Голова Держспецзв'язку: «Армія дронів» уже законтрактувала 877 безпілотників на 948 млн грн»

Голова Держспецзв'язку: «Армія дронів» уже законтрактувала 877 безпілотників на 948 млн грн»

Юрій Щиголь – про те, які саме БПЛА закуповують для наших захисників і як обирають постачальників

Голова Держспецзв'язку: «Армія дронів» уже законтрактувала 877 безпілотників на 948 млн грн»
Юрій Щиголь
Фото: Держспецзв'язку

Майже два місяця тому – на початку липня – фандрейзингова платформа United24 разом із Генштабом, Держспецзв'язку та Мінцифри розпочали проєкт «Армія дронів». Що за цей час уже встигли зробити? Чому саме Держспецзв'язку підключили до закупівлі БПЛА? За якими критеріями обирають моделі безпілотників?Чи багато українських виробників у переліку постачальників? Як відбирають «студентів», які хочуть стати пілотами дронів? І до чого тут monobank і 12-річний Юра з Києва? Про це та багато іншого Mind розповів голова Держспецзв'язку Юрій Щиголь.

– Чому саме Держспецзв'язку доручено вести проєкт «Армія дронів»?

– Перший поштовх у закупівлях дронів для армії дали волонтери. Сьогодні настав час створювати повноцінну «Армію дронів» за сучасними стандартами НАТО. Тому цей обов'язок узяла на себе держава.

Голова Держспецзв'язку: «Армія дронів» вже законтрактувала 877 безпілотників на 948 млн грн»
Фото: Мінцифра

Які саме БПЛА закуповувати – визначає Генштаб ЗСУ. Він як ніхто інший знає, апарати з якими характеристиками потрібні нашим військовим для ефективного виконання завдань. А Держспецзв’язку знаходить, тестує і проводить закупівлі дронів. Ми використовуємо досвід волонтерів, ресурс держави та практики країн-членів НАТО для виконання цього завдання.

Є кілька причин, чому закупівлі здійснює саме Держспецзв'язку. По-перше, ми вже мали досвід успішної закупівлі форми й тепловізорів для наших військових за кошти, зібрані через платформу United24. Також у межах цієї ініціативи закуповується багато іншого обладнання (якого саме – інформуватимемо після закриття угоди). Процес налагоджено й відпрацьовано.

По-друге, наші фахівці в щільній співпраці з іноземними колегами здатні перевірити програмне забезпечення дронів і – у разі потреби – удосконалити його, щоб зробити використання безпілотників максимально ефективним і безпечним для наших захисників. Уже маємо такий досвід.

– Можливо, порівнювали тактику використання дронів ЗСУ та окупантами в динаміці від початку бойових дій. Яка різниця в ефективності застосування?

– Це питання більше до Генштабу. Ми на замовлення Генштабу шукаємо, тестуємо й купуємо саме ті дрони, які їм необхідні.

Водночас про те, наскільки важливе використання дронів, свідчать відео з перших тижнів війни, де «Байрактар» став справжньою зіркою. А також те, як відчайдушно росія намагається знайти постачальників безпілотників для потреб власної армії.

– Скільки орієнтовно необхідно постачати дронів на місяць нашим військовим, враховуючи, що БПЛА – «розхідний матеріал»? Та наскільки цю потребу можуть закривати «Армія дронів», інші держструктури та волонтери?

– Наш найближчий чекпоінт – закупити 200 безпілотних авіаційних комплексів тактичного рівня для повітряної розвідки. Це дрони, які можуть літати від 2 до 24 годин, до 160 км, на висоті до 5 км. Звичайні цивільні дрони купуватимемо на всі кошти, що будуть зібрані, – їх армії потрібні тисячі.

Фактичну кількість дронів, необхідних на місяць нашим військовим, і те, як краще їх застосовувати, знає Генштаб. Поки що зібраних коштів і законтрактованих дронів недостатньо, щоб повністю задовольнити потреби армії.

Однак і ми, і волонтери, і Міністерство цифрової трансформації, і військові, і лідери думок в Україні – усі як можуть працюють над тим, щоб залучити більше коштів і закупити більше БПЛА. Сьогодні неабияк важливо, щоб до ініціативи долучилося якомога більше людей, адже дрони потрібні для нашої перемоги й для того, щоб на шляху до неї зберегти якомога більше життів.

– Скільки вже зібрано коштів на «Армію дронів» через платформу United24?

– Загальна сума сягнула майже 1 млрд грн. Зараз уже законтрактовані дрони на біля 948 млн грн. Це 877 безпілотників, які зможуть посилювати нашу армію.

Голова Держспецзв'язку: «Армія дронів» вже законтрактувала 877 безпілотників на 948 млн грн»
Фото: Мінцифра

За ці кошти були придбані:

 • «Укрджет» – 2 (українські. – Mind);
 • Skyeton – 3 (українські);
 • Fly Eye – 20 (польські);
 • Warmate – 40 (польські);
 • «Скіф» – 80 (українські);
 • DJI Matrice RTK 300 – 178 (китайські);
 • DJI Mavic 3 – 254 (китайські);
 • Autel evo 2 – 300 (США).

148 дронів уже передано на передову.

Кошти надійшли з більш як 70 країн. У топі – США, Канада, Велика Британія, Німеччина. Допомагають як приватні особи, так і благодійні організації, бізнес-структури. Наприклад, за гроші клієнтів monobank у межах ініціативи було закуплено дві наземних системи та 40 ударних дронів-камікадзе Warmate.

– У цьому переліку – майже всі дрони-розвідники. Чи є необхідність закуповувати більше ударних БПЛА?

– Закупівля всіх дронів відбувається в цілковитій координації з Генштабом, фактично на його замовлення. Тобто ми закуповуємо саме те, що зараз потрібно нашим захисникам. Сьогодні ми сфокусовані саме на дронах-розвідниках. Також купуємо невеликі дрони, які допомагатимуть нашим бійцям.

– За якими критеріями обираєте постачальників і моделі дронів?

– Розглядаємо всі можливі варіанти закупівлі безпілотників, які допоможуть нам перемогти у війні. Головна вимога – щоб вони відповідали потребам наших військових. Гроші йдуть на те, щоб задовольнити нагальні потреби з урахуванням наявних на ринку пристроїв.

Голова Держспецзв'язку: «Армія дронів» вже законтрактувала 877 безпілотників на 948 млн грн»
Фото: Мінцифра

Пошук постачальників зараз – річ непроста: ми не беремо того, що є. Від якості дронів залежить життя українських воїнів і наша перемога. Перевіряємо БПЛА не лише щодо заявлених характеристик, а й те, як вони протистоять засобам радіоелектронної боротьби, чи не зможе їх перехопити ворог. Не називатиму імен виробників, але навіть деякі відомі компанії не змогли пройти всі випробування.

Звісно, також зважуємо на вартість та ефективність, адже зібрані кошти мають бути використані максимально ефективно.

– На початку повномасштабної війни були побоювання, що китайська DJI може передавати дані рф. Як нівелюєте цей ризик?

– У апаратів цього бренду дійсно була виявлена можливість передавати іншим особам інформацію про розташування дрону, місце зльоту, розміщення оператора. Тому із заводським програмним забезпеченням ми не радимо використовувати їх хіба як хобі.

Наше завдання – мінімізувати загрози життю та здоров’ю наших захисників. Тому для використання з воєнною метою дронів цього бренду українські та закордонні фахівці модифікували програмне забезпечення. Якщо інші безпілотники, які ми закуповуватимемо, потребуватимуть подібного удосконалення, воно буде проведене.

Отже, дрони, які отримуватимуть наші військові, не передаватимуть інформації тим, хто не має її знати. Більше деталей надати не можу – це чутлива інформація.

– Чи буде розширений перелік постачальників і моделей БПЛА? Чи розглядаєте інші українські апарати?

– Список постачальників уже доволі широкий. Сьогодні ми ведемо переговори з багатьма компаніями, проводимо тестування дронів, які нам пропонують. Та лише після цього ухвалюємо рішення про закупівлю. Однак для того, щоб не дати ворогу можливості зірвати процес купівлі, поки що утримаємося від оприлюднення імен виробників.

Голова Держспецзв'язку: «Армія дронів» вже законтрактувала 877 безпілотників на 948 млн грн»
Фото: Мінцифра

Українські виробники прагнуть перемоги не менше, ніж усі інші громадяни. Зараз вони активно працюють над тим, щоб запропонувати нашим захисникам найкращі зразки БПЛА. Ми розглядаємо всі варіанти для закупівель. Та це – процес, який вимагає часу, адже кожну модель тестуємо, щоб обрати лише найкращі апарати для наших воїнів. Наразі можемо говорити про закупки в трьох виробників. Щодо інших – триває робота на різних етапах.

– Ще один ваш напрям навчання операторів дронів. Розкажіть, будь ласка, деталі.

– Для кожного БПЛА на передовій потрібен професійний пілот. Тому, як і дронів, нам потрібні тисячі пілотів, які здатні виконувати завдання на фронті.

Зараз – нестача пілотів, тому проводимо навчання військових цієї нової спеціальності. Управління дронами для виконання військових завдань навчають дві школи «Дронаріум» та «Боривітер». Навчання триває п’ять днів. Наприкінці серпня вже було 735 випускників.

– Як школи набирають «студентів»? Беруть усіх охочих чи є відбір за певними критеріями?

– Перший і найважливіший критерій – бути військовослужбовцем, якого готують для дислокації на передову. Запити на навчання збирають від військових частин і командирів. Військові також можуть самостійно заповнити форму на сайті, але вони мають підтвердити, що є військовослужбовцями бойового батальйону.

До речі, серед випускників курсу є військовослужбовець, який отримав нагороду «За мужність у бою». Такі історії справді надихають.

– Через вашу платформу охочі можуть передати власні дрони до ЗСУ. Чи є вимоги до технічних характеристик?

– Звісно.

Зараз потрібні дрони, шо мають такі характеристики:

 • батарея не менше 5000 мА•год;
 • дальність польоту від 1 км;
 • камера з кількістю мегапікселів не менше 20 Мп.

За дрон із тепловізором наші захисники будуть особливо вдячні.

– Скільки таких дронів уже надіслано, з яких країн? Можливо, були якісь цікаві випадки?

– Ми отримали від людей понад 100 дронів. Переважно – з України, Німеччини, США, Польщі.

Щодо цікавих історій. Інколи люди вкладають листи у свої посилки. Одного разу отримали потужний дрон, який коштує не менше $5000 (до речі, його вже передали на передову). Людина, яка його «задронатила», написала, що хоче якнайшвидшої перемоги України, тому віддає свій дрон.

Голова Держспецзв'язку: «Армія дронів» вже законтрактувала 877 безпілотників на 948 млн грн»
Фото: Мінцифра

Маленький син однієї зі співробітниць Мінцифри хотів «задронатити» свій іграшковий вертоліт.

12-річний Юра з Києва передав на «Армію дронів» свої монети, які він збирав близько чотирьох років.

Такі історії розчулюють і надихають.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло