Думка: «Купувати під час падіння» – жахлива стратегія фондового ринку

Думка: «Купувати під час падіння» – жахлива стратегія фондового ринку

Графіки це підтверджують

Думка: «Купувати під час падіння» – жахлива стратегія фондового ринку
Фото: depositphotos

Інвестиції в акції чи будь-які цінні папери, чи інші варіанти вкладання коштів зазвичають мають підпорядковуватись стратегії. Можна вкладати кошти під час падіння цін, а можна обрати стабільне і постійне вливання невеликими порціями. Яку ж стратегію обрати аби заробити і не прогоріти Mind пропонує дізнатись із матеріалу автора блогу «Про долари та дані» Ніка Маджіуллі (Nick Maggiulli) для Marketwatch. 

Матеріал підготовлений у партнерстві з бюро перекладів «Профпереклад».

Раніше співзасновник інвесткомпанії Capital Times і першого робо-едвайзера HUG`S Ерік Найман розповідав Mind про нюанси інвестиційного консалтингу, заробіток на американських акціях, і про те, чи можна уникнути втрат та як до них ставитися.

Падіння ринку, особливо, значне, відбувається нечасто

Я вже писав, чому стратегія придбання під час падіння поступається усередненню доларової вартості, або нарощуванню капіталовкладень за допомогою інвестування фіксованої суми в доларах через регулярні проміжки часу, навіть якщо ви сам Господь Бог. Однак, мені здається, стаття вийшла занадто екстремальною. Стратегію придбання під час падіння одним махом було зруйновано. Жодного шансу відстояти власні позиції в неї не було. Жодної останньої трапези, ані прощальних слів, ані похоронної процесії.

Та сьогодні я планую все це змінити. Нині я збираюся належно поховати придбання під час падіння – воно на це заслуговує, і продемонструвати, чому без жодних сумнівів це жахлива інвестиційна стратегія.

Для початку уявімо, що ви подорожували в часі й опинилися десь між 1920 та 2000 роками, та вам доводиться інвестувати у фондовий ринок США SPX, –1.68% протягом наступних 20 років.

Існують дві стратегії інвестування:

  1. Усереднення доларової вартості (DCA): Можна інвестувати $100 щомісяця протягом 20 років.
  2. Придбання під час падіння (Buy the Dip): Можна заощаджувати $100 щомісяця готівкою, доки ринок не «впаде» нижче певної позначки у порівнянні з найвищим рівнем (тобто на 10%, 20% тощо).

Коли ринок достатньо «впаде», можна інвестувати всі накопичені грошові кошти та продовжити інвестувати 100 доларів США щомісяця, доки ринок не досягне чергової рекордної позначки. Потім можна продовжувати накопичувати готівку до наступного такого ж значного падіння. І так багато разів протягом 20 років.

Єдине правило в цій грі – неможливість розгортати та припиняти діяльність в контексті акцій (запасів). Після придбання акції зберігаються до кінця відповідного періоду. Що ви обираєте? Усереднення доларової вартості або придбання під час падіння?

Перш ніж відповісти на це питання, розгляньмо, як працює стратегія придбання під час падіння, щоб побачити її в дії.

Як працює стратегія придбання під час падіння

Задля візуалізації механізму стратегії придбання під час падіння розглянемо її застосування з 1970 до 1990 рр. з пороговим рівнем 40%. Це означає, що готівку слід заощаджувати та купувати, лише коли ринок падає на 40% від свого історичного максимуму. Після падіння на 40% можна продовжувати купувати щомісяця, доки нового історичного максимуму не буде досягнуто. Починаючи з нової рекордної позначки, варто повторити процес: знову розпочати заощаджувати готівку та чекати наступного падіння на 40%.

На графіку нижче можна все це побачити. Схема показує баланс грошових коштів при застосуванні стратегії з плином часу (зелена лінія) та після здійснення покупки (червоні крапки):

Думка: «Купувати під час падіння» (Buy the dip) – жахлива стратегія фондового ринку

Вочевидь, з 1970 до 1974 рр. слід заощаджувати готівку, доки ринок не впаде на 40% у порівнянні з історичним максимумом. Саме в цей момент варто інвестувати грошові кошти – після фінансової катастрофи 1974 року. Потім слід продовжувати інвестувати $100 щомісяця (так само, як у стратегії DCA) до 1984 року. Тоді ринок досягає історичного максимуму з грудня 1972 року, тож потрібно знову повернутись до заощадження готівки.

Якби ми мали можливість візуалізувати порівняння стратегії придбання під час падіння з DCA (тобто стратегією щомісячних інвестицій) за цей період, можна було б дійти висновку, що перший портфель заходів з часом виграє:

Думка: «Купувати під час падіння» (Buy the dip) – жахлива стратегія фондового ринку

Як бачите, стратегія придбання під час падіння показує показники, вищі за показники усереднення доларової вартості, оскільки ринок починає падати на початку 70-х років. Придбання після падіння та подальші інвестиції після катастрофи 1974 року дозволяють зберегти перевагу до кінця періоду.

Чому стратегія придбання під час падіння означає незначні переваги та великі втрати

Хоча в 1970–1990 рр. стратегія придбання під час падіння зарекомендувала себе добре, кращих показників у порівнянні з DCA було досягнуто в період з 1963 до 1983 рр. Саме в цей період ефективність стратегії придбання під час падіння була вищою за усереднення доларової вартості в цілому на 29%, як показано на графіку нижче:

Думка: «Купувати під час падіння» (Buy the dip) – жахлива стратегія фондового ринку

Як і на попередній схемі, грошові кошти відкладають з 1963 року, а в ринок починають інвестувати тільки під час падіння 1974 р. Саме тоді стратегія придбання під час падіння починає брати гору над DCA та вже не здає позиції. Хоча може здаватися, ніби я підтримую стратегію придбання під час падіння, насправді це не так. Зараз саме такий період, коли подібна стратегія показала б непогані результати.

На жаль, в інші часи придбання після падіння працює зовсім не так ефективно. Наприклад, якщо впроваджувати таку стратегію з 1980 до 2000 рр. з пороговим значенням 50%, довелося б накопичувати готівку протягом 20 років, доки б ринок розривався:

Думка: «Купувати під час падіння» (Buy the dip) – жахлива стратегія фондового ринку

Чому доводиться накопичувати готівку протягом 20 років? Тому що ринок не «падає» на 50% протягом відповідного періоду. У результаті – жодних інвестицій за стратегією придбання під час падіння. Оскільки грошові кошти не вкладено жодного разу за 20 років, стратегія усереднення доларової вартості виявляється в 5 разів ефективнішою ($120 000 проти $24 000). Це величезна кількість недоробок.

Попри екстремальність, цей приклад висвітлює основну проблему стратегії придбання під час падіння – довгий час накопичення готівки.

Доки грошові кошти не працюють, ринок має тенденцію до зростання. Зрештою, доводиться купувати за набагато вищими цінами, ніж на початку.

Уявіть, що ви вирішили не інвестувати, доки ринок не впаде на 20%. Тепер уявіть, що пороговий рівень лише подвоюється, а падіння не відбувається. Навіть якщо ринок негайно опуститься на 20%, ціни все одно будуть на 60% вище, ніж на момент початку інвестування. Тому, купуючи під час падіння, кінець кінцем доведеться придбати акції не зі знижкою 20%, а за ціною на 60% вищою за початкову.

Саме тому Buy the Dip – жахлива інвестиційна стратегія. Коли інвестор виграє, то, зазвичай, отримує незначні вигоди, а коли програє – може втратити дуже багато.

Саме цей асиметричний профіль ефективності робить придбання під час падіння неякісною інвестиційною стратегією. Якщо розглянути різні порогові значення придбання під час падіння, можна зрозуміти, чому так відбувається.

Чи має значення обсяг падіння?

З огляду на те, що я говорив раніше, можна задатися питанням, чи має значення для цієї стратегії обсяг падіння, на яке чекає інвестор. Наприклад, падіння на 50% краще чи гірше за падіння на 10%? Залежно від того, що мається на увазі під словом «краще».

З технічної точки зору, ймовірність того, що показники стратегії будуть вищими за показники DCA в довгостроковій перспективі, за меншого рівня падіння знижується у порівнянні з ситуацією значного падіння ринку. Як показано в таблиці нижче, чим більше поріг падіння, тим вище ймовірність перевершити результати DCA протягом окремого випадкового 20-річного періоду між 1920 і 2020 роками:

Думка: «Купувати під час падіння» (Buy the dip) – жахлива стратегія фондового ринку
Нік Маджуллі (NICK MAGGIULLI)

Цей графік показує, що ймовірність випередити DCA при використанні стратегії придбання під час падіння з порогом від 10% до 20% становить приблизно один до чотирьох. Якщо застосувати поріг падіння в 50%, шанс перевершити результати DCA збільшується майже до 40%. Але за це доведеться платити. Хоча ймовірність перевершити результати DCA, якщо застосувати більший поріг падіння, вище, інвестор також (у середньому) більше недоодержує.

Як показано в таблиці нижче, медіанна величина переваги при використанні стратегії придбання під час падіння протягом 20 років коливається від –5% до –13% залежно від порога падіння (Примітка: негативна перевага – це недобір, недоодержання):

Думка: «Купувати під час падіння» (Buy the dip) – жахлива стратегія фондового ринку
Нік Маджуллі (NICK MAGGIULLI)

Це означає, що якби розглянути всі 20-річні періоди з 1920 до 2020 р. і дотримуватись принципу придбання під час падіння з порогом у 10%, найімовірніше, результатів DCA не було б досягнуто приблизно на 5% в цілому (мається на увазі медіанний результат). Якщо застосувати поріг падіння в 50%, імовірно, інвестор не дотягне до результатів DCA на 13%.

Якщо розглянути розподіл відносної ефективності залежно від порога падіння, можна краще зрозуміти, що відбувається. На графіку нижче показано, наскільки стратегія придбання під час падіння перевершує DCA (загалом) для кожного порога падіння, зазначеного в даних за всі 20-річні періоди.

Отже, уявімо, що ми порівнюємо стратегію придбання під час падіння з DCA з 1920 до 1940 рр., застосовуючи поріг падіння в 10%. Потім ми робимо це для 1921– 941, 1922–1942 тощо до 2000–2020. Після цього знову будуємо моделі для 20% порога падіння, порога падіння в 30% та до 50% порога падіння.

Нарешті, будуємо графік розподілу ефективності Buy the Dip у порівнянні з DCA в кожній симуляції:

Думка: «Купувати під час падіння» (Buy the dip) – жахлива стратегія фондового ринку

Бачимо, що хоча менший поріг падіння з меншою ймовірністю забезпечить кращі результати, ніж більший, обсяг недоодержаного зазвичай також менше.

Цей графік ілюструє: від того, який поріг падіння застосовувати, залежить імовірність і обсяг випередження (або відставання) у порівнянні з DCA. Коли поріг збільшується, крива випередження згладжується (вирівнюється), а середина розподілу зміщується вліво (тобто в середньому означає негативні показники). Це означає, що при збільшенні порога падіння можна спостерігати більш екстремальне поліпшення, але й показники недоодержаного також більш екстремальні.

З цього графіка видно, чому варто чекати великого падіння, лише якщо пощастить. Бо якщо не пощастить, слід бути готовим до значних витрат у порівнянні зі стратегією усереднення доларової вартості.

Загальні підсумки

Хоча накопичення грошових коштів, щоб купувати під час падіння, інтригує, наведені вище дані демонструють, що цю стратегію навряд чи можна вважати виграшною в довгостроковій перспективі.

Якщо одного разу вам вдалося успішно купити під час падіння, зробіть переможне коло, а потім якнайшвидше повертайтеся до інвестування. Хоча, напевне, ви гадаєте, що навчились продавати час, я рекомендую вважати цю операцію вдачею й рухатися далі.

"бюро переводов Профпереклад, бюро перекладів Профпереклад”

Причина частих невдач стратегії придбання після падіння в тому, що падіння на ринку, особливо, значне, – рідкісне явище. Без придбання цінних паперів під час падіння Buy the Dip – це лише готівкова стратегія на 100%, а це жахливий спосіб інвестувати в довгостроковій перспективі. А що важливіше, хоча великі падіння можуть генерувати більші прибутки, передбачити їх заздалегідь майже неможливо.Тому, чекаючи щасливої нагоди, варто бути обережними, бо, найімовірніше, можна пропустити вигоди в контексті вашого портфелю.

Нарешті, хоча наведений тут аналіз стосується американських акцій, його можна узагальнити на будь-який клас активів, який, за очікуваннями, матиме позитивну довгострокову прибутковість.

Якщо хочете довести, що стратегія придбання під час падіння здатна перевершити результати усереднення доларової вартості для якогось класу активів, який падає набагато частіше, ніж американські акції, спробуйте зробити це. Не знаю, як у вас, але мені подобається купувати активи, що мають тенденцію до зростання.

Матеріал підготовлений у партнерстві з бюро перекладів «Профпереклад».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло