Свіжа кінопрем'єра: «Маріуполіс 2»

Свіжа кінопрем'єра: «Маріуполіс 2»

Хроніка війни в сучасних Помпеях

Свіжа кінопрем'єра: «Маріуполіс 2»

З початком повномасштабного вторгнення росії на територію України литовський режисер Мантас Кведаравічюс повернувся в Маріуполь, де шість років тому зняв фільм «Маріуполіс». Він продовжив фіксувати життя міста під загрозою війни. Вдалині тривають бої за «Азовсталь», видніється Маріупольський драмтеатр, позначений як місце схованки дітей…

Сюжет. Фільм створений із врятованих фрагментів відео, знятих у Маріуполі Мантасом Кведаравічюсом, якого наприкінці березня 2022 року взяли в полон і вбили російські військові.

В українському прокаті: з 17 листопада 2022 року.

Бекґраунд. Світова прем’єра стрічки відбулася в позаконкурсній секції «Спеціальний показ» 75-го Каннського кінофестивалю, де вона отримала Спеціальний приз журі «Золоте око». В Україні «Маріуполіс 2» став фільмом-відкриттям спеціального випуску 19-го Docudays UA «Надзвичайний стан».

Знятий режисером матеріал зберегла його наречена, українка Ганна Білоброва, яка перебувала в маріупольському пеклі разом із ним. Вона змогла вивезти відео до Литви, де змонтувала цей фільм разом із Дунею Сичовою. Дуня – монтажерка першої частини «Маріуполіса», тому вона розуміла, що хотів би побачити в кінцевому результаті Мантас Кведаравічюс, якого вбили росіяни.

Дивитись таке кіно у розпал війни – боляче. Дивитись таке кіно навіть після завершення війни – буде не менш боляче, оскільки все це стає частиною нашої історії, що пишеться кров'ю. Однак «Маріуполіс 2» був справді потрібен, оскільки Маріуполь став однією з перших масштабних ран, що кровоточать на тілі України, і ми маємо можливість на власні очі спостерігати за тим, що там відбувалося.

Свіжа кінопрем'єра: «Маріуполіс 2»

Атмосферу воєнного пекла важко передати словами. Приреченість та щоденне ходіння по лезу смерті можна відчути тільки у двох випадках: перебуваючи там або дивлячись про це не постановочні, а реальні кадри. І ось уже на цьому етапі «Маріуполіс 2» перестав сприяти зануренню в те, що відбувається.

Стрічка занадто відчутно робить ухил у статичну хроніку, яка досить швидко стає на рейки, що повторюються. У центрі уваги – церква з баптистами та тими, хто вижив, – вони потрапили туди після того, як їхні будинки розбили російські ракети, снаряди та міни. Ці обстріли – нескінченні, що переконливо передають кадри фільму, в якому практично кожен діалог або дії людей супроводжуються характерними свистами або прильотами – вони леденять душу та відправляють на всі боки смертоносні уламки і фарбують небо димом від пожеж.

«Маріуполісу 2» не вистачає цікавих знахідок у плані подачі матеріалу, що зробило б те, що відбувається, більш цікавим (так, реальної війни це теж стосується). Дуже дивною видавалась відсутність акцентів на персоналіях у будівлі церкви, які були змушені виживати і щодня думати про те, як продовжити своє перебування в умовно безпечному місці, яке в будь-який момент може перетворитися на загальну могилу.

Після години хронометражу питання щодо знеособленості війни зникли, тому що в кадрі іноді поставали люди, чиї слова викликали в кращому випадку подив. Ті, хто займається релігійним самообманом, цілком серйозно заявляють про те, що в Маріупольському драмтеатрі вмирали безбожники (мабуть, авіабомби дуже чутливі до цього). «Політичні експерти» розповідають про владу в Україні (особливо зазначаючи, що Янукович – це чесний правитель) і ніяк не доходячи висновку, що звинувачувати в усьому те, що зараз відбувається, потрібно божевільного дідуся з бункера і солдатів з літерами «Z».

Свіжа кінопрем'єра: «Маріуполіс 2»

Чому сумнівним словам нічого не протиставлялося? Так, я сам із Донбасу, і зашореність багатьох людей завжди дивувала, як і та легкість, з якою російська пропаганда отруювала розуми. Чи причина це вдаватися до тотального узагальнення? Зрозуміло, що ні. І тому краще б ця хроніка залишалася знеособленою до кінця.

«Маріуполіс 2» також страждає від великого хронометражу – багато хвилин на екрані нічого не відбувається, до того ж це вже було показано раніше. Це все призводить до вже згаданої проблеми з відсутністю цікавих якорів, які були б пов'язані з тим же побутом, пошуками корисних речей, палива, харчування.

Найцінніші епізоди – ближче до фіналу. Фільм «намацав» ключовий біль того, що відбувається, підкреслюючи приреченість, що витає в повітрі. З'явилися жахливо красиві кадри (чому було так мало вечірніх та нічних зйомок?), глядачеві показали прилеглу територію, яку стерли в пилюку авіабомбами, з'являється можливість оцінити масштаб того, що відбувається – і для нашої країни, і для кожної людини зокрема.

Свіжа кінопрем'єра: «Маріуполіс 2»

Будинки, в які люди вкладали всі свої кошти та сили, сипляться як карткові будиночки, коли їм протистоять ракети. Для мешканців Маріуполя, як й інших міст та сіл, ці будинки – маленький світ, який має велику значущість, і їх позбавляють цього. У тебе виривають шмат душі і відправляють поневірятися вулицями сучасних Помпеїв, і винен у цьому не вулкан, а імперські замашки жалюгідної людини.

«Маріуполіс 2» не зміг забезпечити все це повною мірою, але фільм дав правильний напрямок (і це допомагає народжуватися правильним думкам), задокументувавши жахи війни для звичайних людей. Ми будемо це показувати наступним поколінням, щоб вони ніколи не забували, наскільки велика ціна протистояння з божевільним сусідом.

Вам сподобається, якщо: ви хотіли побачити, із чим доводиться стикатися людям, які мешкають і виживають біля лінії фронту. Експірієнс важко назвати приємним, але це частина нашої дійсності.

Вам не сподобається, якщо: ви хочете побачити структуровану стрічку, в якій буде більш насичена подіями розповідь. Подібна хроніка потребує особливого настрою, і це слід враховувати.

Головна причина подивитися: такі фільми потрібні для того, щоби ми їх переглядали після нашої перемоги. Саме тому задокументовані хвилини, години та дні перебування в умовах, максимально непридатних для життя, – вражають, жахають та спустошують. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло