Відключення електроенергії: яка ціна енергетичної незахищеності

Відключення електроенергії: яка ціна енергетичної незахищеності

І що робили інші країни із браком «струму»

Відключення електроенергії: яка ціна енергетичної незахищеності
Фото: AP Photo

Напередодні Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) оприлюднило результати звіту, згідно з яким Європейському ринку доведеться продовжувати і надалі скорочувати свої потреби, щоб запобігти нестачі газу наступного зимового сезону 2023–2024, якщо припиниться повністю постачання російського газу. Натомість Україна вже зараз потерпає від браку електроенергії через обстріли рашистами енергетичної інфраструктури. Наразі відновлення електромереж ускладнюється через погодні умови. Яка ціна енергетичної незахищеності і як відновлювальні джерела допоможуть скоротити витрати, Mind пропонує дізнатись з перекладу матеріалу виконавчого директора позапартійної бізнес-групи Екологічних підприємців Боба Кіфі (Bob Keefe) на imf.org.

Матеріал підготовлений у партнерстві з бюро перекладів «Профпереклад».

Як пришвидшення переходу на відновлювані джерела енергії може скоротити витрати?

Зміна клімату – це екологічна проблема. Очевидно, що й економічна також, і в основі економіки зміни клімату лежить енергетична безпека.

Опосередкований вплив зміни клімату та наслідки енергетичної безпеки позначилися на світовій економіці у 2022 році, майже не залишивши безпечних зон для укриття від пов’язаної з кліматом економічної бурі, яка ще тільки назріває.

У китайській провінції Сичуань дефіцит електроенергії через найсильнішу за шістдесят років спеку змусив виробників закрити заводи, які виробляють продукцію,  починаючи від деталей для літаків і закінчуючи електронікою, у тому числі напівпровідники, сонячні та акумуляторні батареї.

У Пакистані дефіцит електроенергії, пов’язаний з аномальною спекою, змусив владу запровадити відключення електроенергії для зниження пікових навантажень, залишаючи як текстильні підприємства, так і споживачів у темряві до 16 годин на добу. Це було до повені – тієї, що забрала життя понад 1100 осіб, залишила під водою третину країни та завдала економічних збитків на суму понад $10 млрд.

Штат Каліфорнія у Сполучених Штатах – п’ята за величиною економіка світу – звернувся до споживачів і підприємств із проханням економити енергію, аби не зіткнутися з постійними відключеннями електроенергії на тлі рекордної спеки.

І, звичайно ж, Європа продовжує відчувати на власному досвіді те, що відбувається з економікою, яка прив’язана і залежна від викопного палива, особливо коли постачання контролюється російським диктатором. Під час рекордної літньої спеки, яка призвела до зниження посівів і зменшення продуктивності праці, ціни на електроенергію в Британії зросли вп’ятеро порівняно з минулим роком, значною мірою через її залежність від електростанцій, що працюють на імпортованому природному газі.

Звісно, енергетична незахищеність – і економічні катаклізми, до яких вона призводить, – це лише один із безлічі побічних ефектів зміни клімату, які б’ють по наших кишенях. У 2022 році ціни на продукти харчування в усьому світі досягли рекордних значень через різке падіння врожайності та загибель худоби внаслідок посухи, повені, сильну спеку та війну в Україні.

Читати також: Два місяці без світла: як український бізнес виживає на тлі блекаутів

У Сполучених Штатах, які у 2020 і 2021 роках зазнали найбільш руйнівних стихійних лих у світі, страхові ставки для власників будинків зросли майже на 50% за останні десять років. У деяких частинах країни, які вразливі до пожеж та ураганів, тепер неможливо придбати страхування майна.

Пов’язані з кліматом катастрофи створюють навантаження для федеральних урядів та урядів штатів – і, своєю чергою, для платників податків – і в інших відношеннях також.

У самих лише Сполучених Штатах пов’язані з кліматом катастрофи коштували понад $150 млрд у 2021 році, що майже на 50% більше, ніж минулого року. Очікується, що до кінця століття ці витрати зростуть до $500 млрд на рік.

Як перейти від газу до відновлюваних джерел енергії?

Єдина хороша новина в цьому – це те, що і політики, і громадськість нарешті звернули увагу на те, що зміна клімату стала критично важливою проблемою для платників податків.

Європа, чий гаманець був безжально і різко атакований росією через її контроль над постачанням природного газу та вторгнення в Україну, почала ворушитися вчасно – і розумно. Ініціатива REPowerEU Європейської комісії покликана покласти край залежності Європейського Союзу від викопного палива, у тому числі природного газу з росії. Відповідно до цього плану ЄС збільшить постачання відновлюваних джерел енергії до 45% до 2030 року, частково шляхом інвестування 300 млрд євро в нові вітрові, сонячні та інші джерела енергії. Цього недостатньо, але це вже початок.

Читати також: Німеччина отримуватиме зріджений газ у кредит. Як вдалося замінити торгові схеми колишньої Gazprom Germania?

Ніщо так не покращує енергетичну безпеку, особливо під час рекордної аномальної спеки чи сильних зимових хуртовин, як її виробництво вдома. І дешевшого джерела палива, ніж сонце та вітер, немає.

Як сказала у серпневій промові президент ЄС Урсула фон дер Ляєн, вплив росії на глобальні ринки викопного палива є величезною проблемою, але це лише частина проблеми застарілого енергетичного ринку. «Припинення нашої залежності від російського викопного палива – це лише перший крок», – сказала вона на Стратегічному форумі у Бледі в Словенії. «Стрімке зростання цін на електроенергію зараз викриває, з різних причин, обмеження поточної структури нашого ринку електроенергії. Він був розроблений зовсім за інших обставин і для зовсім інших цілей. І більше він не відповідає своєму цільовому призначенню».

В Азії Китай зараз є світовим лідером з виробництва енергії з відновлюваних джерел, виробляючи удвічі більше екологічно чистої енергії в 2020 році, ніж Сполучені Штати. У 2021 році він інвестував еквівалент $380 млрд в екологічно чисті джерела енергії – набагато більше, ніж будь-яка інша країна. Китай і досі експлуатує та розширює вугільні електростанції, але президент Сі Цзіньпін запевнив, що до 2030 року 25 % енергії в країні буде вироблятися з відновлюваних джерел.

Сполучені Штати також нарешті починають наздоганяти інші країни. Після років регресу за правління попередньої адміністрації президент Джо Байден і Конгрес в серпні ухвалили наймасштабнішу в історії США політику у сфері клімату та екологічно чистих джерел енергії. Влучно названий Закон про зниження інфляції стосується як економіки, так і довкілля.

Згідно з цим законом, Сполучені Штати інвестують $370 млрд в екологічно чисті джерела енергії, у тому числі у збільшення та розширення податкових пільг на відновлювані джерела енергії, екологічно безпечні транспортні засоби та енергоефективність. Це також створить великі нові джерела для фінансування інновацій у сфері екологічно чистих джерел енергії.

Законом передбачено виділення $27 млрд на новий зелений банк та $350 млрд – на нову програму позик і їх гарантування Міністерством енергетики США – той самий тип кредитної програми, яка стимулювала розвиток компанії Tesla та індустрії електромобілів і призвела до колосального падіння цін на вартість сонячних і вітрових джерел енергії.

Що Сполучені Штати та інші уряди тепер уже усвідомлюють – так це те, що завдяки попередній політиці та технологічному прогресу сонце і вітер стали найдешевшими джерелами енергії, які доступні в більшості частин світу.

Електромобілі дешевші в експлуатації, особливо коли ціни на газ стрімко зростають. Енергоефективні продукти – як-от світлодіодне освітлення, високопродуктивні теплові насоси та водонагрівачі, а також кращі вікна та ізоляція – можуть заощаджувати споживачам і компаніям їхні гроші при отриманні кожного щомісячного рахунка за електроенергію. А виробництво екологічно чистої енергії вдома – з палива, яке можна взяти безкоштовно, – робить націю більш захищеною. І створює робочі місця та стимулює економічне зростання.

"бюро переводов Профпереклад, бюро перекладів Профпереклад”

Згідно з дослідженням Екологічних підприємців позапартійної бізнес-групи, зараз у сфері екологічно чистої енергії та транспорту працює близько 3,2 млн американців. А прийнятий адміністрацією Байдена закон про зниження інфляції створить додаткові 1,5 млн робочих місць, як прогнозують профспілки. Минулого року у сфері екологічно чистої енергетики найшвидше зростала кількість робочих місць, що пов’язані з електромобілями, – на 26%.

На додаток до створення робочих місць перехід на відновлювані джерела енергії зменшить витрати як для споживачів, так і для компаній, завдяки тому, що більше програм покращення енергоефективності стануть доступними більшій кількості людей.

Нарешті, це допоможе зменшити щораз більші економічні витрати від стихійних лих за рахунок скорочення викидів вуглецю. Очікується, що в Сполучених Штатах закон про зниження інфляції скоротить викиди вуглекислого газу на 40% до 2030 року. А це, своєю чергою, скоротить витрати, пов’язані зі зміною клімату, майже на $2 трлн до 2050 року за прогнозами Адміністративно-бюджетного управління. Звісно ж, це все не відбудеться одразу. Прийняття законодавства, хоч як складно воно відбуватиметься, це лише перший крок. Впровадження нових законів може бути ще складнішим.

Проте тепер, коли світові лідери нарешті усвідомлюють щораз вищі економічні витрати від зміни клімату, енергетичну незахищеність та щораз більші економічні переваги боротьби зі зміною клімату, світ рухається до світлого майбутнього.

Матеріал підготовлений у партнерстві з бюро перекладів «Профпереклад».

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло