Країна банд: як у Гаїті спалахнув бум кіднепінгу

Країна банд: як у Гаїті спалахнув бум кіднепінгу

Карибський острів, що славився зубожінням та розрухою, охопила нова біда – викрадення людей з метою отримання викупу

Этот материал также доступен на русском языке
Країна банд: як у Гаїті спалахнув бум кіднепінгу
Мітинг проти засилля банд на Гаїті
Фото: aljazeera.com

Збройні злочинні угруповання забрали в державних силових структур контроль над частиною території Гаїті і тепер стягують із бізнесів податки, а з населення – комунальні платежі за воду й електрику. У суботу, 16 жовтня, це стало проблемою Сполучених Штатів, оскільки біля гаїтянської столиці Порт-о-Пренс банда 400 Mawozo захопила 17 американських місіонерів і вимагає за них $17 млн ​​викупу, погрожуючи вбити.

«Захоплення в заручники американців – будь то в Порт-о-Пренсі, Кабулі або деінде у світі – це міжнародна криза, і ми мусимо відповісти, приклавши всі зусилля, негайно та грамотно, – заявив конгресмен США Трейсі Манн. – Протягом десятиліть Штати інвестували в розвиток Гаїті, і тепер адміністрація президента США Джо Байдена має використовувати свої зв'язки в уряді Гаїті та інші доступні ресурси, щоб визволити і безпечно повернути американських громадян».

Викрадена поблизу Порт-о-Пренсу група людей належала до релігійної організації Christian Aid Ministries («Служби християнської допомоги») з Огайо. У неї входили п'ятеро чоловіків, сім жінок і діти віком 15, 13, 6, 3 років, а також 8-місячне немовля. Банда 400 Mawozo заблокувала автодорогу й захопила цих людей, коли вони прямували на автобусі з дитячого притулку до аеропорту.

На відео, поширеному вчора в соцмережах, Вілсон Джозеф, лідер банди 400 Mawozo, пригрозив розстріляти полонених.

«Я присягаюся, що, коли не отримаю те, про що прошу, всаджу кулі в голови тим американцям», – пообіцяв Вілсон Джозеф, стоячи над відкритими трунами з тілами вбитих членів його банди.

Кіднепінг як зростаюча бізнес-індустрія

Кіднепінг зазвичай асоціюється з добре спланованою операцією із захоплення одного-двох заручників, яких викрадачі потім ретельно ховають. У Гаїті ж злочинні угруповання, як-от 400 Mawozo, можуть подовгу перекривати шосе, зупиняючи і перевіряючи транспортні засоби. Банда здатна заховати на своїй території цілий автобус із людьми, не зустрічаючи протидії з боку поліції.

«Гаїтянська банди можуть утримувати одночасно численні групи жертв, тому що вони перестали відчувати постійний пресинг із боку поліції, який змушував би злочинців поспішати або ховатися. Це сприяє суттєвому зростанню кіднепінгу», – коментує ситуацію в Гаїті директор консалтингової компанії Control Risks Нікола Вайт.

За офіційними даними, 16 000 офіцерів поліції гарантують безпеку 11-мільйонного населення Гаїті. Але насправді багато хто із цих служителів правопорядку є охоронцями впливових політиків або бізнесменів. А моральний дух інших – невисокий. У поліції не вистачає людських ресурсів для розслідування випадків кіднепінгу та відстеження одержувачів викупів. Через це Гаїті втягнута в порочний цикл – викупи підсилюють банди і сприяють новим викраденням.

Із січня до середини жовтня 2021 року в Гаїті було зареєстровано 747 випадків кіднепінгу, за даними організації Center for Analysis and Research in Human Rights (CARDH), що базується в Порт-о-Пренсі. Це втричі вище, ніж за весь 2020 рік (231 випадок).

Жертвами цих викрадень у 95% випадків стають гаїтяни. Причому статистика лякає жителів країни тим фактом, що банди захоплюють людей з усіх соціальних прошарків, незалежно від того, наскільки великий викуп за них можна отримати.

«Кіднепінг може трапитися з будь-ким – з лікарями, коли вони перебувають у своїх шпиталях, із політичними опонентами в урядових будівлях. Викрадають навіть людей, які торгують на вулицях», – цитує AFP Аліссу Сепінвалл, експертку по Гаїті з Каліфорнійського університету.

За її словами, кіднепери зазвичай вимагають за викраденого таку суму грошей, яку, за їхньою оцінкою, можуть зібрати члени його сім'ї. Але ця сума все одно дуже велика. І це нагнітає в Гаїті атмосферу страху. Думки про те, що хтось із родичів може бути викрадений і вбитий у тому разі, якщо за нього не вдасться зібрати величезний викуп, змушує гаїтян замислюватися про втечу з країни.

«Якщо кіднепінг продовжить існувати як бізнес-індустрія, то все більше й більше людей залишатимуть Гаїті та шукатимуть притулку в інших державах через відчуття, що у своїй країні вони жити не можуть», – пише AFP.

Як розповідав Mind у статті «Криза в Дель-Ріо: як гаїтяни-втікачі псують імідж Сполученим Штатам», багатотисячний потік нелегальних іммігрантів із Гаїті минулого місяця вже створив проблему владі США.

Феномен ворожих банд

Творцем банд у Гаїті вважають колишнього президента Арістіда Жан-Бертрана, якого було повалено 1991 року під час військового перевороту, але він зумів за допомогою США повернутися до влади в 1994-м. Він розпустив армію і почав озброювати жителів трущоб, на яких впливав під час перебування католицьким священиком. Своєю чергою політичні опоненти Арістіда Жан-Бертрана озброїли своїх прихильників. Так у країні з'явилися нелегальні угруповання, які беруть активну участь у розгоні антиурядових мітингів та в інших державних справах.

Експерти зазначають, що банди в Гаїті стали активніше й нахабніше після вбивства 7 липня 2021 року президента країни Моїза Жовенеля. Угруповання почали завзятіше боротися за території, бажаючи контролювати виборчі дільниці та впливати на підсумки президентських і парламентських виборів наступного року.

«Банди зараз контролюють до 40% Порт-о-Пренсу – міста з 2,8-мільйонним населенням, де битви за території відбуваються щодня. Вулиця, яка вчора належала одному злочинному угрупованню, може перейти до конкуруючої групи наступного дня. Два ватажка банд, що раніше стріляли одна в одну, можуть сформувати короткочасний альянс проти третього, а потім знову ворогувати між собою... Експерти вважають, що близько 30 банд твердо влаштувалися в столиці Гаїті та на її околицях», – описує ситуацію в Порт-о Пренсі AP News.

Як повідомляє видання, у гаїтянські банди деякі їхні члени вступають у віці 6 або 7 років і, будучи тінейджерами, посідають високорангові позиції. Мало хто з них доживає до 30. Часто члени банд називають себе «солдатами» і виправдовують свою діяльність благородними мотивами. Так, озброєний гаїтянин, який назвався Джеймсом, розповів AP News, що він механік і приєднався до банди Baz Pilat для того, «щоб захистити своє гетто від конкурентів, які приходять грабувати, вбивати і ґвалтувати».

У кримінальних новинах із Гаїті часто фігурують назви таких великих банд, як Krache Difé, Torcel, Baz Pilot і 5 Secondes. Але найзнаменитішим та найвпливовішим злочинним угрупованням вважається G9 – альянс дев'яти банд, очолюваний колишнім офіцером поліції Джиммі «Барбек'ю» Шерізье.

Країна банд: як у Гаїті спалахнув бум кіднепінгу
Джиммі «Барбек'ю» Шерізье
Фото з відкритих джерел

У червні 2021 року Джимі «Барбек'ю» Шерізье в оточенні членів G9, що розмахували автоматами, проголосив у Гаїті революцію проти політичного істеблішменту й буржуазії.

«Банди в цій країні – не ці хлопці зі зброєю, яких ви бачите тут. Справжні банди – це чоловіки в костюмах. Реальні банди – це чиновники у будівлі парламенту, реальні банди – це члени опозиції», – заявив у відеозверненні до населення Джиммі «Барбек'ю» Шерізье, закликавши гаїтян «мобілізуватися».

Офіційні органи влади, за його словами, не в змозі виконувати свої обов'язки, тому G9 на деяких територіях Гаїті фактично взяло на себе функції уряду, створивши власні суди, «відділення поліції» і служби зі стягнення з населення оплати за електрику, водопровід і навчання.

Країна банд: як у Гаїті спалахнув бум кіднепінгу
Бандитське угруповання G9
Фото з відкритих джерел

Лідер G9 називає себе борцем проти злиднів у трущобах і заперечує причетність свого угруповання до кіднепінгу. У Гаїті, де 60% населення живуть менш ніж на $2 на день і мільйони людей ходять голодними, популярність Джиммі «Барбек'ю» Шерізье настільки висока, що його вважають впливовою політичною фігурою з імунітетом від кримінального переслідування. У липні 2021 року ватажок банди G9, обвинувачений у багатьох злочинах, не боячись арешту очолював у Порт-о-Пренсі колону з 1000 демонстрантів, які зібралися вшанувати пам'ять убитого президента Гаїті Моїза Жовенеля.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло