Випереджаючи час: «Інтерпайп Сталь» – яскравий приклад Green Deal в Україні
  Матеріал у партнерстві з Українською промисловою компанією ІНТЕРПАЙП

Випереджаючи час: «Інтерпайп Сталь» – яскравий приклад Green Deal в Україні

Збудований у місті Дніпро електросталеплавильний завод досі залишається найбільшою екологічною інвестицією у промисловість за роки незалежності України

Этот материал также доступен на русском языке
Випереджаючи час: «Інтерпайп Сталь» – яскравий приклад Green Deal в Україні

В Європі вже декілька років питання клімату займає перше місце. Наприкінці 2019 року Єврокомісія затвердила остаточну редакцію документу під назвою Green Deal, а вже влітку 2021-го прийняла новий пакет законодавчих ініціатив Fit for 55, що суттєво трансформує різні галузі економіки. Але мета у них єдина: європейський континент має стати вуглецево-нейтральним до 2050 року, до 2030 року викиди парникових газів необхідно знизити на 55% від рівня 1990 року. Уряд України, приєднавшись до європейського зеленого курсу, взяв на себе ще більш амбітні цілі – знизити ці викиди на 65%.

Європейські країни планують зменшити викиди СО2 за рахунок усіх галузей економіки. Визначені навіть попередні показники, до яких має декарбонізуватися кожне виробництво. Після вугільної енергетики другим за величиною забруднювачем екосистеми планети є металургійна галузь, яка, за даними асоціації Worldsteel, генерує викиди парникових газів у розмірі 7-9% від глобальних. Кожна вироблена тонна сталі у світі спричиняє викиди у середньому 1,83 тонн СО2.

Україна входить у ТОП-15 країн-лідерів з виробництва металу, тож наші заводи європейська політика зменшення викидів стосується безпосередньо. Втім, в Україні є приклади промислових виробництв, які випередили час, і вже зараз максимально наближені до всіх вимог Green Deal до 2050 року. Йдеться про декілька електрометалургійних підприємств.

Зелена електрометалургія

В Україні переважна більшість сталі, майже 95%, виробляється традиційними технологіями: киснево-конверторною та мартенівською. Проте це найбільш брудні шляхи, оскільки викиди СО2 в мартенах становлять 2500 кг на тонну сталі, а в доменних печах – близько 2000 кг на тонну сталі.

Електросталеплавильний спосіб виробництва з’явився в Україні порівняно нещодавно. Ця металургія відрізняється від традиційної використанням металобрухту як сировини, яка переплавляється у електричних печах, які, до речі, генерують лише до 300 кг СО2 на 1 тонну сталі.

В Україні усього п’ять таких підприємств, вони розташовані у промислових містах – Маріуполі, Запоріжжі, Краматорську та Дніпрі. І найновішім з них є завод «Інтерпайп Сталь».

Випереджаючи час: «Інтерпайп Сталь» – яскравий приклад Green Deal в Україні
«Твій тунель часу», інсталяція Олафура Еліассона

Майже як Green Deal

Збудований у 2012 році у місті Дніпро «Інтерпайп Сталь» досі залишається найбільшою екологічною інвестицією у промисловість за роки незалежності України загальною вартістю $1 млрд. Ідея самого проєкту з’явилася на початку 2000-их, а реалізація зайняла 8 років.

Від самого початку було вирішено використовувати найновіші металургійні технології, постачальником яких прагнули стати італійські та німецькі компанії. В результаті компанія «Інтерпайп» обрала всесвітньо відомого виробника металургійного обладнання Danieli. Не в останню чергу через те, що він прийшов разом з італійським експортно-кредитним агентством Sace, яке запропонувало найкращі умови кредитування проєкту. Проте європейці, своєю чергою, виставили жорсткі екологічні вимоги до будівництва заводу.

Випереджаючи час: «Інтерпайп Сталь» – яскравий приклад Green Deal в Україні

Головне – викиди СО2 мають відповідати європейським нормам. В результаті мартенівський цех був закритий, що дозволило знизити викиди парникових газів у 10 разів, споживання газу – у 8 разів, шкідливих речовин – у 2 рази. Зараз усі ці показники максимально відповідають нормам Green Deal до 2050 року та значно менше, ніж у більшості металургійних заводів у Європі.

Впровадження сучасної системи газо- та пилоочищення на «Інтерпайп Сталі» дозволило знизити викиди шкідливих речовин в повітря нижчі за норми євро стандартів. Пил осідає в фільтрах, після цього гранулюється. В результаті, в атмосферу викидаються очищені, практично чисті гази. Отже, суттєво зменшилося навантаження на екологію міста Дніпро, який зник з перших рядків антирейтингів українських міст за забрудненням повітря. І вже протягом десяти років ці місця посідають Маріуполь, Запоріжжя, Кривий Ріг та, навіть, місто-супутник Кам’янське, але в жодному разі не Дніпро.

Випереджаючи час: «Інтерпайп Сталь» – яскравий приклад Green Deal в Україні
Система газоочищеня

Екологія – понад усе

Висували європейці й інші екологічні вимоги. Зокрема, підприємство не повинно скидати промислові стоки у водоймища. Загальновідомо, що забруднення річок дедалі стає великою екологічною проблемою для України. За останні 25 років в нашій країні зникло близько ста річок, і у Держекоінспекції прогнозують, що країна може стикнутися з нестачею чистої питної води.

На «Інтерпайп Сталі» цю проблему вирішили за допомогою замкненого циклу оборотного водопостачання. Він повністю виключає скидання промислових стічних вод в річку Дніпро. Тобто завод бере воду для підживлення системи, очищує її і після цього використовує повторно.

До речі, оскільки завод знаходиться в доволі густонаселеному районі, потрібно було встановлювати систему звукоізоляції. В печі металобрухт переплавляється за допомогою електричної дуги, тому цілком природно утворення різних звуків. Саме тому піч покрита сучасним технологічним кожухом (який на металургійній термінології називається doghouse), він також знижує і викиди пилу.

Контроль за втіленням усіх цих європейських екологічних вимог та їх дотриманням з 2012 по 2018 рік провадила акредитована з Sace компанія Fihtner. В цей час було встановлено сучасний пост моніторингу атмосферного повітря на кордоні санітарної зони заводу, який згодом завод подарував місту.

Випереджаючи час: «Інтерпайп Сталь» – яскравий приклад Green Deal в Україні

Інфраструктурні перепони

Певним викликом для майбутньої роботи заводу стало створення електричної інфраструктури. Її потрібно було будувати «з нуля», бо старе обладнання не могло забезпечити потреб нового виробництва.

«Інтерпайп» власним коштом збудував нову підстанцію безпосередньо на території заводу. Згодом проблеми виникли із прокладенням лінії електропередач. Заводу необхідна була лінія напругою 330 кВ, але вона потребує підвищеної технічної безпеки, та має обмеження у застосуванні в населених районах.

Тому спеціалісти «Інтерпайпу» прийняли рішення прокласти цю лінію під землею. Тим більше, що вона потребує меншу ширину охоронної зони. Кабель прокладали за європейськими стандартами, адже виявилося, що на той момент в Україні взагалі не існувало ніяких стандартів прокладання підземних кабелів.

Спеціалісти компанії самостійно розробляли нормативні документи, передавали на узгодження в галузеві відомства, і будували першу підземну кабельну лінію. Завдяки Інтерпайпу вже сьогодні різні енергетичні компанії України будують підземні ЛЕП без жодних проблем.

Промисловий арт-модерн

На «Інтерпайп Сталі» є п'ять арт-інсталяцій дансько-ісландського художника Олафура Еліассона, що додає заводу унікальності.

«Твій тунель часу» – це серія арок, з яких збудована головна брама, через яку проходять транспортні потоки заводу «Інтерпайп Сталь». Створені з труб еліптичні та кругові арки утворюються перетинами самих труб, розташованих під різними кутами. Вид тунелю змінюється в залежності від точки, з якої він розглядається: в середині порталу або зовні, в русі або стоячи на місці.

Випереджаючи час: «Інтерпайп Сталь» – яскравий приклад Green Deal в Україні
«Твій міст роздумів», інсталяція Олафура Еліассона

Інсталяція «Матеріал – це рух» встановлена в головному виробничому цеху заводу і складається з декількох дисків круглої і еліптичної форми, виготовлених з жовтого скла, що відбиває світло. М'яке мерехтіння по колу диска створюється за допомогою внутрішнього освітлення. Починаючи з ідеально круглої форми і поступово трансформуючись у видовжені еліпси, ця двовимірна композиція створює ілюзію обертання диска в просторі.

22-метрова інсталяція «Твій міст роздумів» розташована всередині підвісного переходу між будівлями заводу «Інтерпайп Сталь». Стіни і стеля закритого переходу облицьовані дзеркалами і металом. Дві півсфери прикріплені до дзеркальної поверхні на стику стін і стель таким чином, що разом зі своїм відображенням вони сприймаються як повноцінна куля. Спеціальне підсвічування на поручнях і всередині сфер висвітлює галерею переходу. Дзеркала, встановлені певним чином, створюють ілюзію нескінченного простору, в якому кулі і працівники заводу, що йдуть по коридору, відображаються в них до нескінченності.

  Матеріал у партнерстві з Українською промисловою компанією ІНТЕРПАЙП
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло