Відгомін блекауту: як віялові відключення «вдарили» по мобільному інтернету

Відгомін блекауту: як віялові відключення «вдарили» по мобільному інтернету

Та що роблять «Київстар», «Vodafone Україна» й lifecell для вирішення проблеми

Відгомін блекауту: як віялові відключення «вдарили» по мобільному інтернету
Фото: depositphotos.com

З 10 жовтня в Україні почалися відчутні перебої з електроенергією у зв'язку з ворожими обстрілами об'єктів інфраструктури. Після вимкнення струму зникає й фіксований інтернет. Абоненти, у яких немає генераторів або UPS, відразу масово переходять на 4G. Таке лавиноподібне навантаження на мережу «б'є» по швидкості передачі даних, яка падає до рівня «текстове повідомлення відправляється декілька хвилин».

13 жовтня голова правління «Укренерго» Володимир Кудрицький повідомив, що аварійних планових вимкнень світла більше не планується, фахівці стабілізували постачання електроенергії в усіх областях. Утім ситуація щогодини може змінитися, адже російські терористи знову обстрілюють об'єкти енергетичної інфраструктури України.

Mind попросив мобільних операторів розповісти, як вони розв'язують проблему з падінням швидкості; чи можливо оперативно збільшити ємність мереж по всій країні або це робити немає сенсу, бо відключення короткострокові та точкові по територіям.

У «Київстар» говорять, що наразі мережа оператора по всій підконтрольній Україні території працює у звичайному режимі. Базові станції обладнані автономними джерелами живлення (акумуляторами) які, залежно від навантаження на мережу, можуть працювати кілька годин у випадку відключення електроенергії. Усі вузлові базові станції та комутатори обладнані стаціонарними дизель-генераторами, тому можуть працювати без електроенергії дуже тривалий час.

«Якщо проблеми з постачанням електроенергії мають великий масштаб (охоплюють ціле місто, або райони) – спеціалісти «Київстар» на місцях використовують пересувні дизель-генератори, які підвозять до базових станцій. Для прикладу, в березні, коли відбувались тривалі обстріли Чернігова, наші базові станції у цьому місті працювали майже місяць без електроенергії, виключно за допомогою дизель-генераторів. Для них постачали паливо як співробітники компанії, так і представники інших організацій, що залишались у місті», – пояснюють в пресслужбі «Київстар».

На питання щодо падіння швидкості оператор наразі не відповів.

У «Vodafone Україна» розповідають, що раптові блекаути дійсно призводять до лавиноподібного зростання трафіку. Мобільні мережі мають свої обмеження, пов'язані з законами фізики. Наприклад, у великих містах іноді фізично неможливо додати ємності за рахунок встановлення додаткових базових станцій через вплив інтерференції. Також передбачити географію та час абсолютно всіх майбутніх піків трафіку наперед непросто.

«Та ми вже працюємо з цим завданням. Розширюємо ємність – там, де це можливо,  за допомогою додаткових частот та інших технічних рішень. Цього року «Vodafone Україна» вже зробила розширення спектру в трьох областях – Закарпатській, Чернівецькій та Полтавській, які прийняли багато мігрантів», – кажуть у компанії.

У lifecell підтверджують: при відключенні електроенергії навантаження на мережу дійсно збільшується, відповідно, швидкість падає. «В першу чергу, наше завдання – забезпечувати зв’язок, для цього потрібно утримувати ввімкненим наше обладнання якомога довше за допомогою батарей та генераторів. Постійно намагаємось збільшувати кількість батарей на базових станціях, оперативно знаходимо й довозимо паливо, поки нема електропостачання, щоб люди мали можливість хоч якось вийти на зв’язок. Наскільки добре нам це вдається – залежить від масштабів аварійних відключень», – пояснюють в компанії.

Та уточнюють, що для голосового зв’язку ємність збільшують програмно, а для інтернету одразу використовують максимальну ємність: «Фізично переміщуємо, налаштовуємо і підключаємо обладнання для збільшення ємності, коли бачимо масову тривалу релокацію абонентів в той чи інший регіон, або збільшення їх чисельності в певних районах».

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло