В ОАЕ обрано президента: чим шейх Мухаммед важливий для України

В ОАЕ обрано президента: чим шейх Мухаммед важливий для України

Прозахідний правитель-мілітарист очолив сім нафтових еміратів, включаючи Дубай

Этот материал также доступен на русском языке
В ОАЕ обрано президента: чим шейх Мухаммед важливий для України
Мухаммед ібн Заїд.
Фото: grozny-inform.ru

В Об'єднаних Арабських Еміратах (ОАЕ) утвердився лідер, який має підтримати одну зі сторін у конфлікті між США та росією. Хто такий Мухаммед ібн Заїд, чому він відсторонювався від війни в Україні та яку роль може зіграти в ній зараз, розбирався Mind.

ОАЕ втратили свого лідера у п'ятницю, 13 травня. Цього дня після тривалої хвороби помер 73-річний президент Халіфа ібн Заїд, який керував країною з 2004 року. Уже в суботу, 14 травня, правителі семи еміратів зібралися в палаці Каср-Аль-Мушриф в Абу-Дабі та одноголосно проголосували за обрання 61-річного Мухаммеда ібн Заїда новим президентом.

Шейхи ОАЕ провели вибори у швидкісному режимі, щоб продемонструвати згуртованість і переконати світ у стабільності своєї держави, яка є шостим за величиною експортером нафти (після Саудівської Аравії, росії, Іраку, Канади та Ірану).

«Ми вітаємо його, ми присягаємо йому на вірність, і наш народ присягає йому на вірність», – заявив у Twitter правитель Дубаю шейх Мухаммед ібн Рашид, який займався процедурою виборів президента.

Мухаммед ібн Заїд – амбітний мілітарист та друг Заходу

В ОАЕ обрано президента: чим шейх Мухаммед важливий для України

Обрання Мухаммеда ібн Заїда президентом ОАЕ ні для кого не стало сюрпризом. Будучи молодшим братом глави держави та наслідним принцом, він фактично керував Еміратами з 2014 року, після того, як Халіфа ібн Заїд переніс інсульт і відсторонився від суспільного життя.

Як пише New York, Мухаммед ібн Заїд витрачав нафтове багатство своєї країни на те, щоб стати одним із найвпливовіших лідерів арабського світу та другом Сполучених Штатів. Його стримані манери поведінки – це маска, що приховує великі амбіції, що виходять далеко межі його країни.

Мухаммед ібн Заїд закінчив курси військових льотчиків у США та Великобританську військову академію у Сандхерсті. Будучи професійним офіцером, лідер ОАЕ вважав за краще досягати цілей насамперед силовим шляхом. Він приєднався до Саудівської Аравії у її довгій і кровопролитній війні проти проіранських повстанців-хуситів у Ємені, також він підтримав армію генерала Халіфи Хафтара у Лівії.

В ОАЕ обрано президента: чим шейх Мухаммед важливий для України
Мохаммед ібн Заїд вручає медаль генерал-лейтенанту армії ОАЕ
Фото: DR

Шейх Мухаммед активно зміцнював дружбу з Вашингтоном, спрямовуючи збройні сили Еміратів на допомогу Штатам у військових кампаніях в Афганістані, Косово, Сомалі, Іраку та Сирії. Під його фактичним керівництвом Емірати виділяли величезні кошти на закупівлю в США зброї, а також на лобістів, які покращували імідж Мухаммеда ібн Заїда у країнах Заходу.

В ОАЕ дислоковано близько 3500 військовослужбовців США. Авіабаза Аль-Дафра в Абу-Дабі стала важливим опорним пунктом, з якого американські дрони та винищувачі вилітають на місії зі знищення бойовиків в Іраку та Сирії. А порт Джебель-Алі в Дубаї став портом, який найчастіше відвідують кораблі військово-морського флоту США.

Новий курс ОАЕ на диверсифікацію друзів

В ОАЕ обрано президента: чим шейх Мухаммед важливий для України
президент росії владімір путін показує Мохаммеду ібн Заїду білого сокола
Фото: DR

На тлі пандемії 2020 року та військових невдач у Ємені Емірати відмовилися від яструбиної зовнішньої політики. Мухаммед ібн Заїд активно почав налагоджувати дипломатичні зв'язки навіть зі своїми давніми противниками: Іраном, Туреччиною та сирійським режимом Башара Асада.

Як писав Mind, у серпні 2020 року Емірати шокували арабський світ підписанням договору про нормалізацію відносин з Ізраїлем («Авраамових угод»). До цього впродовж 28 років жодна арабська країна не встановлювала дипломатичних зв'язків із єврейською державою. Але після того, як відносини з Ізраїлем нормалізували Емірати, за ними пішли Бахрейн, Марокко та Судан.

Прагнення шейха Мухаммеда збільшити кількість друзів посилилося після того, як армія США здала Афганістан ісламістському руху Талібан улітку 2021 року. Хаотична втеча американських військових з Кабула похитнула впевненість ОАЕ у здатності Вашингтона забезпечити безпеку в регіоні.

Офіційні представники Еміратів на зустрічах з американськими дипломатами прямо говорили, що Штати докладають недостатньо зусиль для захисту ОАЕ та Саудівської Аравії від атак хуситів, яких підтримує Іран. У січні 2022 року єменським повстанцям вдалося завдати удару з повітря по Абу-Дабі й вбити трьох мешканців емірату.

«Абу-Дабі таі Ер-Ріяд останнім часом відчували, що Вашингтон погано їх обслуговує. Емірати зазнавали атак хуситських дронів і ракет. Вони очікували, що Штати вживуть жорстких заходів проти єменських повстанців, але цього не було. За їхнім відчуттям, Штати затягували пояси та згортали свою активність у їхньому регіоні. Щоб підготуватися до цього та убезпечити для себе ринки Азії, Емірати розпочали стратегічну диверсифікацію та почали зміцнювати зв'язки з Китаєм, Індією та росією», – пише Міжнародний інститут стратегічних досліджень (IISS).

За словами експертів IISS, у Вашингтоні, Парижі та Лондоні політики здивовано підняли брови, коли їхній найближчий арабський союзник ОАЕ відмовився засудити російське вторгнення в Україну на голосуванні в Раді Безпеки ООН 27 лютого. Їхнє здивування переросло в глибоке розчарування, коли Емірати та Саудівська Аравія відмовилися збільшити видобуток нафти для того, щоб допомогти країнам Заходу здешевити паливо та ізолювати росію.

ОАЕ має обрати між Сходом та Заходом

В ОАЕ обрано президента: чим шейх Мухаммед важливий для України
Мохаммед ібн Заїд на зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським
Фото: DR

У неділю та понеділок в ОАЕ прибули дипломатичні місії з Франції, Великої Британії та Штатів, очолювані французьким президентом Емманюелем Макроном, британським прем'єром Борисом Джонсоном, американською віцепрезиденткою Камалою Харріс та держсекретарем США Ентоні Блінкеном. Зібравшись в Абу-Дабі, лідери західних країн продемонструють підтримку ОАЕ і намагатимуться переконати Мухаммеда ібн Заїда стати на їхній бік у протистоянні з росією та Китаєм.

За словами експертів, неучасть у конфлікті Захід – Схід поки що на руку Еміратам, які отримують вигоди від цін на нафту, що підскочили, і від російських мільйонерів, які втікають до Дубаю від пов'язаних з війною в Україні санкцій.

Однак надалі зберігати нейтралітет Мухаммеду ібн Заїду буде складніше та небезпечніше. Як пише американський аналітичний центр Atlantic Council, Китай уважно стежить за реакцією Еміратів та Саудівської Аравії на війну в Україні. У Пекіні вважають, що надалі нафтовидобувні монархії так само реагуватимуть на будь-які посягання на незалежність Тайваню.

Якщо конфлікт навколо України і надалі посилюватиметься, то Емірати своєю бездіяльністю можуть налаштувати проти себе Штати та підштовхнути Китай до вторгнення на Тайвань. При такому розвитку подій Вашингтон здатний перекрити морські шляхи постачання нафти з Близького Сходу до Азії, і в ОАЕ можуть виникнути великі проблеми із забезпеченням власної безпеки та територіальної цілісності.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло