З молотка за три копійки. Як відбувся перезапуск приватизації в Україні

З молотка за три копійки. Як відбувся перезапуск приватизації в Україні

І в чому її особливості в умовах воєнного стану

Этот материал также доступен на русском языке This material is also available in English
З молотка за три копійки. Як відбувся перезапуск приватизації в Україні
Фото: depositphotos.com

Мала приватизація, яка відновилася після майже 7-місячної перерви в середині вересня, дає свої плоди. Як повідомив Фонд державного майна, станом на 21 жовтня держбюджет фактично одержав від приватизації понад 220 млн грн. Це кошти, які були виручені від продажу двох спиртзаводів – Кобиловолоцького та Марилівського (обидва – Тернопільська область). Їх уже перерахували нові власники підприємств.

Проте це не всі приватизаційні аукціони, які провів ФДМУ. За даними Міністерства економіки, у період з 19 вересня до 18 жовтня Фонд державного майна успішно реалізував 16 об'єктів малої приватизації на суму понад 920 млн грн.

«Результати перших онлайн-аукціонів демонструють, що бізнес, попри війну, готовий інвестувати в українську економіку», – заявила міністр економіки України Юлія Свириденко, коментуючи ці результати.

Mind вирішив розібратися, як впливає військовий стан на приватизаційні аукціони та які лоти на продаж виставляє держава.

Як відбувається підготовка лотів до приватизації? Ще в серпні набрав чинності закон №2468-IX, норми якого регламентують порядок продажу об'єктів малої приватизації в умовах воєнного стану. Відповідно до законодавчих вимог державне підприємство «Prozorro.Продажі», яке, власне, і є головною приватизаційною платформою, розробило алгоритм проведення аукціонів із продажу держпідприємств та інших активів.

1. Органи приватизації (це може бути Фонд державного майна, місцеве самоврядування тощо) збирає заявки від зацікавлених покупців, які хочуть придбати конкретний об'єкт із приватизаційного переліку, оприлюдненого на сайті ФДМУ.

2. Аукціонна комісія розробляє умови продажу об'єкта й формує пакет документів з урахуванням таких особливостей:

 • при приватизації єдиного майнового комплексу складається перелік нерухомого майна та транспортних засобів, що перебувають на балансі такого підприємства;
 • аудит, екологічний аудит, інвентаризація, оцінка об'єкта приватизації (його складових) не проводяться;
 • органи приватизації можуть залучати третіх осіб для складання технічної документації, реєстрації речових прав на нерухоме майно під час підготовки активів до приватизації.

3. Протягом трьох робочих днів після затвердження умов продажу орган приватизації публікує інформаційне повідомлення в системі «Prozorro.Продажі» і на своєму офіційному сайті, або на сайті відповідної територіальної громади.

З молотка за три копійки. Як відбувся перезапуск приватизації в Україні

4. Аукціон має відбутися протягом 20–25 днів після розміщення інформаційного повідомлення. Потенційні покупці до проведення торгів мають право оглянути об'єкт приватизації і, як то кажуть, «помацати» його руками.

Як проходять аукціони з приватизації. Претендентами для придбання державних підприємств та активів можуть бути як фізичні, так і юридичні особи. Для того, щоб взяти участь в аукціоні:

 • юридичні особи подають заяву на участь, що містить ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ, заяву про ознайомлення з об'єктом приватизації та пакет документів (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців, інформацію про бенефіціарів, річну або квартальну фінзвітність);
 • фізичні особи (зокрема, іноземці) подають заяву на участь, заяву про ознайомлення з об'єктом приватизації та копію паспорта (нерезиденти – копію будь-якого документа, що засвідчує особу).

При цьому потенційний покупець не має підпадати під обмеження, зазначені в ст. 8 Закону «Про приватизацію державного та комунального майна». Зокрема, не можуть брати участь у приватизації покупці, зареєстровані у офшорних юрисдикціях; громадяни та резиденти держави, яку Верховна Рада визнала агресором; юрособи, які не розкрили структуру своєї власності; фізособи та компанії, до яких застосовані спеціальні санкції.

Кожен зареєстрований учасник має сплатити гарантійний внесок. Він становить 20% стартової ціни лота. Але є нюанс. Якщо два аукціони з продажу конкретного об'єкта не відбулися через дискваліфікацію переможця, то гарантійний внесок становить більшу суму із зазначених: або 50% стартової ціни об'єкта приватизації, або 30 розмірів мінімальних заробітних плат станом на 1 січня поточного року.

Аукціон проводиться в дату, яка вказана в приватизаційному оголошенні на платформі «Prozorro.Продажі». Торги проходять шляхом підвищення ціни, і переможцем стає претендент, який запропонував найкращі умови. Мінімальний крок збільшення ціни має бути зазначений в умовах продажу лоту.

З молотка за три копійки. Як відбувся перезапуск приватизації в Україні

Переможець та оператор електронного майданчика, на якому проходили торги, протягом 4 днів підписують протокол про результати аукціону.

Орган приватизації протягом 7 робочих днів перевіряє заяву на участь і додані до неї документи / інформацію переможця аукціону, а також затверджує протокол про результати торгів.

Якщо орган приватизації не має до переможця претензій, покупець протягом 20 днів із моменту формування протоколу вносить гроші за придбаний об'єкт (гарантійний внесок зараховується в оплату), після цього сторони підписують договір купівлі-продажу.

У разі коли приватизаційний аукціон не відбувся, об'єкт приватизації виставляється на продаж повторно. Учасники торгів, які не стали переможцями, отримують свої гарантійні внески назад.

Зміни в приватизаційних аукціонах із листопада. Держпідприємство «Prozorro.Продажі» нещодавно оновило процедури продажу об'єктів малої приватизації. Це пов'язано з тим, що з 1 листопада набули чинності деякі норми до Заключних та Перехідних положень Закону «Про приватизацію державного та комунального майна».
Оновлені процедури передбачають:

 • скорочення строку на оголошення аукціону під час військового стану до 3 робочих днів;
 • зменшення строків розміщення лота в повторних аукціонах до 3–6 робочих днів;
 • оголошення повторного аукціону протягом одного робочого дня;
 • можливість проведення повторного голландського аукціону (він проводиться шляхом зниження ціни);
 • якщо подано заяву на участь в аукціоні лише від одного покупця, рішення про викуп об'єкта ухвалюється протягом 5 робочих днів.

Усі аукціони, оголошені до 31 жовтня 2022 року, відбудуться за правилами, що діяли до цієї дати. Усі нові аукціони будуть оголошені відповідно до нових процедур, що діють із 1 листопада.

Що продає в межах малої приватизації держава? Фонд державного майна регулярно оновлює перелік об'єктів, що підлягають приватизації. У поточній версії цього списку, опублікованого на сайті ФДМУ, до кінця 2022 року на продаж мають бути виставлені:

 • 50 пакетів акцій державних компаній і підприємств;
 • 253 майнові комплекси;
 • 671 лот різного майна та активів (будівлі, гаражі, котельні тощо);
 • 79 об'єктів незавершеного будівництва;
 • 58 об'єктів соціально-культурного призначення (адмінбудівлі, їдальні, бази відпочинку).

Крім того, фонд регулярно публікує дайджест, у якому є докладна інформація про лоти, які вирушать на приватизацію в найближчий місяць.

У першій половині листопада ФДМУ планує продати 8 об'єктів.

Об'єкт приватизації Розташування Короткі характеристики Стартова ціна лота Дата аукціону
Нежитлова будівля автотракторних класів Фастів, Київська обл. Нежитлова триповерхова будівля з підвалом, площа 458 кв. м 467 000 грн 4 листопада 2022 року

База механізації АТЦ

Кам'янське, Дніпропетровська обл. Адміністративно-побутова та виробнича будівлі, мийка, очисні споруди, площа 2,1 га 4,5 млн грн 9 листопада 2022 року
Група інвентарних об'єктів смт Великий Березний, Закарпатська обл. Двоповерхова адмінбудівля, гаражі та кочегарка, площа 595 кв. м 991 000 грн 9 листопада 2022 року
Будівля їдальні №15 Кривий Ріг, Дніпропетровська обл. Одноповерхова будівля з підвалом, площа 557 кв. м 956 000 грн 10 листопада 2022 року
Будівля контори-лабораторії Білгород-Дністровський, Одеська обл. Триповерхова будівля із підвалом, площа 1193 кв. м 126 000 грн 14 листопада 2022 року
Чернігівський експертно-технічний центр Держпраці Чернігів Одноэтажное здание с инженерными коммуникациями, площадь 1033 кв. м 9 млн грн 14 листопада 2022 року
Лабораторно-експериментальний корпус Київ Об'єкт незавершеного будівництва: 9-поверхова будівля та одноповерховий цех, площа 4100 кв. м 9,1 млн грн 14 листопада 2022 року
Центр сертифікації та контролю якості будівництва об'єктів нафтогазового комплексу Держпраці Дніпро Єдиний майновий комплекс, до складу якого входять автотранспорт, технічне обладнання, меблі 638 000 грн 14 листопада 2022 року

Хто купує держмайно та для чого? Якщо аналізувати підсумки вже минулих аукціонів, найбільшим попитом серед покупців користуються  підприємства, що працюють, (наприклад, ті самі спиртзаводи), чи підприємства, які не ведуть діяльності, але мають обладнані виробничі потужності. Це дозволяє покупцю досить швидко почати роботу на новій ділянці, заощадивши на підведенні комунікацій, прокладанні під'їзних шляхів тощо. Інакше кажучи, купівля таких об'єктів – не найгірший варіант для бізнесу, який потребує релокації.

До речі, саме бажання допомогти з переїздом до спокійних регіонів українським компаніям, які постраждали від бойових дій, керувався Кабінет Міністрів, запускаючи у вересні приватизаційні процеси.

Крім того, в рамках малої приватизації непогано продається розрізнене майно та активи – транспорт, окремі будівлі, обладнання. Підприємці, які купують такі лоти, зазвичай керуються необхідністю підкріпити свою матеріально-технічну базу, не маючи при цьому можливості витрачати великі гроші або не бажаючи залучати позикові кошти на оновлення основних фондів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло