Непоправна втрата: як світові лідери висловилися про значимість Єлизавети II

Непоправна втрата: як світові лідери висловилися про значимість Єлизавети II

Добросердечна королева вела «тиху дипломатію», була «скелею стабільності» та символом примирення

Этот текст также доступен на русском
Непоправна втрата: як світові лідери висловилися про значимість Єлизавети II
Фото: Telegram/Верховна Рада України

Королева Великобританії Єлизавета II, найстаріший глава держави у світі, померла 8 вересня у віці 96 років після 70-річного правління. Президенти, прем'єр-міністри, монархи з усього світу віддають шану її життю та досягненням. Mind зібрав найяскравіші та найхарактерніші з висловлювань.

Прем'єр-міністр Великої Британії Ліз Трасс, про обрання якої 5 вересня писав Mind, назвала смерть королеви «величезним шоком для нації та всього світу».

«Єлизавета II була скелею, на якій була побудована сучасна Великобританія. Наша країна зростала й процвітала під її правлінням… Це екстраординарне досягнення – правити з такою гідністю та витонченістю протягом 70 років», – заявила у зверненні до нації Ліз Трасс.

Її попередник Борис Джонсон назвав Єлизавету II «найкращим монархом у нашій історії».

Джо Байден, Емманюель Макрон, Володимир Зеленський та інші глави держав висловили співчуття у зв'язку зі смертю королеви, що сприяла примиренню націй і була прикладом майже бездоганного монарха.

Символ примирення

Єлизавета II стала королевою Великобританії у 25-річному віці. Вона успадкувала престол після смерті батька в 1952 році, коли Вінстон Черчілль керував британським урядом, Йосип Сталін очолював Радянський Союз, а Китай і США вели війну на території Кореї.

Непоправна втрата: як світові лідери висловилися про значимість Єлизавети IIФото: з відкритих джерел

«Королева з добрим серцем», як її назвав Емманюель Макрон, сприяла формуванню мирних відносин на європейському континенті. Вона активно налагоджувала міжнародні зв'язки Великобританії, які постраждали від двох руйнівних світових воєн. Часті дипломатичні поїздки Єлизавети II та організовані нею прийоми в Букінгемському палаці зміцнювали відносини Великобританії з її партнерами та прискорювали трансформацію колишніх ворогів у союзників.

«Німеччина буде вічно вдячна королеві за те, що вона простягла руку примирення німцям після Другої світової війни», – заявила 8 вересня глава Міністерства закордонних справ ФРН Анналена Бербок.

«Державний візит королеви Єлизавети II у 1965 році – це один із найважливіших та найпотужніших символів післявоєнної британо-німецької дружби. Для молодої Федеративної Республіки Німеччини ця поїздка стала неоціненним важливим сигналом примирення після двох спустошливих світових воєн, після величезної вини, яку моя країна взяла на себе. Німеччина сумує за королевою», – розповів президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр, назвавши Єлизавету ІІ «жінкою, яка сформувала сторіччя».

Уособлення стабільності

В епоху Єлизавети II змінилося 15 британських прем'єр-міністрів і сталося чимало криз. За 70 років правління її сім'я багато разів опинялася у центрі скандалів та нещасть. Її чоловіка, принца Філіппа, звинувачували у подружніх зрадах. Син, принц Чарльз, скандально розлучився, а колишня невістка Діана трагічно загинула в автокатастрофі. Але що б не відбувалося, Єлизавета II виходила до народу, аби показати: все під її особистим контролем.

Непоправна втрата: як світові лідери висловилися про значимість Єлизавети IIФото: з відкритих джерел

«За 70-річне царювання Єлизавети II відбулися величезні зміни, але весь цей час для британської нації вона незмінно була джерелом спокою та впевненості», – зазначив у своїй заяві президент Ірландії Майкл Хіггінс.

Президент Ізраїлю Іцхак Герцог також підкреслив, що на тлі колосальних змін світу за 70 років правління Єлизавети II сама королева залишалася «прикладом стабільного, відповідального лідера, а також маяком моральності, людяності та патріотизму».

Зразок лідерства

Єлизавета II – одна з найвідоміших політичних постатей. Її портрети зображені на британських фунтах, 20-доларових банкнотах у Канаді та на монетах у Новій Зеландії. Королева часто з'являється на екранах як героїня фільмів і мультфільмів, а також як персонаж інтернет-мемів. При цьому її образ майже завжди позитивний і викликає теплі емоції.

Непоправна втрата: як світові лідери висловилися про значимість Єлизавети IIФото: Reuters

Прем'єр-міністр Італії Маріо Драгі, який подав у відставку, у слові співчуття назвав Єлизавету II «абсолютним героєм світової історії останніх 70 років». Терпляче виконуючи свою конституційну роль протягом семи десятиліть, королева зробила популярною і привабливою рольову модель добропорядного монарха.

«Її життя стало прикладом для всіх нас і залишиться солідною та цінною спадщиною для майбутніх поколінь», – зазначив у слові співчуття король Іспанії Феліпе VI.

«Вона надихала свою націю та народ. Вона уособлювала гідність та порядність у суспільному житті, – написав прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді. – Я ніколи не забуду її теплоти та доброти».

Джерело людяності

Ще перебуваючи в статусі спадкової принцеси, Єлизавета зворушувала британців надихаючими промовами та вчинками. Так, у 1940 році, коли їй було 13 років, вона звернулася по радіо до дітей, які постраждали під час війни, із сентиментальною промовою: «Кожен з нас знає, що зрештою все буде добре. Бог подбає про нас і дасть нам перемогу та мир. І коли настане світ, пам'ятайте, що нам, сьогоднішнім дітям, належить зробити світ майбутнього кращим і щасливішим».

Непоправна втрата: як світові лідери висловилися про значимість Єлизавети IIФото: fany_prvc for Twitter

Уже через три роки юна Єлизавета вступила до Жіночого допоміжного корпусу, де працювала водієм-механіком санітарного автомобіля. Вона стала першою жінкою з королівської родини на службі в армії, надихнувши цим британців та союзників, які воювали з нацизмом.

У вчорашній спільній заяві президента США Джо Байдена та його дружини Джилл Байден сказано, що королева Єлизавета II була «більше, ніж просто монархом», оскільки багато людей відчували з нею емоційну близькість.

«Вона була першим британським монархом, з яким люди по всьому світу могли відчувати особистий і безпосередній зв'язок – коли вони слухали по радіо, як юна принцеса розмовляє з дітьми у Великій Британії, чи збиралися біля телевізорів під час її коронації, чи дивилися на телефонах її останню різдвяну промову... Вона віддала нам честь, прийнявши нас у червні 2021 року під час нашої першої закордонної поїздки як президента і першої леді, зачарувавши нас своєю дотепністю, зворушивши своєю добротою і щедро поділившись з нами своєю мудрістю», – написали Джо та Джилл Байдени.

Барак Обама, що був президентом США з 2009 по 2017 роки, також високо оцінив душевну щедрість королеви та її відкритість.

«Коли ми з Мішель тільки починали своє життя як президент та перша леді, королева прийняла нас на світовій арені з відкритими обіймами та неймовірною щедрістю. Раз у раз нас вражали її теплота, те, як вона вміла розкріпачувати людей і як привносила свої гумор і чарівність у помпезні та урочисті ситуації», – поділився своїми спогадами Барак Обама.

Єлизавету II формально визнають своєю королевою 14 держав Британської Співдружності, включаючи Канаду, Австралію, Нову Зеландію та Ямайку. Але й у віддалених демократичних країнах її смерть сприйняли як втрату свого монарха. Навіть Жаїр Болсонару, ультраправий президент Бразилії, яка не має особливо тісних зв'язків із Великобританією, оголосив у своїй країні триденну національну жалобу, назвавши Єлизавету II «королевою не лише для британців, а й для всіх нас».

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло