіант означатиме порятунок у фінансовому сенсі, але вже ніщо не змиє з клану Трампа ганьбу, викликану діями 45-го президента США в політиці та бізнесі», – вважає колумніст.

Bloomberg зазначає, що статки Трампа сильно постраждали через пандемію COVID-19. А напад на Капітолій 6 січня 2021 року, до якого він підбурював своїх фанатичних прихильників, зашкодив його бренду та бізнесу.

Хто відвернувся від Трампа?

Професійна асоціація гольфістів Америки (PGA) і влада Нью-Йорка відреагували на заколот відмовою від доволі прибуткових контрактів з організаціями Трампа. Асоціація, зокрема, відмовилася від проведення чемпіонату 2022 року в гольф-клубі, який належить Трампу, побоюючись, що це може зашкодити її репутації.

Через пандемію подешевшали також поля для гольфу, що раніше приносили Трампу стабільний дохід. Восени 2020-го Forbes підрахував, що гольф-клуб Трампа National Doral у Майамі втратив понад 70% своєї вартості (понад $114 млн) і оцінювався лише в $28 млн. Якщо Deutsche Bank раніше не відмовляв Трампу в кредитах навіть після банкрутств 1990-х років (у цьому плані він унікальний), то після штурму Капітолію керівництво банку оголосило про припинення співпраці з колишнім президентом США.

Якщо рішення PGA і Нью-Йорка боляче вдарило по самолюбству Дональда Трампа, то рішення Deutsche Bank – це прямий удар по його гаманцю. Тому що для тих, хто, як він, займається нерухомістю, необхідні банківські кредити для фінансування угод.

Чим «заплатили» США?

У всіх цих випадках «дикі фантазії 45-го президента США» створили «жахливі ситуації» як для його гаманця, так і для нації загалом, стверджує Майкл Д'Антоніо.

Ексміністр оборони США Джеймс Меттіс назвав підбурювання Трампом своїх прихильників до штурму Капітолію внутрішньою загрозою не меншою, а можливо й серйознішою, ніж зовнішні (серед яких Північна Корея, Росія, Китай і міжнародний тероризм).

Хто залишився в лавах прихильників?

Хоча становище старих підприємств Трампа навряд чи можна назвати стійким, експрезидент не втрачає оптимізму. За даними CNN, протягом місяця після програшу в останніх (на сьогодні) президентських перегонах йому вдалося зібрати за допомогою своїх прихильників понад $207 млн.

Залишаються охочі підтримати бізнес Трампа й за межами США. Так, голова правління великої будівельної компанії DAMAC Хуссейн Сайвані на прізвисько дубайський Трамп воліє розширити відносини з Trump Organization

DAMAC побудував для Трампа 2017 року в Дубаю поле для гольфу з 18 лунками, а зараз, судячи з інформації на сайті дубайського відділення World Golf Club, будує там ще одне таке саме поле.

«Я готовий піти далі в розвитку відносин, тому що зараз діяльність організації Трампа за кордоном не обмежують жодні заборони, – наголосив Сайвані. – Я з радістю розширю нашу співпрацю».

Сайвані підтримував Трампа за інших важких для нього часів, зокрема і в тоді, коли Білий дім закликав не пускати в США мусульман. Трамп і Сайвані навіть дружать сім'ями. Дональд Трамп-молодший та Ерік Трамп, який керував останні чотири роки Trump Organization, літали 2018 року до Дубаю на весілля дочки Сайвані Аміри.

Більше корисної інформації, новин та аналітики про світовий енергетичний ринок – на каналі Світлани Долінчук. Читайте тут про головні тренди в енергетиці та торгівлі енергоресурсами, нові технології в нафтогазовій галузі, енергопереході та декарбонізації.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло