Бійня в Іраку: як «садристи» перетворили Багдад на гарячу точку

Бійня в Іраку: як «садристи» перетворили Багдад на гарячу точку

У центрі іракської столиці спалахнули запеклі бої між прихильниками та опонентами Муктади ас-Садра

Этот материал также доступен на русском языке
Бійня в Іраку: як «садристи» перетворили Багдад на гарячу точку
Фото: sova.news/Getty Images

Політичний параліч Іраку, який триває майже рік, перейшов у криваву фазу. У понеділок, 29 серпня, тисячі прихильників шиїтського проповідника Муктади ас-Садра штурмували урядові будівлі в «зеленій зоні» Багдада, що особливо охороняється, і вступили в збройні зіткнення з проіранськими шиїтськими міліцейськими формуваннями «Хашд аш-Шаа.

Що передувало кровопролиттю

Іракське суспільство умовно поділено на арабів-сунітів, арабів-шиїтів та курдів. За часів Саддама Хусейна у владі домінували суніти. Однак американське вторгнення до Іраку 2003 року посилило політичну вагу шиїтів, які розділилися на проіранську та антиіранську гілки і у своїй боротьбі за владу опинилися на межі громадянської війни.

Лідер шиїтської воєнізованої організації «Армія Махді» Муктада ас-Садр отримав широку громадську підтримку, обіцяючи позбавити іракську політику впливу і США, й Ірану. У жовтні 2021 року очолюваний ним рух «Ас-Саїрун» переміг на парламентських виборах, отримавши найбільше мандатів. Однак багатомісячні спроби Муктади ас-Садра сформувати з арабами-сунітами та курдами новий уряд, «незалежний від зовнішніх сил», виявилися безрезультатними.

Ситуація почала загострюватися в липні 2022 року після того, як на пост прем'єр-міністра Іраку висунувся Мухаммад ас-Судані з партії «Координаційна платформа», яка представляє проіранських шиїтів у парламенті. У відповідь Муктада ас-Садр наказав усім депутатам «Ас-Саїрун» скласти повноваження і почав вимагати проведення нових виборів. Його прихильники кілька тижнів блокували роботу парламенту, влаштовуючи навколо будівлі сидячі страйки. Ситуацію загострювало те, що поруч із ними збирали мітинги їхні опоненти.

Як Муктада ас-Садр спровокував бійню

У понеділок 29 серпня Муктада ас-Садр зробив те, що аналітики називають політичним гамбітом. Він заявив про свій відхід з політичного життя та «припинення роботи всіх основних установ прихильників його руху», пояснивши це тим, що ситуація в країні зайшла в глухий кут.

Оскільки Муктада ас-Садр анонсує свій відхід із політики не вперше, багато хто вважав його слова політичним блефом. Раніше лідер шиїтів відсторонювався від справ, але швидко повертався після проведення політичних торгів і зміцнення своїх позицій. Цього разу деякі «садристи» вирішили допомогти своєму лідерові силовими методами, що призвело до кровопролиття.

«Муктада ас-Садр зробив незрозумілу заяву. Що вона не означала б, «садристи» завжди чекають на те, що вона буде скасована. Жахливіше те, що вони вирішили, ніби їхній лідер своїм відстороненням від політики дав їм зелене світло робити те, що вони вважають за потрібне», – коментує ситуацію Хамзех Хададм, експерт аналітичного центру «Європейська рада з міжнародних відносин».

Експерти вважають, що Муктада ас-Садр дестабілізував обстановку в Багдаді, щоб добитися дострокових виборів. Його шанси на успіх великі, оскільки війна в Україні підвищила міжнародну значущість Іраку – третього за величиною експортера нафти після Саудівської Аравії та Росії. Задля збереження стабільності в цій країні Штати та інші держави, ймовірно, схилять тих іракських політиків, яких вони підтримують, до компромісу із «садристами».

«Я не вірю в те, що Муктада ас-Садр йде з політики. Адже він один із багатьох, якщо не єдиний громадський діяч в Іраку, здатний вивести сотні тисяч людей на вулиці. Я думаю, дострокові вибори стануть дуже легким виходом із ситуації», – цитує Al Jazeera Альберта Вольфа з американського дослідницького Університету Джонса Хопкінса.

Як розвивалися події 29 серпня

Бійня в Іраку: як «садристи» перетворили Багдад на гарячу точкуФото: interfax

Вранці у понеділок сотні прихильників Муктади ас-Садра проникли до «зеленої зони» Багдада і штурмували там колишній палац Саддама Хуссейна. Увірвавшись у розкішну резиденцію, «садристи» влаштували масове купання в басейні з розмахуванням прапорами та плакатами свого лідера.

Через деякий час іракські силовики витіснили учасників заворушень із президентського палацу, застосувавши сльозогінний газ. Однак зупинити ескалацію насильства їм не вдалося. Вдень натовпи «садристів» та їхніх опонентів закидали один одного камінням, а ввечері пустили в хід вогнепальну зброю.

«З настанням темряви загуркотіли автоматні черги та вибухи, а вогняні доріжки трасувальних куль пофарбували небо над «зеленою зоною», де розташовані урядові штаб-квартири та іноземні посольства», – описав те, що відбувається, Reuters, додавши пізніше, що по «зеленій зоні» Багдада було також зафіксовано кілька прильотів ракет.

До ранку 30 серпня кількість убитих у перестрілках між прихильниками та опонентами Муктади ас-Садра перевищила 20 людей. Десятки людей потрапили до лікарень із тяжкими вогнепальними пораненнями.

У спробі взяти ситуацію під контроль виконувач обов'язків прем'єр-міністра Іраку Мустафа аль-Казімі ввів у всіх провінціях Іраку комендантську годину, яка починається о 19:00 за місцевим часом і закінчується після повідомлення сил безпеки. Вівторок, 30 серпня, через зіткнення оголошено неробочим днем. Усі в'їзди в Багдад перекрили військові, щоб перешкодити угрупуванням шиїтів ввести в столицю військову техніку і зробити міжусобний конфлікт ще катастрофічнішим.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло