«Енергетичний Рамштайн»: європейські лідери обговорили в Парижі, як Україні пережити зиму та відновитися після війни

«Енергетичний Рамштайн»: європейські лідери обговорили в Парижі, як Україні пережити зиму та відновитися після війни

За підрахунками експертів, прямі збитки від російської агресії становлять понад $135 млрд

This text is also available in English
«Енергетичний Рамштайн»: європейські лідери обговорили в Парижі, як Україні пережити зиму та відновитися після війни
Фото: пресслужба Офісу президента України

Париж на цьому тижні став центром дипломатичної активності України. Тут пройшли заходи, спрямовані на те, аби західні партнери продовжували потужно реагувати на російську агресію і підтримувати нашу країну на шляху до перемоги. Зокрема, 13 грудня відбулася конференція «Солідарні з українським народом», яка отримала неформальну назву «енергетичний Рамштайн» через головну тему цієї події – виклики зими для української енергетичної системи.

Mind проаналізував основні здобутки України на цьому заході та підрахував збитки, заподіяні вітчизняній економіці та інфраструктурі внаслідок російській агресії, посилаючись на експертні оцінки. 

Хто ініціював зустріч? Ідея провести масштабну міжнародну конференцію в Парижі для підтримки України належить президенту Франції Еманюелю Макрону. Він її запропонував під час телефонної розмови з президентом Володимиром Зеленським 1 листопада. Того самого дня Київ відвідала єврокомісар з питань енергетики Кадрі Сімсон, щоб обговорити ініціативу створення такого ж формату, як військовий «Рамштайн», що зможе працювати заради безпеки, але в енергетичній площині.

«Кошти, технічна підтримка, трансформатори, генератори, енергоносії – це те, що життєво необхідне нашому захисту. Ми зробимо все, щоб дати людям електрику й тепло цієї зими» – так відзвітував Володимир Зеленський про візит гості з Брюсселю у своєму традиційному вечірньому зверненні того дня.

«Нам потрібен Паризький механізм, який допоможе давати вчасні відповіді на виклики російського енерготерору», – такими словами український президент окреслив актуальні задачі вже у своєму грудневому виступі на конференції цього тижня.

Навіщо потрібен окремий формат – «Паризький механізм»? За задумом, «Паризький механізм» має стати підтримкою для України на шляху до реалізації амбітних проєктів повоєнної відбудови економіки та енергосистеми країни за сучасними стандартами й технологіями, про які говорилося на донорській конференції у швейцарському місті Лугано в липні цього року.

«Це відновлення має оплачувати держава-терорист… У нас уже сьогодні десятки зруйнованих будинків, тисячі знищених об'єктів інфраструктури, сотні знищених шкіл та лікарень, мільйони бездомних людей. Нам необхідно відбудувати країну просто зараз», – наголосив глава Офісу Президента України Андрій Єрмак на конференції в Лугано.

Тож досвід відновлення повоєнної економіки Європи шляхом запровадження системного інвестиційного підґрунтя, відомого як «План Маршалла», виявився затребуваний Україною в наші дні. З одною тільки відмінністю: країни-донори почали обговорювати економічну повістку не після перемоги, як 75 років тому, а одразу, як тільки стало зрозуміло, що російські плани підкорити Україну обламалися через спротив ЗСУ.

Які труднощі України обговорювали в Парижі? Наразі всі зусилля української влади сконцентровані на поточній ситуації в енергетичній системі, що грає основну роль в функціонуванні країни. Головні виклики цієї зими та «ціну питання» окреслив Володимир Зеленський під час виступу в Парижі.

 «Енергетика – це один із ключів до зупинки агресії росії. Я вірю, що цей ключ буде в наших, ваших руках», – зазначив він.

Зокрема, до списку нагальних потреб голова держави також включив імпорт електрики з країн Євросоюзу обсягом до 2 гігават – «як мінімум до завершення цього опалювального сезону в Україні» для аварійної підтримки. Це «може коштувати близько 800 млн євро в поточних цінах». Крім грошей, знадобиться також рішення ENTSO-E про технічне збільшення імпортної потужності мережі.

Щоб гарантувати стабільне енергопостачання, Зеленський закликав Євросоюз відправити спеціальні місії на об’єкти критичної енергетичної інфраструктури, які «можуть стати надійним чинником стабілізації ситуації та належного міжнародного контролю». Йдеться про охорону не тільки атомних електростанцій, що можуть зазнати руйнувань з жахливими наслідками, а й про інші види генерації, газопроводи, нафтопроводи, транскордонні лінії електропередач.

«Лише на поверхове, швидке відновлення розбитих російськими ударами українських енергооб’єктів потрібно щонайменше 1,5 млрд євро», – зазначив Зеленський.

Ще Україні потрібні кошти на закупівлю близько 2 млрд куб. м газу. Ці додаткові об’єми необхідні для компенсації дефіциту в енергосистемі, що виник через руйнацію російськими терористами електростанцій.

А щоб заощадити близько 1 гігавата електрики (при дефіциті в енергосистемі близько 2,5 гігавата), Київ розраховує на фінансування закупівлі 50 млн LED-ламп.

Хто готовий брати участь у розв‘язанні проблем та яку допомогу надавати? Головною тезою України на конференції в Парижі стали слова Володимира Зеленського до очільників ЄС про те, що «наша стабільність потребує вашого лідерства». Перші наслідки вже є.

Єврокомісія оголосила про виділення на підтримку України близько 1 млрд євро допомоги на проходження зими. З цієї суми 415 млн євро піде на енергетику, 25 млн євро – на водопостачання, 38 млн євро – на продовольство, 17 млн євро – на охорону здоров'я та 22 млн євро – на транспорт.

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн уточнила, що 30 млн євро буде спрямовано на купівлю майже 30 млн LED-ламп.

Емманюель Макрон, що головував на «енергетичному Рамштайні», заявив, що Франція додатково виділить 76,5 млн євро «у галузі електроенергії та енергетики», зокрема 27 млн євро – на термінові потреби України взимку. Також Україна отримає 63 генератори високої потужності на додачу до 100 генераторів, уже відправлених у листопаді.

Скільки взагалі потрібно коштів для відновлення України? Загалом план повоєнного відновлення України оцінюється в кількасот не мільйонів, а мільярдів доларів. Експерти Kyiv School of Economics оцінили прямі збитки станом на листопад вже в суму понад $135 млрд.

За їхніми спостереженнями, найбільше постраждала енергетична інфраструктура та промисловість. Зокрема, збитки промисловим підприємствам зросли порівняно з вереснем на $3 млрд і становлять уже $13 млрд. Збитки енергетичної інфраструктури збільшилися до $6,8 млрд.

Загальна сума збитків може бути ще більшою, оскільки наразі відсутня повна інформація про стан українських підприємств на тимчасово окупованих територіях та детальна інформація руйнування енергетичної інфраструктури.

Проте варто зазначити, що тотальні руйнування інфраструктури внаслідок російської агресії відкривають шлях до будівництва в України абсолютно нової економіки й енергосистеми за сучасними стандартами та технологіями, які дозволять остаточно розірвати зв’язок із радянським минулим.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло