Швидка військова допомога: на що вплине $700-мільйонна поставка від Байдена
Чи змінять американські РСЗВ на колесах M142 HIMARS хід війни

У середу, 1 червня, Міноборони США оголосило про новий $700-мільйонний пакет термінової військової допомоги Україні. Ця 11-та за рахунком поставка покликана запобігти захопленню росією решти територій Донбасу. До неї включені передові далекобійні ракетні комплекси M142 HIMARS, здатні знищувати російську артилерію з безпечної відстані.
На брифінгу в Пентагоні, який відбувся у середу, 1 червня, заступник міністра оборони США Колін Каль повідомив, що чотири системи M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket Systems) були заздалегідь переправлені до Європи. Тож Київ зможе отримати ці комплекси дуже швидко, але українським військовим потрібно ще близько трьох тижнів, аби навчитися ними користуватися та обслуговувати.
«Ми не спостерігаємо провалів в українській обороні. Вони міцно тримаються, – цитує Коліна Каля Breaking Defense. – Але точаться важкі бої. І ми вважаємо, що зараз час надати ці додаткові можливості, які дозволять українцям дуже точно вражати те, що їм потрібно в поточних битвах».
На додачу до систем M142 HIMARS та «суттєвої кількості» боєприпасів для них у новому $700-мільйонному пакеті військової допомоги від США передбачено п'ять протиартилерійських радарів; дві станції радіолокації повітряного спостереження; 1000 «Джавелінів» та 50 командно-пускових установок; 6000 одиниць протитанкової зброї; 15 000 155-міліметрових артилерійських снарядів; чотири вертольоти Мі-17; 15 тактичних машин, а також запчастини та обладнання.
Чим унікальний та важливий «Хаймарс»?
M-142 HIMARS описують як легку, швидкохідну та маневрену ракетну систему на колесах. Менш ніж за хвилину вона здатна вистрілити весь свій боєзапас і поїхати в інше місце, зводячи нанівець ефективність ворожого контрбатарейного вогню. Процес заряджання ракет також не забирає багато часу і здійснюється силами екіпажу «Хаймарса» з трьох осіб.
Передані Україні HIMARS зможуть випускати шість керованих снарядів з коригуванням польоту по GPS. Цими високоточними боєприпасами українські військові матимуть змогу вражати цілі, віддалені на 70 км. Стріляючи з такої відстані, «Хаймарс» зможе знищувати російську фронтову артилерію, залишаючись за її досяжністю. Це має забезпечити ЗСУ перевагу на тих ділянках фронту, де бої звелися до наземних «артилерійських дуелей».

«Ті гаубиці, які ми вже передали українцям, стріляють на 30 км. Отримавши системи HIMARS із більш ніж удвічі вищою дальністю, українці – навіть із меншою кількістю ракетних систем – зможуть краще захищатися», – запевнив на брифінгу в середу Колін Каль.
У «Хаймарса» є ще один режим стріляння однією-єдиною ракетою ATACMS (Army TACtical Missile System, «армійський тактичний ракетний комплекс») з величезною дальністю і точністю. З цим боєзарядом HIMARS фактично перетворюється на оперативно-тактичний ракетний комплекс, щось середнє між «Точкою-У» та «Іскандером», і набуває здатності знищувати цілі на відстані до 300 км.
Як запевняє американська влада, Сполучені Штати не передаватимуть Києву ракети ATACMS, аби уникнути їхнього використання для ударів углиб росії. Держсекретар США Ентоні Блінкен також оголосив про те, що Україна і США мають «міцний довірчий зв'язок», і Україна пообіцяла використовувати системи HIMARS лише в оборонних цілях і не застосовувати їх по території рф.
Як відреагували у росії?
Прес-секретар президента росії дмитро пєсков заявив, що постачаннями систем HIMARS в Україну Сполучені Штати прагнуть зробити війну запеклішою і максимально затягнути її в часі. «США цілеспрямовано та старанно підливають оливи у вогонь. Штати дотримуються лінії, щоби воювати з росією до останнього українця», – заявив 1 липня спікер путіна.
Він додав, що не вірить обіцянкам керівництва України про невикористання систем HIMARS для обстрілу російської території. «Щоб довіряти, потрібно мати досвід випадків, коли ці обіцянки стримувалися. На жаль, такого досвіду немає», – стверджує Пєсков.

Російські військові експерти в коментарях пресі схиляються до думки, що п'ятитонні вантажівки із системами HIMARS – грізна зброя, яку російська армія, ймовірно, намагатиметься найретельніше відслідковувати з повітря і знищувати. Проте, за твердженням російських аналітиків, цих систем в Україні буде замало, щоб вони змогли змінити хід подій на фронті.
Натомість вони можуть спровокувати конфлікт на спокійній ділянці російсько-українського кордону та «втягнути у війну третю сторону». Таку думку висловив начальник Національного центру управління обороною росії михайло мізинцев. Він навіть «висловив припущення», що українські військові планують найближчим часом обстріляти прикордонну територію росії з житлової зони міста Шостка Сумської області.
«Найближчим часом до Шостки очікується постачання із США ракетних систем великої дальності, за допомогою яких бойовики озброєних формувань України за наказом СБУ планують завдавати ударів по прикордонній території російської федерації безпосередньо з житлових районів міста», – посилається на мізинцева gazeta.ru. За твердженням генерала, інформація про це з'явилася «внаслідок перехоплення радіопереговорів».
Як відреагувала Україна?
Увечері 1 червня глава Офісу Президента України Андрій Єрмак подякував владі США за постачання військової допомоги.
«Президент США Джо Байден оголосив про новий пакет військової допомоги для України. Він включає РСЗВ HIMARS та боєприпаси, гелікоптери Мі-17, ракети Javelin, тактичні машини, РЛС та інші боєприпаси. Дякуємо союзникам. Переможемо росію разом», – написав Єрмак у Telegram, а у Twitter він підкреслив, що Україна не веде бої на території рф.
Напередодні про це в інтерв'ю американському виданню Newsmax розповів Президент України Володимир Зеленський. Україна, за його словами, не має наміру йти на територіальні поступки кремлю, і далекобійні американські озброєння необхідні їй для захисту власних територій.
«Нас не цікавить, що відбувається в росії. Нас цікавить лише наша власна територія в Україні… Україна не уподібнюватиметься окупантам, обстрілюючи з важкого озброєння мирні населені пункти», – завірив Зеленський.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].