Укрексімбанк – у топі підтримки бізнесу за програмою «5-7-9%»
Новини компаній

Укрексімбанк – у топі підтримки бізнесу за програмою «5-7-9%»

Як досвід антикризового «карантинного» фінансування та підтримки сміливих стартапів перетворився у потужний важіль реалізації проєктів національної безпеки

Укрексімбанк – у топі підтримки бізнесу за програмою «5-7-9%»
Михайло Медко, член Правління Укрексімбанку

«Доступні кредити 5-7-9%» – найвідоміша серед державних програм підтримки підприємництва. Вона стартувала в лютому 2020 року і спочатку спрямовувалась лише на інвестиційне кредитування, проте згодом була суттєво розширена і адаптована для ведення бізнесу в умовах COVID-19 та воєнного стану. Саме ця програма під час війни стала драйвером кредитування, адже зупинись вона – і багато хто з банків також міг обмежити свої активні операції, а їхні клієнти втратили б доступ до фінансування.

Як в карантин, так і зараз програма фактично врятувала бізнес багатьох компаній, які зіткнулись з вимушеним простоєм або з інших причин втратили доходи. Низькі ставки кредитного навантаження дозволили клієнтам банків вистояти, зберегти робочі місця і продовжувати сплачувати податки та інші обов’язкові платежі.

Державний Укрексімбанк посідає 5 місце серед 45 банків-учасників «5-7-9%» за обсягами кредитування з моменту повномасштабного вторгнення. Маючи розгалужені джерела фондування, банк не обмежувався кредитуванням середнього бізнесу виключно за цією програмою, а завжди розглядав та використовував її як одну з опцій фінансування профільних клієнтів. Тим не менш, тільки протягом перших 10 місяців війни банк видав в її межах кредити на суму 4,4 млрд гривень (загалом протягом дії програми 7,9 млрд гривень).

У конкурентному середовищі кожен гравець на ринку фінансових послуг хоче стати кращим. Протягом дії програми «5-7-9%» всі активні банки-учасники налаштували кредитні процедури, навчились достатньо швидко опрацьовувати клієнтські запити і приймати рішення щодо фінансування з подальшим наданням коштів. Війна, звісно, вплинула і на ці процеси.

«Виклики часто змінювались з блискавичною швидкістю, і як клієнтам, так і банку треба було так само терміново реагувати на них. Особливо в перші тижні давалась взнаки вимушена релокація підприємств, їх центрів прийняття рішень та безпосередніх виконавців. Також додалося багато факторів на етапі структурування кредитних кейсів, адже зараз, як ніколи, кожен проєкт є індивідуальним. Це і можливість оперативної комунікації з клієнтом, місце ведення бізнесу, вид діяльності та поточний стан підприємства, структура та достатність застави для запитуваних обсягів фінансування, можливість оперативного проведення її оцінки та за необхідності поєднання з портфельною гарантією Кабміну. Аналіз всіх цих факторів для пошуку конструктивних рішень створює неабияке додаткове навантаження на установу, наших кредитних менеджерів та підрозділи підтримки. Але як державний банк ми беремо на себе ці завдання, враховуючи всі нормативні зміни та рекомендації регулятора, щоб бізнес отримував потрібні ресурси і наша економіка не зупинялась», – зазначає член Правління Укрексімбанку Михайло Медко.

Показовим є той факт, що представники сучасної команди МСБ державного банку входили до робочої групи з розробки концепції та виведення на ринок «5-7-9%». Тому в Укрексімбанку якнайкраще розуміють дух, сутність і мету програми, поєднуючи клієнтоорієнтований підхід з державницьким. Підтвердженням цього є суттєва частка інвестиційних кредитів в портфелі. А якщо трапляється цікавий стартап – це кожного разу викликає неабиякий захват у банкірів. Після декількох успішно реалізованих кейсів банк, пріоритетом якого є корпоративний бізнес, довів свою гнучкість у підходах до різних категорій клієнтів, чим змінив стереотип начебто консервативної фінансової установи.

Укрексімбанк готовий навіть у воєнний час надавати кредити не лише на обігові кошти для нагальних потреб, а й фінансувати придбання основних засобів. Завдяки державній програмі «5-7-9%» клієнти банку оновлюють виробництво, купують сучасне обладнання, виходять на нові ринки та створюють робочі місця. Найбільший попит на кредити у підприємств галузей сільського господарства, промисловості, енергетики, гуртової та роздрібної торгівлі.

Традиційно у фокусі уваги Укрексімбанку – компанії, які розширюють виробництво, започатковують нові напрями бізнесу та займаються зовнішньоекономічною діяльністю. І кожен з цих кейсів вже зараз стає частиною критично важливих для держави проєктів національного рівня – подолання зернової кризи, зміцнення продовольчої безпеки, розбудови інфраструктури та якісно нової логістики.

Так, під час війни компанія «Гудгреноіл» – один з найбільших експортерів-зернотрейдерів Кіровоградської області – залучила цільове фінансування банку на придбання кількох тягачів Renault. В умовах перманентної блокади морських портів ця техніка значно посилить можливості компанії з експорту сільськогосподарської продукції.

Кредитний проєкт ТОВ «Одесарибгосп», яке займається вирощуванням сільськогосподарської продукції, має стати прикладом для інших аналогічних господарств Півдня країни, де питання поливу угідь завжди стояло дуже гостро. Тут банком профінансовано придбання насосного обладнання та труб для крапельного поливу землі на суму 15 млн гривень. Реалізація цього інвестиційного проєкту дозволить вже протягом першого року збільшити врожайність сільгоспкультур більш ніж удвічі.

Транспортне сполучення з країнами Європи в наш час стало дорогою життя для України, тому Укрексімбанк сприяє сталому функціонуванню цих маршрутів. Важливою перевагою банку є можливість поєднувати компоненти державних програм з кредитними лініями міжнародних фінансових організацій. На умовах кредитного продукту «5-7-9%» та програми Європейського банку реконструкції та розвитку ТОВ «Рівнетранссервіс», яке здійснює міжнародні вантажні перевезення в Італію, Іспанію, Польщу та Угорщину, оновлено автотранспортний парк. Це підприємство також активно займається  волонтерською діяльністю, а саме на зворотному шляху безкоштовно доставляє гуманітарні вантажі, які надають наші країни-партнери з Євросоюзу.

Ще під час епідемії коронавірусу, яка спричинила кризові явища в економіці, банк розширив функціонал електронних сервісів та можливості дистанційного обслуговування, щоб забезпечити стабільну фінансову підтримку ділової активності як корпоративних клієнтів, так і невеликих компаній. Онлайн-канали стали важливим засобом взаємодії і у воєнний час набули особливого значення.

«Ми прагнемо максимально спростити проходження кредитної заявки та подальше супроводження проєктів. Також постійно працюємо над удосконаленням процесів та автоматизацією, адже за цим майбутнє. Саме в ці дні Укрексімбанк розпочинає реалізацію нової державної програми з розвитку садівництва та тепличного господарства. Підприємці можуть подати заявку до банку на отримання грантів в сумі до 10 мільйонів гривень через портал Дія, а ми будемо готові швидко обробляти ці запити. Як фінансовий партнер Уряду Укрексімбанк завжди займає стійку державницьку позицію та ефективно працює у рамках профільних для нас ініціатив Кабінету Міністрів України. Тож і зараз ми прагнемо зробити все можливе для посилення обороноздатності країни і сприяння її відновленню після перемоги», – зазначає куратор роздрібного та середнього бізнесу Укрексімбанку Михайло Медко.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло