Пухирі, гомофобія та теорії змови: як мавпяча віспа вразила Європу

Пухирі, гомофобія та теорії змови: як мавпяча віспа вразила Європу

Західні ЗМІ розкручують істерію через поширення в розвинених країнах надзвичайно рідкісного вірусного захворювання

Этот материал также доступен на русском языке
Пухирі, гомофобія та теорії змови: як мавпяча віспа вразила Європу
Фото: depositphotos.com

У світі знову стрімко зросла кількість експертів-вірусологів та епідеміологів. Розгадуючи причини спалаху віспи мавп у Європі, вони популяризували кілька шкідливих теорій, що заважають погасити спалах хвороби.

Об'єднана програма ООН з проблем ВІЛ/СНІД (UNAIDS) висловила занепокоєння тим, що репортажі про поширення віспи в Європі розпалюють ненависть до геїв та африканців. В опублікованій 22 травня заяві організація звинуватила ЗМІ у використанні «мови та зображень, зокрема фотографій представників ЛГБТ», що посилюють гомофобні й расистські стереотипи, а також стигматизацію.

«Стигматизація й осуд підривають довіру та здатність ефективно реагувати на такі спалахи захворювань, – пояснює проблему Метью Каванах, заступник голови UNAIDS. – Як ми знаємо, риторика стигматизації може швидко закрутити спіраль страху та зірвати побудовану на свідченнях боротьбу з інфекцією. Люди боятимуться звертатися за медичною допомогою, лікарі не зможуть ідентифікувати випадки зараження та вживатимуть неефективних заходів стримування хвороби. Ми цінуємо ЛГБТ-спільноту за провідну роль у підвищенні обізнаності – і ми повторюємо, що ця інфекція може вразити будь-кого».

Чому вірус поширився на багато країн?

За даними організації Global.health, до 25 травня 2022 року медики підтвердили понад 200 випадків захворювання на віспу мавп у Європі та Північній Америці: 70 в Англії, 51 в Іспанії, 39 у Португалії, 15 у Канаді та 12 у Німеччині. Поодинокі випадки інфікування були зареєстровані в Нідерландах, Франції, Бельгії, США та Австралії. Наразі фахівці намагаються визначити, яким чином ці випадки можуть бути пов'язані між собою.

Як пише Wired, первинні дослідження геному вірусу, виявленого у хворих, показали, що він не мутував і не став більш трансмісивним. Тобто сотні людей у ​​20 розвинених країнах раптово постраждали від інфекції, яку вчені вивчали з 1958 року і вважали не здатною викликати серйозну епідемію в людей. Згідно з одним із досліджень, при близьких контактах обличчям до обличчя із зараженою людиною, мавпяча віспа передавалася лише у 3% випадків.

Пухирі, гомофобія та теорії змови: як мавпяча віспа вразила Європу

Протягом десятиліть медики говорили, що віспа мавп – це самовиліковуване захворювання, на яке переважно страждають білки та інші дрібні гризуни у віддалених регіонах Центральної та Західної Африки. І лише в окремих випадках інфекція може перескочити на людей, наприклад, при укусі зараженої тварини або при обробці м'яса, здобутого на полюванні. У цьому випадку людину можуть мучити лихоманка, головний біль, озноб і втома, а на шкірі виступає схожий на вітрянку висип. Однак у 99% випадках організм зцілюється за 2–4 тижні, і всі симптоми повністю минають.

Зазвичай до США та Європи щороку прибували кілька мандрівників, заражених віспою мавп. Але масового передання цього вірусу від людини до людини на території розвинених країн досі ніколи не спостерігалося.

«Нещодавні випадки захворювання нетипові з низки причин. По-перше, тому що всі вони, крім одного, не пов'язані з поїздками в регіони ендемії віспи мавп у Західній або Центральній Африці. По-друге, тому що більшість перших випадків зараження було виявлено у клініках сексології у чоловіків, які займалися сексом з іншими чоловіками. І по-третє, через географічну розсіяність цих випадків по Європі та за її межами», – йдеться в заяві Ханса Клюге, директора Європейського регіонального бюро Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ).

До чого тут вакцинація від COVID?

Спалах віспи мавп у Європі породив безліч теорій змови про її зв'язок із вакцинацією від COVID-19. Конспірологи вказують, що хворих багато в тих країнах, які щепили своє населення препаратом AstraZeneca, створеним на основі аденовірусу, що викликає застуду у шимпанзе.

«Один із членів парламенту Великобританії написав 20 травня у Twitter: «Хто здивований, що після того, як мільйонам людей було введено ін'єкцію генетично модифікованого вірусу шимпанзе, зараз відбувається спалах мавпячої віспи?» Його пост набрав 2000 ретвітів та понад 6000 лайків», – зазначає Reuters, наголошуючи, що шимпанзе – це не мавпа, а примат, і його аденовірус не пов'язаний із вірусом віспи.

Пухирі, гомофобія та теорії змови: як мавпяча віспа вразила Європу
Прибічник теорії змови з плакатом, який інформує про наявність вірусу
Фото: DR

За твердженням вчених, вакцини від COVID-19 ретельно досліджені, і мавпяча віспа не є побічним ефектом жодної з них. Проте медики припускають, що нинішньому аномальному поширенню хвороби могло сприяти зниження імунітету людей від звичайної віспи, яку людство перемогло за допомогою щеплень 44 роки тому.

«Минуло вже понад 40–50 років після припинення масових вакцинацій від натуральної віспи. Щеплення від неї давали бонусом сильний захист від віспи мавп», – цитує Guardian професорку Райну Макінтур, яка очолює програму біобезпеки в австралійському Інституті Кірбі.

Її пояснення не дає відповіді на запитання: чому вірус, який не мутував і не став небезпечнішим, швидко поширився саме зараз? Лікарі висунули гіпотезу, що суперрозповсюджувачем могли послугувати масові заходи, на яких багато людей контактували шкіра до шкіри із зараженими. Прагнучи роздмухати з цього припущення сенсацію, деякі ЗМІ звинуватили у нинішньому спалаху віспи мавп «секс на двох європейських рейвах».

Чи є зв'язок віспи мавп із ЛГБТ-тусовками?

За припущенням влади Бельгії, масове зараження жителів різних європейських країн віспою мавп відбулося на її території на фетиш-фестивалі Darklands, проведеному 4–9 травня 2022 року. На сайті цього заходу сказано, що вірус був занесений на фестиваль іноземцем, і згодом виявлений ще у трьох людей, які відвідували Darklands. Другим фестивалем, який розповсюдив вірус, за припущенням влади Іспанії, був гей-парад Maspalomas, що відбувся 5–15 травня на одному з Канарських островів Гран-Канарія.

«Ми знаємо, що віспа мавп може поширюватися при тісному контакті з ураженою шкірою інфікованого, і схоже, що в цьому випадку сексуальні контакти посилили трансмісію вірусу», – розповідав в інтерв'ю агентству Associated Press провідний радник ВООЗ Девід Хейман.

Пухирі, гомофобія та теорії змови: як мавпяча віспа вразила Європу
Учасники фетиш-фестивалю Darklands у травні 2022 року (Бельгія)
Фото: DR

Подібними заявами експерти хотіли заспокоїти населення, давши зрозуміти, що ризик зараження при звичайному спілкуванні для людей невеликий. Тепер, після того як ЗМІ стигматизували ЛГБТ-спільноту, медики почали виправдовуватися та доводити, що віспа мавп – не «хвороба геїв».

«Я не хотів би, щоб у людей склалося враження, що це той вірус, якого варто надто сильно боятися. Віспа мавп не настільки страшна, як COVID. Вона неприємна, і нам важливо зробити все можливе, щоб зупинити її. Але вона не збирається вбивати мільйони людей. На відміну від коронавірусу, вона небезпечніша для дітей, ніж для дорослих, але навіть для дітей абсолютний ризик малий», – пояснює Брайан Фергюсон, професор вірології в Кембриджському університеті.

Медики побоюються, що боротися з вірусом стане складніше, бо ЗМІ міцно пов'язали спалах захворювань із гей-тусовками. Люди, які знаходяться в зоні ризику, але не мають сексуальних контактів, помилково повірили, що не можуть інфікуватися. До того ж через те, що хворобу тепер вважають венеричною, хворі з меншою ймовірністю підуть до лікаря, коли побачать її симптоми. Якщо пацієнти залишаться непролікованими, вірус може досягти небезпечних масштабів.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло