Discuss Discuss
IT-індустрія під час війни: в Roosh та Reface вважають, що після перемоги Україна отримає величезний доступ до інвестицій

IT-індустрія під час війни: в Roosh та Reface вважають, що після перемоги Україна отримає величезний доступ до інвестицій

Компанії групи зупинили продажі в рф та запускають нові проекти

IT-індустрія під час війни: в Roosh та Reface вважають, що після перемоги Україна отримає величезний доступ до інвестицій
Фото: Roosh

Mind продовжує серію публікацій про те, як IT-компанії переживають рашистську навалу. Ця галузь – одна з небагатьох, яка оперативно поновила повноцінну роботу та здатна підтримувати економіку України валютними надходженнями. ІТ-компанії у 2022 році можуть принести понад 20 млрд грн податків. Минулого року експорт українських ІТ-послуг зріс на 36% – до $6,8 млрд. ІТ-галузь сплатила 23,5 млрд грн до держбюджету.

У цій публікації – кейс української групи компаній Roosh, яка інвестує і запускає проекти у сфері машинного навчання (ML) та штучного інтелекту (AI). Зараз в екосистемі Roosh – понад 300 людей та шість проектів:

 • Reface – це український стартап, що створив АІ-застосунок, який опинився в топі американського App Store, випередивши TikTok, Netflix та Amazon;
 • Pawa – венчурна студія, яка вирощує стартапи у сфері МН;
 • ZibraAI – це deep tech-стартап, що створює технології та продукти на основі штучного інтелекту для індустрії розробки ігор. Унікальна ML-технологія, розроблена командою ZibraAI, дозволяє суттєво оптимізувати фізику ефектів, поліпшити графіку та ефективність роботи з 3D;
 • Roosh Ventures – венчурний фонд, який інвестує на різних стадіях в компанії з Європи та США. Основні напрямки – fintech, health tech, consumer tech, геймінг. У портфелі – більше ніж 25 проектів, які вже наробили галасу: Deel, Oura Ring, Facemoji, Playco, Alma;
 • AI HOUSE – AI/ML-ком’юніті України, що об’єднує таланти, експертів, інвесторів і надає вільний доступ до якісної освіти в цих галузях;.
 • SET University – новий український технологічний університет, який створено разом з Київською школою економіки. Він надаватиме сучасну технологічну освіту та допомагатиме опанувати навички, необхідні ІТ-підприємцям.
IT-індустрія під час війни: в Roosh та Reface вважають, що після перемоги Україна отримає величезний доступ до інвестицій
Донедавна в офісі Roosh у Києві вирувала робота та створювались амбітні AI-проекти
Фото: Roosh

До війни всі офіси Roosh знаходилися в Києві. А що зараз? Як та куди евакуювали фахівців? Чому в столиці та області залишилося близько 10% співробітників? Навіщо запустили «Мемомет» та зібрали $20 млн? Чи є зараз вакансії та коли будуть переглядати зарплати? Про це та багато іншого Mind розповіли Founding Partner Roosh Сергій Токарєв та Head of HR Roosh Анастасія Мінаєва.

Про «візит» ракети до квартири та облаштування на заході країни

Тільки-но за декілька тижнів до війни почали з’являтися тривожні сигнали в ЗМІ, ми одразу прокомунікували зі всіма командами Roosh щодо плану дій компанії у випадку загострення ситуації: про релокацію на захід країни та готовність виплатити фінансову допомогу. Однак, як і багато компаній, до останнього не вірили, що повномасштабна війна дійсно можлива і що нам усім доведеться зіткнутися з бойовими діями.

24–25 лютого багато співробітників виїхало з Києва. Ми намагалися контактувати з кожним та розуміти, кому потрібна допомога і чим ми, як компанія, можемо допомогти. Наприклад, одному хлопцю з нашої компанії ранком 25 лютого прилетіла ракета просто у квартиру. На той час це було чи не перше потрапляння ракети в житлове помешкання. Його рідні та він дивом вціліли. Звісно, ми мали допомогти йому та його сім’ї.

Активно намагалися шукати транспорт: машини чи автобуси, які могли б відвезти на захід тих, хто ще залишався в Києві. Шукали квартири/кімнати, які можна було б запропонувати співробітникам. Менеджмент та HR працювали цілодобово, щоб допомогти тим, кому потрібно було виїхати та дістатися безпечного місця.

Загалом через тиждень після початку війни в Києві та області залишилося менше 10% від усієї кількості співробітників. Майже всі вони не хотіли лишати столицю, бо волонтерили.

Про офіси на майбутнє

Поки не шукали офіс на заході Україні, оскільки люди були в різних містах і селах разом із сім’ями. Зрозуміли, що в такий момент для людей важливо бути з рідними.

Розглядаємо варіант відкриття додаткових офісів у країнах ЄС у майбутньому. Офіс у Києві залишиться активним, продовжуватиме працювати та створювати технологічні проекти.

Про нові проекти, меми та russia goodbye

У більшості проектів робота почала відновлюватися потрохи десь уже за два тижні після початку війни. Після того як вирішили всі питання з евакуацією співробітників у безпечні місця. Зараз працюємо ремоут, і вже всі повернулися до 100% залученості в роботу. Команди відновили повноцінний робочий режим, продовжують активну участь у волонтерських ініціативах.

IT-індустрія під час війни: в Roosh та Reface вважають, що після перемоги Україна отримає величезний доступ до інвестицій
Війна змусила дещо змінити звичні робочі місця
Фото: Roosh

З першого дня війни команда Roosh активно підтримує Україну. За цей час ми встигли долучитися до сотні ініціатив та створити власні проекти. Наприклад, Reface:

 • поширює правду – поінформував близько 200 млн користувачів застосунку;
 • усі ролики, створені в застосунку, тепер мають водяні знаки з українським прапором і хештегом #StandWithUkraine;
 • постійно інформує свою багаточисельну аудиторію, де і як можна задонатити, щоб підтримати Україну;
 • відключив можливість завантаження застосунка мешканцями рф, коли аналітика довела «сліпоту» росіян до правди; 
 • запустив застосунок «Мемомет», який дозволяє легко та швидко створювати проукраїнські меми про актуальні події, в яких живе країна з кінця лютого.

Стартап ZibraAI підтримує економічний фронт країни, продовжує розширювати команду і за цей час:

 • випустив нову версію плагіна Zibra Liquids, який підтримує Unreal Engine 4. Тепер кожен може подати заявку на ранній доступ безкоштовно. Також триває робота над підтримкою консолей, Android, VR. Zibra Liquids – це перший інструмент у серії ефектів на основі штучного інтелекту, для розробників ігор, який дозволяє використовувати реалістичну фізику води для створення інтерактивних ігрових механік та покращення ігрової графіки в цілому;
 • за І квартал потроїв продажі Unity Store порівняно з показниками минулого кварталу;
 • зупинив усі продажі Zibra Liquids на території рф.

SET University також не втрачає час:

 • об’єднавшись з іншими університетами та інституціями, запустив глобальну освітню ініціативу для українців – Ukranian Global University. Вона надасть українським студентам, стипендіатам та вченим доступ до якісної освіти від найкращих навчальних закладів світу. Ініціативу вже підтримали Stanford, Harvard, Yale та MIT;
 • запустив проєкт з кібербезпеки. Розвиток напрямку кібербезпеки є основним фокусом для SET University цього року, і команда університету зібрала на одній платформі актуальну інформацію про те, як захистити себе та рідних в інтернеті: цифрова безпека у воєнний час, захист гаджетів і соцмереж, кібербулінг та поради для батьків. Незабаром буде відкритий безкоштовний онлайн-курс по кібербезпеці.

А Roosh pазом із KSE, SET University та іншими компаніями запустили фандрейзингову кампанію на підтримку гуманітарних потреб України. Вдалося зібрати $20 млн, які пішли на закупівлю захисних комплектів, аптечок, джгутів та інших необхідних речей. 

Про вакансії та перегляд зарплат

З початку війни ми обрали стратегію не проводити жодних скорочень та зберегти всі робочі місця. І дотримуємося її. На всіх проєктах, окрім Reface, cтаффінг зупинився на перший місяць війни. В квітні до нас почали вже приєднуватися нові співробітники. Наразі активно шукаємо нових співробітників, а в роботі знаходиться 15 вакансій.

Перегляд зарплат згідно з процесами компанії заплановано на червень у рамках процесу перформанс менеджмент. Протягом останніх двох місяців нікому не змінювали розмір оплат, співробітники отримують регулярну оплату в звичному обсязі.

Про технології, які стануть невичерпним джерелом можливостей для всього людства

На внутрішній ринок впливає релокація ІТ-спеціалістів, які переїжджають і працюють уже на компанії в інших країнах. Це головний фактор 2022 року, і він абсолютно непередбачуваний, бо залежить від ходу бойових дій. Однак глобально, не думаємо, що ІТ-індустрія просяде, адже світовий попит на ІТ-рішення тільки збільшується.

IT-індустрія під час війни: в Roosh та Reface вважають, що після перемоги Україна отримає величезний доступ до інвестицій
Наразі київський офіс Roosh в очікуванні на якнайскоріше повернення всіх команд та проектів
Фото: Roosh

Зростання спостерігатиметься і надалі. Також буде збільшуватися конкуренція за таланти. Весь світ стрімко оцифровується, і це тільки початок. Технології штучного інтелекту стануть невичерпним джерелом можливостей для всього людства. А українські інженери тут на передовій. Скоро в усьому світі будуть говорити не лише про завзяття українців, але й про їхній технологічний талант.

Віримо, що українська ІТ-галузь стане головним драйвером післявоєнного відновлення України. Для цього треба зберегти атмосферу свободи та необмежених можливостей, яка зробила IT-галузь такою потужною. Держава зробила великий крок, створивши режим максимального сприяння технологічним компаніям, – «Дія Сіті». Якщо рух у цьому напрямку буде продовжений та свобода технологічного бізнесу буде захищена державою, то це і стане головним фактором відновлення. А воно буде дуже стрімким, адже після перемоги Україна отримає величезний доступ до інвестицій та людей з усього світу.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA