Ліси піднімуть у небо: три найкращі проєкти екологічних хмарочосів 2021 року

Ліси піднімуть у небо: три найкращі проєкти екологічних хмарочосів 2021 року

Гігантські вежі Urban Sequoia, Mandragore та Living Skyscraper зможуть очистити повітря в центрах густонаселених міст

Этот материал также доступен на русском языке
Ліси піднімуть у небо: три найкращі проєкти екологічних хмарочосів 2021 року
Концепт проєкту Urban Sequoia
Фото: designboom.com

Міста виробляють близько 70% викидів CO2 в атмосферу, а ліси та дерева абсорбують близько 40% цього обсягу. Ситуацію необхідно поліпшувати. Щоб зелені насадження очищали міське повітря ефективніше, їх потрібно сконцентрувати у центрах мегаполісів.

Архітектори це вміють. У 2009–2014 роках в італійському Мілані було збудовано 80- та 112-метрові житлові висотки Bosco Verticale («Вертикальний ліс»), у яких зростають 800 дерев і 5000 чагарників. На черзі – спорудження еконебоскребів, кожен з яких буде еквівалентний гаю з тисяч або десятків тисяч дерев. Такі вежі, використовуючи природний фотосинтез, допоможуть позбавити міста смогу та стримати глобальне потепління.

«Ми входимо в нову фазу людської історії, у якій нарешті побачимо альянс між лісами та містами – двома оточеннями, які ми завжди розділяли: одне як максимальне вираження штучності та інше як максимальне вираження натуральності. Дерева перестануть бути простими декораціями або природними оазами в обмежених зонах, що охороняються. Вони будуть інтегровані в життєвий простір мільйонів людей у ​​містах», – стверджує італійський архітектор і проєктувальник міст Стефано Боері, який створив Bosco Verticale.

У 2021 році три архітектурні бюро з Чикаго, Парижа та Львова здивували світ революційними концептами озеленених хмарочосів.

Минулого місяця на конференції ООН зі зміни клімату COP26, про яку писав Mind, главам держав було представлено проєкт вежі Urban Sequoia, яка здатна поглинати до 1000 тонн CO2 на рік, що рівнозначно 48 500 дерев. Також 2021 року став знаменитим проєкт Mandragore, що пропонує підняти ліс над Нью-Йорком на 737-метрову висоту. А українські архітектори отримали премію eVolo Skyscraper Competition за концепцію Living Skyscraper із вирощування високих веж із генетично-модифікованих дерев.

Mind пропонує ознайомитися із «Секвою», «Мандрагорою» та «Живим хмарочосом» – найбільш вражаючими проєктами екологічних веж 2021 року.

Urban Sequoia

Ліси піднімуть у небо: три найкращі проєкти екологічних хмарочосів 2021 року

Чиказьке архітектурне бюро Skidmore, Owings & Merrill (SOM), що розробило найвищу у світі вежу Бурдж-Халіфа в Дубаї, у листопаді 2021 року знову привернуло світову увагу, заявивши про винахід хмарочоса нового типу. Його назвали Urban Sequoia («Міська секвоя»), оскільки дизайнери вежі надихалися секвоєю – найвищим деревом у світі, іноді порожнім усередині. Будівля всмоктуватиме з атмосфери CO2 і вироблятиме за допомогою нього біомасу завдяки ефекту тяги труби.

Це явище зазвичай створює проблеми у багатоповерхових будинках. Повітря втікає в них на нижніх поверхах і як по димарю прямує вгору ліфтовими шахтами або сходовими клітками. Архітектори зазвичай прагнуть цьому запобігти. Однак SOM навмисно посилить ефект тяги в «серцевині» свого хмарочоса, щоб повітря, що циркулює, інтенсивніше впливало на біомасу.

Здійснювати фотосинтез у вежі Urban Sequoia будуть різні типи рослин, зокрема дерева, але головним очисником повітря стануть водорості. Вони заповнять прозорі резервуари на фасаді будівлі та прокачуватимуться трубами всередині хмарочоса як кровоносними судинами. Архітектори вірять, що з них можна буде виготовляти будівельні матеріали, продукти харчування та енергію.

«Водорості вже використовують для виготовлення деяких видів авіаційного біопалива. Біопродукти з водоростевих фасадів зможуть знайти застосування у багатьох інших сферах, зокрема у виробництві фармацевтичних препаратів, добрив або очисників», – зазначає провідний архітектор SOM Міна Хамас.

За підрахунками розробників, хмарочос Urban Sequoia зможе вловлювати до 1000 тонн вуглецю на рік, що еквівалентно 48 500 дерев. Але параметри «Міської секвої» не фіксовані – башти можна будувати будь-якого розміру.

За твердженням SOM, усі запропоновані в проєкті Urban Sequoia технології вже існують і застосовуються у будівництві. Найближчим часом бюро планує розпочати будівництво прототипу будівлі, щоб на практиці випробувати працездатність його систем.


Mandragore New York

Ліси піднімуть у небо: три найкращі проєкти екологічних хмарочосів 2021 року

У січні 2021 року паризьке архітектурне бюро Rescubika опублікувало відеопрезентацію, у якій запропонувало спорудити найвищу в США і найекологічнішу у світі вежу в центрі Нью-Йорка на порожньому острові Рузвельта. Цей житловий хмарочос буде здатний поглинати більше CO2, ніж виділяти, і стане своєрідною «воронкою», що втягує вуглекислий газ із атмосфери Манхеттена.

Проєкт названий Mandragore New York, оскільки дизайнери вежі надихалися природними формами мандрагори. Корінь цієї рослини часто приймає людську подобу, з руками й ногами, тому звивистий будинок буде нагадувати людям про їхній зв'язок із природою та про необхідність жити з нею в симбіозі.

Висота Mandragore New York, згідно з проєктом, становитиме 737 метрів. Хмарочос матиме 160 поверхів, 36 вітряних турбін для виробництва чистої енергії, 7000 кв. м. сонячних панелей та величезну кількість зелених насаджень – 1600 дерев, 8300 чагарників і 24 500 кв. м. стін із живих рослин.

У фундамент хмарочоса буде закладено геотермальну систему кондиціювання повітря, відому як «канадський колодязь». Вона дозволить використовувати тепло землі для пасивного обігріву приміщень узимку й охолодження влітку.

Mandragore New York також просуває концепцію «енергетичної тверезості». Будівля мотивуватиме людей до зміни способу життя з метою скорочення вуглецевого сліду. Зокрема, у хмарочосі передбачені коворкінги та домашні офіси в апартаментах, щоб мешканцям було комфортно працювати прямо в будівлі, і їм не доводилося витрачати час та енергію на поїздки містом.


Living Skyscraper

Ліси піднімуть у небо: три найкращі проєкти екологічних хмарочосів 2021 року

Цього року проєкт Living Skyscraper визнано найкращим серед 492 заявок, поданих на міжнародний конкурс хмарочосів eVolo. Його презентувала команда молодих архітекторів Guess Line Architects зі Львова. Українці запропонували не будувати вежу, а виростити її з дерев у центрі Нью-Йорка.

Люди давно навчилися прокладати мости з вічнозелених фікусів і формувати меблі з живої верби, прищеплюючи гілки одна до одної та надаючи їм форму за допомогою спеціальних напрямних. Так само з листяних дерев, що швидко ростуть, посаджених у центрі міста, можна виростити будинок, і генна інженерія незабаром спростить і пришвидшить цей процес.

«Ми вважаємо, що, інтегруючи генетично модифіковані дерева на стадії їх зростання та розвитку в архітектуру, ми можемо відновити баланс між оцифрованими мегаполісами та ресурсами Землі, які поступово виснажуються», – пишуть автори проєкту Living Skyscraper.

Архітекторів надихнула павловнія. Це дерево росте швидко й рівно, воно не вимогливе та швидко регенерується. Якщо генетикам вдасться прискорити розвиток павлонії вп'ятеро, то з неї за 15 років можна буде виростити живий хмарочос, де стовбури дерев створять каркас будівлі, великі гілки зростуться в міжповерхові перекриття, а дрібні сформують кімнати та стіни.

Для зведення такої надзвичайно екологічної вежі знадобляться не будматеріали, а добрива й вода. У міру зростання дерев споруда зміцнюватиметься. У проєкті Living Skyscraper вежу запропоновано використовувати як місце відпочинку з флорою, фауною та оглядовими майданчиками. Також «живий хмарочос» зможе розростатися на сусідні будинки й озеленяти цілий квартал.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло