Майте на увазі: головні події 27 листопада – 4 грудня
Виставка «Серце землі», 20-річчя стрічки «Піаніст», кінофестиваль «Молодість» та інші події найближчого часу, на які варто звернути увагу

У неділю, 27 листопада, в «Мистецькому Арсеналі» (вул. Лаврська, 10–12) проходитиме виставка «Серце землі».
З початку повномасштабного російського вторгнення в Україну ми бачимо, як забруднюються і отруюються наші чорноземи, зокрема на півдні та сході країни. У цій трансформації відлунює травма радянської індустріалізації – бездумне розорення степів і виснаження ґрунтів, що було наслідком внутрішньої сталінської колонізації та підпорядкованого статусу України. Сьогодні імперія вдається до тих самих засобів насильства та контролю, використовуючи землю та її плоди як знаряддя терору.

Історія тривалого насильства – Голодомору, геноциду та екоциду – трагічно знайома Україні. Проте нині йдеться про загрозу не лише для України, а й про глобальну екологічну й продовольчу безпеку. Війна проявила пов’язаність усього з усім: дуже різних земель і людей, які раніше мало знали одне про одного, рослин і людей, землі та їжі й людини з нею. Заблоковані порти, спалене зерно, розорена й отруєна земля в Україні, як помах крилець метелика, відчутні ще й далеко в інших місцях.
Зарадити насильству можна опором: політичним і воєнним. Сміливістю та здатністю протистояти. Однак не тільки цим. Ще одним важливим способом є турбота про землю та людей, що на ній мешкають та її захищають, і спроможність піднімати голос і самостійно розповідати власну історію.
На виставці будуть представлені роботи 16 українських художників та художниць: Катерини Алійник, Олександра Бурлаки, Каті Бучацької, Богдани Войтенко, Ксенії Гнилицької, Андрія Достлєва і Лії Достлєвої, Анни Звягінцевої, Нікіти Кадана, Жанни Кадирової, Алевтини Кахідзе, Катерини Лисовенко, Дарини Мамайсур, Еліаса Парвулеско, Антона Саєнка та Олени Турянської.
Відвідувачі зможуть побачити роботи, створені протягом 2014–2022 років, а також ті, що були створені спеціально до виставки.
Кураторки виставки: Ольга Жук, Олеся Островська-Люта, Анна Погрібна, Наташа Чичасова.
Фінансування виставки здійснюється зі Стабілізаційного фонду культури та освіти 2022 Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини і Goethe-Institut.
Початок о 13:00. Виставка працює відповідно до графіка стабілізаційних відключень електроенергії у місті Київ. У випадку аварійних відключень електроенергії буде додатково повідомлено графік роботи в соцмережах «Мистецького Арсеналу». Вартість вхідного квитка 40~80 грн.
У вівторок, 29 листопада, в Театрі імені Івана Франка (пл. Івана Франка, 3) зіграють виставу «Калігула» за п'єсою Альбера Камю у постановці Івана Уривського.

Калігула. Це ім'я реальної особи, римського імператора з династії Юліїв-Клавдіїв, багато століть, починаючи з книги історика Светонія «Життя 12 Цезарів» (бл. 120 р. н. е.) асоціюється із жорстокістю, для якої не існує жодних меж, безкарністю тиранії, збоченнями, що сягають абсурду.
І в той же час його по-своєму трагічна доля інтригує, заворожує таємничою парадоксальністю, певною одержимістю. Що стоїть за його зневагою, подекуди відвертою ненавистю до всіх і кожного, з якої виникає тваринна жорстокість?
Початок о 17:00. Вартість квитків 60–350 грн.
У четвер, 1 грудня, в обмежений вітчизняний прокат виходить картина «Піаніст» Романа Поланскі до ювілею стрічки.
Одна з найвидатніших стрічок про Голокост відзначає 20-річчя. Саме цій події присвячене повернення фільму на великі екрани.
Картина розповідає реальну історію Владислава Шпільмана – одного з найкращих піаністів Польщі 1930-х. Головний герой займається музикою, доки країну не окуповують нацисти. Разом з іншими євреями він потрапляє у ґетто, а згодом дивом уникає депортації до концтабору. Переховуючись, чоловік стає свідком численних нацистських злочинів. Але навіть у темні часи війни Шпільману допомагають вижити дві речі: доля та майстерність музиканта…
Режисер стрічки – Роман Поланскі, знаменитий кінорежисер, володар найважливіших нагород у кінематографі: «Золотої пальмової гілки» Каннського кінофестивалю, «Золотого ведмедя» Берлінале, «Золотого лева» Венеційського кінофестивалю, «Оскара», «Сезара», «Золотого глобуса», BAFTA і «Фелікса».
Тема Голокосту близька Роману Поланскі: його батьки були в'язнями концентраційних таборів. Під час зйомок «Піаніста» режисер познайомився з чоловіком, який допомагав його сім'ї пережити війну.

Головну роль у фільмі виконав Едрієн Броуді, який спеціально до зйомок скинув 14 кілограмів ваги.
Картину відзначили трьома преміями «Оскар»: за найкращі чоловічу роль першого плану, режисуру та адаптований сценарій. «Піаніст» став першим фільмом, який здобув французьку премію «Сезар» як найкращий фільм, у якому не було вимовлено жодного слова французькою. Водночас Броуді став першим американським актором, який отримав «Сезар» у номінації «Найкращий актор».
Фільм входить у топ-100 фільмів на платформі IMDb, 100 найвеличніших фільмів 21 століття за версією BBC.
Вартість квитків та розклад сеансів варто уточнювати на сайтах кінотеатрів.
У п’ятницю, 2 грудня, у кінотеатрі «Жовтень» (вул. Костянтинівська, 26) триватиме київський міжнародний кінофестиваль «Молодість».
Попри повномасштабну агресію росії, сигнали повітряних тривог та перебої з електропостачанням, фестиваль з найдавнішою в історії України кінотрадицією проведуть в офлайн-форматі. Команді фестивалю вдалося зберегти чи не всі основні програми – з традиційним поділом на конкурсні та позаконкурсні. Міжнародна конкурсна програма буде представлена студентськими, короткометражними та дебютними повнометражними фільмами, а в національному конкурсі глядачів, як і зазвичай, очікує добірка українських короткометражних стрічок. Прикметною рисою цьогорічного міжнародного конкурсу в секції повнометражних фільмів є те, що за перемогу в ньому змагатимуться аж чотири українських стрічки.
До повнометражного конкурсу, зокрема, увійшли такі вітчизняні кінокартини та копродукції за участі України, як «Я і Фелікс» Ірини Цілик, «Памфір» Дмитра Сухолиткого-Собчука, «Бачення метелика» Максима Наконечного і «Будинок «Слово». Нескінченний роман» Тараса Томенка.
Розклад шукайте на сайті кінотеатру. Вартість повного фестивального абонементу за ціною для «ранніх пташок» – 850 грн. Незабаром вартість абонемента зросте.
У суботу, 3 грудня, у КВЦ «Парковий» (Паркова дорога, 16А) пройде презентація нового альбому українського інді-гурту LATEXFAUNA – «Senbernar». Гурт зіграє свою найбільшу концертну програму. Усі присутні зможуть вперше наживо почути про найкращих однокласниць Черкащини, перенестися в безкраї степи Левади та відчути все тепло Сенбернару. Музиканти обіцяють нову естетику, шоу і звучання.
Початок о 18:00. Вартість квитків 600 грн.
У неділю, 4 грудня, в TЦ GORODOK Gallery (проспект Степана Бандери, 23) можна відвідати виставку картин заслуженого художника України Юрія Нагулка «Пробудження у мудрості».

Художня виставка налічує понад 140 робіт митця, які були написані як до повномасштабного російського вторгнення, так і під час. Одна з таких – «Жнива», написана влітку цього року. Основна тема – висвітлення образів українства та осмислення культурних зв'язків різних регіонів України. Усього ТЦ «Gorodok Gallery» розмістив 8 локацій, які мають назви: «Дотик. Інший світ», «Написи на скрижалях віків», «Вісь єдності», «Каліграфія поколінь», «Перехрестя світів», «В тіні раю», «Горизонти єднання» та «Вежа».
«У своїх роботах я хотів передати не тільки історію українського народу, а і його мудрість, незламність духу, силу поколінь та одвічну боротьбу за власну свободу та ідентичність», – коментує Юрій Нагулко.
Початок о 12:00. Вхід вільний. Виставка триватиме до кінця грудня 2022 року.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].