Назад до витоків: Україна нарощує експорт соняшнику замість соняшникової олії
Заїжджена характеристика «сировинний придаток» нарешті стає актуальною
Україна – найбільший у світі виробник та експортер соняшникової олії, з часткою ринку понад 50%, різко скоротить свою присутність на ньому й, найімовірніше, втратить лідерство принаймні в частині виробництва. Замість постачання готової продукції з країни зростає експорт соняшника, який переробляється за кордоном – переважно в Болгарії та Туреччині.
Тоді як світ уважно стежив за долею українського зерна, а міжнародні організації на чолі з ООН докладали максимальних зусиль для відновлення його експорту, другий за значимістю сегмент українського аграрного сектору – олійний – був фактично залишений сам собі.
При цьому стан справ у ньому за деякими параметрами був більш загрозливим, ніж у зерновиків: значна частина МЕЗів опинилася на окупованих територіях, надлишок готової продукції еквівалентний потребам внутрішнього ринку за кілька років, а традиційні ринки збуту та специфіка транспортування не дають можливості повноцінно використовувати можливості залізниці.
Усе це призвело до глобального стресу в галузі, яка тільки-но починає пожинати його наслідки.
Негативне виробництво
Через суттєве скорочення виробництва олії в наступному сезоні (стартує у вересні) може скластися парадоксальна ситуація, коли обсяги експорту будуть більшими, ніж обсяги переробки олійного насіння.
За оцінками асоціації «Укроліяпром», за підсумками минулого 2020/2021 МР (вересень – серпень) сумарний обсяг виробництва олії в Україні сягнув 6,126 млн тонн, з яких 5,8 млн тонн – це соняшникова, 0,21 млн тонн – соєва та 116 00 тонн – рапсова олія.
За оптимістичною оцінкою аналітика ІА «АПК-Інформ» Світлани Киричок, наступного сезону може бути перероблено 11–11,6 млн тонн соняшнику (з урахуванням перехідних залишків). Песимістичний прогноз передбачає переробку 8 млн тонн. З огляду на ці розрахунки наступного маркетингового року виробництво соняшникової олії становитиме 4 млн тонн, а експорт – 4,2 млн тонн.
За словами заступника директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Миколи Пугачова, більша частина підприємств не буде задіяна в сезоні через свою близькість до фронту та/або розташування на окупованих територіях, а виробництво насіння соняшника скоротиться вдвічі – до 8–8,8 млн тонн проти 15 млн тонн у минулих сезонах.
«Якщо в Україні 2021 року соняшником було засіяно 6,5 млн га, то цього року лише 72,0% від торішнього – 4,6 млн га», – сказав він. Це мінімум за 10 років.
Із сотні підприємств галузі в активній фазі виробництва перебувають не більше двох десятків
Підміна експорту
Переробка олійних культур – експортоорієнтована галузь, до 90% виробленого обсягу вивозилося переважно морем. Морський шлях є практично безальтернативним, насамперед через географічну структуру постачань. За підсумками минулого сезону, близько 27% експорту припало на Індію.
У довоєнний період з України в сезон експортувалося не менше 0,5 млн тонн соняшникової олії на місяць. За час війни – з березня до липня 2022 року – було вивезено всього 750 000 тонн олії, це вдвічі менше, ніж за аналогічний період минулого сезону.
У результаті з початку війни олія втратила домінувальні позиції в структурі експорту олійно-жирової галузі, поступившись сировині. Якщо минулого сезону навесні на олію припадало 43% у галузевій торгівлі, то в березні – липні 2022 року – лише 28%. При цьому частка соняшнику зросла в структурі експорту до 38% проти нуля минулого року.
Прогноз експорту соняшнику на поточний сезон – не менше 1 млн тонн. Це безпрецедентний показник за більш ніж 10 років. Основні покупці олійної сировини – Туреччина, на яку припала п'ята частина всіх постачань, а також країни ЄС – Болгарія, Румунія та Угорщина (сумарно близько 72% українського експорту соняшника).
Скорочення площ під соняшником і відповідно його врожаю, активний експорт сировини, підприємства, що випали внаслідок окупації з виробничого циклу – все це призведе до того, що Україна, імовірно, втратить світову першість із виробництва соняшникової олії мінімум на рік.
Чи збереже вона лідерство в експорті завдяки гігантським перехідним запасам олії, залежить від активізації морської торгівлі.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].