Західна преса про війну в Україні: «літаковий голод» ЗСУ, обережна щедрість США, Балтія під прицілом та російські офшорні ігрища
Як закордонна журналістика бачить допомогу в протистоянні з путінською навалою

Mind продовжує публікувати дайджести найактуальніших публікацій про Україну в топовій іноземній пресі. Ми намагаємося визначити найбільш показові інформаційні тренди, які здатні вплинути на рішення іноземних урядів і великих світових компаній щодо України, а також позицію цих урядів і корпорацій, яка може подаватися між рядків найрейтинговіших ділових видань. Попередній випуск можна прочитати тут.
The Washington Post. Українським винищувачам доводиться битися з набагато сучаснішими російськими літаками, через що досягти переваги в небі практично неможливо
Isabelle Khurshudyan – кореспондент, 13.04.2022.
Український пілот-винищувач на псевдо Juice літає на МІГ-29 радянського виробництва, який є основним літаком ВПС України. За його словами, українські пілоти часто є просто мішенню для російських супротивників, які літають на більш досконалих машинах. І навіть отримання від союзників застарілих МІГів не поліпшить позицію України в небі.
«Ми майже щодня несемо втрати наших ВПС. Ви не побачите цього по телебаченню, тому що зараз усе засекречено. Насправді в нас багато втрат. Самої лише фахової переваги недостатньо, щоб конкурувати з новітніми технологіями», – каже Juice.
Ще на початку війни Польща пропонувала відправити в Україну кілька літаків МІГ-29. В обмін просила США надати їй сучасніші літаки – F-16 американського виробництва. Вашингтон відхилив цей план.
Прем’єр-міністр Словаччини Едуард Хегер також заявив, що Словаччина розгляне можливість надання Україні винищувачів МІГ-29, якщо вдасться організувати альтернативний захист власного повітряного простору.
Але для українських льотчиків МІГ-29 – не вихід. Літаки, які пропонувала Польща, – навіть старших моделей, ніж ті, що перебувають на озброєнні ВПС України.
Герберт Карлайл, генерал ВПС США у відставці, вважає, що ідея з МІГами полягає в тому, що українці вже літають на цих машинах, і до них готовий персонал з обслуговування самих літаків та відповідних боєприпасів.
Український пілот Nomad, який перебуває на навчанні в США, запевняє: українцям знадобиться лише два тижні, щоб опанувати літаки серії F. Так само українські пілоти піддають критиці програму забезпечення ЗСУ зенітними ракетами Stinger, адже вразити ними російський літак практично неможливо – це виключно зброя проти гвинтокрилів.
Якщо західні країни вагаються, чи надати Україні сучасні літаки, нашим партнерам варто розглянути можливість відправлення більш досконалих систем протиповітряної оборони, переконаний Juice.
Він каже, що в повітряному бою йому доводиться лише уникати свого супротивника, бо він є набагато краще оснащеним технологічно. Подеколи вдається заманити російських пілотів у зону, де українці вже тримають напоготові ППО, і в такий спосіб виграти повітряний бій.
«Ми просто намагаємося зробити щось нестандартне. Іноді це вдається, іноді ні. Часто росіяни просто демонструють свою некомпетентність або недооцінюють нашу підготовку. Але, на жаль, у повітрі ми не можемо отримати перевагу», – цитує The Washington Post українського пілота.
The Washington Post. США передасть Україні броньовані Humvee та іншу амуніцію на суму $750 млн, зокрема безпілотники Reaper і Predator
Dan Lamothe – військовий аналітик, Karoun Demirjian – міжнародна оглядачка, 13.04.2022.
Американські чиновники заявили, що адміністрація Байдена готова радикально розширити обсяги військової допомоги Україні, зокрема надати броньовані Humvee та широку номенклатуру більш складного обладнання.
Проєкт допомоги може містити гвинтокрили, гаубиці, безпілотники берегової оборони та індивідуальний хімічний, біологічний та радіологічний захист. Утім, ідею з гвинтокрилами Мі-17 радянського виробництва в Пентагоні не підтвердили.
Reuters повідомляє, що сумарні обсяги військової допомоги Україні за часів адміністрації Байдена становили понад $2,4 млрд до початку війни та $1,7 млрд з 24 лютого по сьогодні.
Деякі види озброєнь, які очікуються в наступному пакеті, є новими для українських військ. Та, ймовірно, вони потребуватимуть додаткового вишколу, перш ніж будуть використані в бойових умовах.
Лише США щодня відправляють для ЗСУ 8–10 авіарейсів військової допомоги, сказав високопоставлений чиновник Пентагону. Ці постачання потім переміщуються наземним конвоєм в Україну.
«Наразі серйозно обговорюються постачання в Україну безпілотників Reaper і Predator виробництва General Atomics. Ці моделі вже знайомі українським операторам», – пише The Washington Post.
The Washington Post. Чи можуть балтійські країни стати наступною жертвою путіна, якщо його не зупинити в Україні?
Президент Джордж Буш – молодший був одним із найрішучіших прихильників приєднання Литви, Естонії та Латвії до НАТО. «Той, хто обрав Литву ворогом, також зробив ворогом Сполучені Штати. Народи Литви, Латвії та Естонії ніколи більше не залишиться на самоті» – говорив він.
Ці народи мають нещастя жити на кривавому геополітичному роздоріжжі. Сполучені Штати ніколи не визнавали незаконну окупацію Прибалтики Радянським Союзом. Але членство балтійських країн у НАТО викликали суперечки.
Приміром, Джордж Кеннан вважав, що членство в НАТО будь-якої колишньої республіки СРСР спровокує росіян. Проте сьогодні в західних експертних колах панує переконання, що принцип «жодного НАТО в російській сфері» напевно призведе до агресії проти країн Балтії, якщо це вдасться путіну в Україні.
Отже, Україна має перемогти російські війська, інакше перед Сполученими Штатами постане питання: чи здатні вони справді захистити Литву, Латвію чи Естонію. «Допомога з боку НАТО Україні може допомогти Сполученим Штатам уберегтися від цієї дилеми в майбутньому», – наголошує The Washington Post.
The Atlantic. Українці мотивовані, але вони не суперлюди, і їм потрібно все, що є в арсеналі Заходу
Для тих із нас, хто народився після Другої світової війни, це найсерйозніша війна в Європі. Від її результатів залежить майбутнє європейської стабільності та процвітання. Якщо Україні вдасться зберегти свободу та територіальну цілісність, росія приборкує свої амбіції; якщо не вдасться, шанси на війну між НАТО та росією зростуть.
Німеччина довго стверджувала, що простягає руку примирення росії, але насправді це була політика жадібності та наївності. Останні 10 років американське керівництво поводилося вкрай недалекоглядно, і тепер ми бачимо, як виглядає світ без американського лідерства.
Українці мотивовані та ініціативні щодо вибору військової тактики. Але вони не суперлюди, і їм потрібно все, що є в арсеналі Заходу.
Російські військові виявилися нездарами в тактиці, без фантазії в оперативному плануванні, сліпими в стратегії та некомпетентними в логістиці. Їм добре вдається лише дві речі: викидати величезну кількість вогневої сили та вбивати неозброєних цивільних.
росія кинула три чверті своїх наземних бойових сил в Україну, де вони були практично знищені, і тепер не має реальних резервів для масованого наступу. У системі, побудованій на брехні та корупції, вони стали жертвами ілюзій щодо власної військової міці.
Президент Джо Байден і деякі з його помічників сказали правильні речі про право України на вільне існування в її законних межах. Проте адміністрація не скористалася майже одностайною підтримкою України в Конгресі, щоб вимагати набагато більших сум для українських військових – у десятки мільярдів доларів. У вищих керівників немає політичної волі нівелювати бюрократичні перешкоди та бюрократичну тяганину.
Якщо прем’єр-міністр Великобританії може відвідати Київ, і це так само зробила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн та глави урядів і високопосадовці інших країн, то чому це не зробив держсекретар Ентоні Блінкен чи віцепрезидентка Каміла Харріс?
Сполучені Штати не бажають робити певних кроків через свої власні стереотипи щодо поведінки росії. Треба визнати, що тепер саме українці є світовими експертами у боротьбі з росіянами, а не США. Своєю майстерністю та успіхом вони довели, що можуть впоратися з набагато більшим ворогом.
Тож замість того, щоб ставити під сумнів, чи потрібні їм літаки та чи вміють вони скористатися західною військовою технікою, США мають надати їх, і це жодним чином не пов'язано із вступом США у війну.
Перед Перл-Харбором американська волонтерська група «Летючі тигри» була командирована до Китаю, щоб керувати винищувачами P-40 проти японських ВПС. Група зробила це за підтримки уряду США. Щось подібне слід зробити й сьогодні в Україні, якщо для цього є політична воля.
Ситуація може погіршитися, якщо росіяни використають хімічну зброю. Сполучені Штати повинні переглянути своє небажання вводити заборонену для польотів зону над Україною. Застосування хімічної зброї відкриває шлях до розправи над мирним населенням у масштабах, які сумісні з геноцидом. Якщо це станеться, вільний світ має це зупинити.
Від того що зроблять Сполучені Штати та їх союзники впродовж наступних кількох тижнів, залежить дуже багато. Російські війська можуть бути вщент розбиті, якщо їх зустрінуть добре укомплектовані українські сили.
«росія після цієї війни, ймовірно, залишиться параноїдальною та ізольованою диктатурою. Власна дурість перетворить її на третьорозрядну державу. Але наразі очевидно, що відсутність належної підтримки України матиме жахливі наслідки», – пише The Atlantic.
The Washington Post: Полювання на поплічників путіна – Мордашов і Керімов на прицілі європейської феміди
Росіяни переважають серед тих, хто прагне прихистити свої активи в Панамі, на Кайманових островах та в інших «тихих податкових гаванях».
Адміністрація Байдена запросила мільйони доларів у вигляді нового федерального фінансування для груп судово-медичних експертів у Міністерстві юстиції, створила підрозділ «KleptoCapture» у Міністерстві юстиції та сформувала міжнародну робочу групу із союзниками для обміну фінансовою розвідкою. Назва оперативної групи – REPO – є абревіатурою: російські еліти, довірені особи та олігархи.
Такі вразливі місця були виявлені минулого місяця, коли Олексій Мордашов, якого журнал Forbes нещодавно назвав найбагатшою людиною росії, продав більшість своїх акцій в одному з найбільших туристичних конгломератів Європи, ймовірно, фіктивній компанії на Британських Віргінських островах, щоб захистити $1,4 млрд від європейських санкцій.
Мордашов є найбільшим акціонером «Сєвєрсталі» – металургійного та гірничодобувного конгломерату, який постачає сировину для виробництва російської бронетехніки. Продаж Мордашовим 30% частки німецької туристичної компанії TUI Group було оприлюднено після вторгнення в Україну.
Спочатку TUI заявила, що не знає, хто володіє або контролює фіктивну компанію Ondero Ltd., яка раптово стала одним з її основних акціонерів. Лише після того, як Мордашов отримав запит від репортерів ICIJ, був ідентифікований таємний покупець цієї офшорки. І наступного дня TUI визнала, що Ondero Ltd. належить Марині Мордашовій, яку в ЗМІ називають дружиною олігарха.
Переміщення коштів було частиною величезної офшорної імперії, пов’язаної з російським мільярдером Сулейманом Керімовим – членом верхньої палати російського парламенту від Дагестану.
Два роки тому саме Керімов увійшов до списку Forbes як найбагатша людина росії зі статками близько $13 млрд. Його родина володіє 76% у найбільшій золотодобувній компанії рф «Полюс».
56-річний Керімов регулярно влаштовує розкішні вечірки за участю таких селебріті як-от Шакіра та Бейонсе. У 2006 році він сильно обгорів після аварії, коли його Ferrari за $650 000 врізався у дерево на Лазурному узбережжі у Франції.
Керімов був серед кількох десятків олігархів, яких викликали на зустріч із президентом росії в день, коли почалося вторгнення в Україну.
У 2017 році він був заарештований французькою поліцією в аеропорту Ніцци. «Прокуратура інкримінувала йому відмивання грошей та ухилення від сплати податків у зв’язку з покупкою чотирьох віл на Французькій Рив’єрі на суму понад $100 млн», – зазначає The Washington Post.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: editor@mind.ua.